شایعه فوت آیت الله سیستانی چگونه جعل شد؟ – پایگاه خبری قدس آنلاینبه گزارش قدس آنلاین، چند ساعتی است که خبر جعلی در خصوص درگذشت آیت الله سیستانی در برخی شبکه های اجتماعی عراق دست به دست می شود و به تدریج مورد توجه برخی رسانه ها قرار گرفته است.

در همین راستا فیلمی از شبکه الشرقیه منتشر شده است که در قسمت اول آن سید احمد صافی (امام جمعه حرم حضرت اباالفضل و از مسئولین دفتر آیت الله سیستانی) می خواند. بیانیه ای که در آن وانمود می کند که درگذشت آیت الله را اعلام می کند.

در ادامه فیلم صحنه هایی از بیمارستان الکفیل کربلا پخش می شود که آیت الله سید محمدرضا سیستانی فرزندش گریه می کند و دیگران به او دلداری می دهند.

اما داستان واقعی چیست؟

بررسی های خبرنگار تسنیم در عراق نشان می دهد فیلم منتشر شده توسط سید احمد صافی به ابتدای سال ۲۰۲۰ برمی گردد که آیت الله سیستانی در بیمارستان الکفیل کربلا تحت عمل جراحی قرار گرفت.

صافی در این بیانیه خبر بیماری و عمل جراحی آقای سیستانی را اعلام کرد و افزود: الحمدالله عمل جراحی با موفقیت به پایان رسید و اکنون مرجعیت در سلامت کامل به سر می برد. اما این قسمت از فیلم مذکور قطع شد و به جای آن عبارت «مردند» صداگذاری شد!

قسمت دوم و گریه های سید محمدرضا سیستانی نیز به رحلت مرحوم آیت الله سید محمد سعید حکیم اشاره دارد. سید محمدرضا در بیمارستان الکفیل حضور یافت و وقتی برای تسلیت نزد آقای سید حیدر حکیم (فرزند آیت الله سید محمد سعید حکیم) رفت، اشک ریخت. ..

در واقع شایعه سازان با میکس دو فیلم قدیمی و افزودن صدای دو ثانیه ای بین دو فیلم، وانمود می کنند که آیت الله سیستانی درگذشته است.

این در حالی است که این شایعه کذب است و پیگیری های خبرنگار تسنیم حاکی از زنده بودن وی الحمدلله و رسیدگی به امور روزمره دفتر مرجعیت است.

منبع: تسنیم