نورهای مصنوعی در شهرها می تواند روند گرده افشانی گیاهان را مختل کند


مطالعه اخیر محققان نشان می دهد که نورهای مصنوعی در شب در شهرها ریتم فصلی گیاهان را مختل کرده و روند گرده افشانی آنها را مختل می کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، یک مطالعه جدید از طولانی شدن فصل گرده افشانی گیاهان توسط نورهای مصنوعی در شب در شهرها خبر می دهد. فصل گرده افشانی برای هر گیاه متفاوت است که معمولاً از بهار شروع می شود. اما گاهی اوقات این زمان متفاوت خواهد بود. از سوی دیگر، چراغ های شهرهایی که تمام شب روشن هستند، می تواند باعث ایجاد مزاحمت برای گیاهان شهری شود.

تحقیقات جدید همچنین نشان می دهد که این چراغ ها قادر به افزایش فصل رشد در گیاهان شهری (فنولوژی) هستند. از طرفی این اختلال بسیاری از موارد مانند آلرژی یا حتی اقتصاد محلی را تحت تاثیر قرار می دهد. پدیدارشناسی یا فنولوژی رویدادهای چرخه زندگی حیوانات و گیاهان را به صورت دوره ای و تأثیر آنها بر تغییرات محیطی مطالعه می کند. به عنوان مثال زمان اولین مهاجرت پرندگان، تاریخ گلدهی و برگ دهی، تاریخ تغییر رنگ برگ ها در پاییز در گیاهان و اولین پرواز پروانه ها از جمله مدل های مربوط به مطالعات پدیدارشناسی است.

یویو ژو از کالج علوم زیست محیطی دانشگاه ایالتی آیووا و محقق اصلی این مطالعه می گوید: این مطالعه درختان را در ۳۰۰۰ مکان مختلف در شهرهای سراسر ایالات متحده بررسی کرد تا ببیند چگونه به شرایط نوری مختلف در یک دوره پنج ساله واکنش نشان می دهند. به گفته وی، چرخه طبیعی روز و شب به عنوان نشانه تغییر فصل در کنار دما مورد استفاده قرار می گیرد. در این تحقیق مشخص شد که نور مصنوعی می تواند باعث افزایش شکوفایی جوانه های برگ در فصل بهار برای حدود ۹ روز شود. در حالی که در مکان هایی که نور شب نداشتند این اتفاق نیفتاد. علاوه بر این نور مصنوعی باعث تاخیر در تغییر رنگ برگ ها در پاییز شد. هرچه شدت نور مصنوعی بیشتر باشد، این زمان طولانی تر خواهد بود.

برای مشاهده سایر اخبار به صفحه اخبار علمی مراجعه کنید.