آیا ممنوعیت فروش داروهای ضد بارداری در داروخانه ها درست است؟


گزارش کردن شهرآرانیوزاخیراً مطلبی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن ادعا شده است «فروش وسایل پیشگیری از بارداری در داروخانه ها ممنوع است و بازرسی نامحسوسی از داروخانه ها صورت گرفته است تا هیچ فردی بدون تجویز پزشک نتواند وسایل پیشگیری از بارداری تهیه کند».

فروش داروهای ضد بارداری بلامانع است

سجاد اسماعیلی مشاور امور رسانه ای سازمان غذا و دارو درباره قوانین توزیع داروهای ضد بارداری در داروخانه ها گفت: فروش داروهای ضد بارداری بلامانع است اما داروخانه ها نباید این دارو را به صورت رایگان و بدون تجویز پزشک در اختیار مردم قرار دهند.

بازرسان بر اجرای کلیه موارد قانونی نظارت دارند

وی ضمن تکذیب ادعای بازرسی نامحسوس از داروخانه ها، افزود: تیم های بازرسی معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی برای جلوگیری از گران فروشی داروخانه ها همواره بازرسی هایی را مانند گذشته انجام می دهند تا حضور را بررسی کنند. مسئول فنی داروخانه و اجرای مقررات و قوانین. همچنین پس از اجرای طرح دروار (اصلاح سیاست های تبادل دارو) به منظور نظارت خوب بر اجرای این طرح به گونه ای که مشکلی برای بیماران پیش نیاید، بازرسی های روتین تشدید شده و در این بازرسی ها اجرای موارد قانونی، مقررات و دستورالعمل های مربوط به قیمت و توزیع انواع دارو مورد بررسی قرار می گیرد.

بر اساس اعلام مدیرکل داروها و مواد تحت نظارت سازمان غذا و دارو، در اجرای ماده ۵۱ قانون جمعیت جوانان، تهیه وسایل پیشگیری از بارداری در داروخانه های کشور باید با نسخه پزشک باشد. .

آیا ممنوعیت فروش داروهای ضد بارداری در داروخانه ها درست است؟

منبع: تسنیم