اعلام برنامه های حرم مطهر رضوی در دهه اول محرم – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین به نقل از آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسین شریعتی نژاد معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه مراسم تشییع حضرت سیدالشهدا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار می شود. با مراسم تشییع و تعویض کفن حرم مطهر و پرچم گنبد گفت: این مراسم روز جمعه هفتم مردادماه ساعت ۱۸ در رواق قبله شیخ طبرسی برگزار می شود. در این مراسم علاوه بر مرثیه خوانی و شعر خوانی، ذاکران اهل بیت(ع) حرم مطهر در آیین ویژه سیاه پوشان به عزاداری حسینی می پردازند.

برگزاری سه سوگواره با حضور سخنرانان برجسته کشوری
وی در ادامه با اشاره به اینکه برنامه ها و مراسم اصلی این ایام در رواق امام خمینی (ره) برگزار می شود، گفت: به منظور بهره مندی زائران هر روز سه نوبت مراسم عزاداری در رواق امام خمینی (ره) برگزار می شود. ، نوبت اول از ساعت ۴:۳۰ الی ۶ صبح، نوبت دوم از ساعت ۱۰:۴۵ الی ۱۴:۰۰ و نوبت سوم از ساعت ۱۸:۳۰ الی ۲۲:۳۰.
حجت الاسلام شریعتی نژاد با اشاره به اینکه در این دهه سخنرانان برجسته ای در محافل عزاداری حرم و در جمع عزاداران سخنرانی می کنند، گفت: آیات و براهین اسلام و مسلمین سید احمد علم المهادی، کاظم رشید. یزدی، محسن کازرونی، حسینی بوشهری، اسماعیل مقری، جعفر اسلامی فر و سید احمد حسینی خراسانی سخنرانان این محافل خواهند بود.
وی ادامه داد: علاوه بر رواق امام خمینی (ره) در رواق دارالحجه، مسجد گوهرشاد و تالار قدس، مراسم عزاداری و سخنرانی ویژه زائران برگزار می شود.
حجت الاسلام شریعتی نژاد، محمد کریمی، احمد واعظی، علی ملاکه، علی علیمردانی، جواد مشکیباف، علی فخار و نیکبخت را دهه اول عزاداران حرم معرفی کرد و گفت: در ابتدای همه برنامه ها، محفل انس با قرآن برگزار شد. با حضور قاریان برجسته کشوری برگزار و احکام ویژه عزاداری و احکام پوشش اسلامی تشریح خواهد شد.

برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی
وی ادامه داد: اجتماع «شیرخوارگان حسینی» جمعه ۲۳ مرداد از ساعت ۸ صبح و اجتماع «احلی من العسل» پنجشنبه ۲۲ مرداد از ساعت ۱۰ صبح در رواق امام خمینی(ره) برگزار می شود. .

مراسم عزاداری ویژه بانوان
حجت الاسلام شریعتی نژاد در ادامه گفت: همچنین در این ایام مراسم عزاداری ویژه بانوان در رواق حضرت زهرا(س)، دارالحجه و دارالمرحمه پیش بینی شده و سخنرانان قاریان قرآن و مرثیه ها زنان خواهند بود».

برپایی جلسات سوالات دینی
وی ادامه داد: از دیگر برنامه های فرهنگی و تبلیغی این ایام جلسات پرسش و پاسخ دینی با موضوعاتی چون «آثار اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر»، «جوانان عاشورایی؛ غیرت، بصیرت، عوامل انحطاط و رشد، ولایتمداری»، «عزاداری مطلوب» است. و «زندگی امام رضا (علیه السلام) در زنده نگه داشتن یاد و نام اباعبدا… (علیه السلام)» برگزار می شود.
وی افزود: در این دیدارها که از شنبه ۱۷ مردادماه هر روز ساعت ۱۸ در صحن جمهوری اسلامی برگزار می شود، شخصیت های برجسته مذهبی به سوالات حاضران پاسخ خواهند داد.
برگزاری شبانه روز حلقه معرفت، عزاداری ویژه کودکان در رواق کودکان، پاسخگویی به شبهات، برپایی سفره های خدمات رسانی به زائران، اجرای برنامه های گروه های زیارتی و … از دیگر برنامه های معاونت تبلیغات اسلامی حوزه الحرام است. کاروان ها و برگزاری مراسم عزاداری برای ابن الرضا (علیه السلام). مادر رضوی به مناسبت دهه اول محرم شمارش کرد.
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه در این ایام محافل قرآنی زیادی در حرم مطهر برگزار می شود، گفت: جلسات جزء خوانی هر روز قبل از نماز مغرب در دارالقرآن برگزار می شود. همچنین جلسه قرآنی شب عاشورا از دیگر برنامه های قرآنی است که در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر برگزار می شود.


مراسم عزاداری ویژه زائران غیر ایرانی

حجت الاسلام شریعتی نژاد همچنین از برگزاری مراسم عزاداری زائران غیرایرانی خبر داد و گفت: مراسم عزاداری دهه اول محرم ویژه زائران غیرایرانی در صحن کوثر برگزار می شود. رواق دارالمرهمه و صحن غدیر.
به گفته معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، در این ایام قرائت ادعیه و زیارت از جمله زیارت عاشورا، وارث، حضرت ابوالفضل (علیه السلام) و اجتماع ائمه اطهار(ع) از دیگر برنامه های پیش بینی شده است. مؤمنان که با صدای ملکوتی مداحان و ذاکران اهل بیت علیهم السلام همراه خواهد بود. در صحن ها و راهروهای حرم مطهر برگزار می شود.

پخش زنده محافل عزاداری از شبکه های داخلی و بین المللی
شریعتی نژاد تاکید کرد: با همکاری مرکز رسانه و ارتباطات آستان قدس رضوی، حلقه های عزاداری حرم مطهر از طریق رسانه های ملی و بین المللی و همچنین سایت و فضای مجازی سیمای رضوی به آدرس razavi_aqr_ir به صورت زنده پخش می شود.