اگر این علائم را در سیستم خود دارید، هک شده اید! + جزئیات


در عین حال، این علائم نشان می دهد که رایانه شما هک شده است.

امروزه قرار گرفتن در معرض یارانه های هک و هک شدن به امری بسیار رایج تبدیل شده است که بسیاری از کاربران رایانه با آن مواجه می شوند.

امروزه قرار گرفتن در معرض هک شدن و هک شدن به امری بسیار رایج تبدیل شده است که بسیاری از کاربران کامپیوتر با آن مواجه می شوند، بنابراین اطلاع از ایمن نبودن کامپیوتر شما ممکن است برای هر کاربری واضح نباشد، بنابراین باید همیشه به دنبال نشانه هایی در این زمینه باشید. توجه کنید

توجه داشته باشید که ظاهر این علائم به صورت جداگانه ممکن است به این معنی نباشد که دستگاه شما هک شده است، اما دیدن بیش از یک علامت با علامت دیگر یا ظاهر شدن همه آنها به این معنی است که امنیت دستگاه شما در خطر است. برخی از مهم ترین نشانه هایی که تایید می کند دستگاه شما هک شده است و کارهایی که می توانید در مورد آن انجام دهید عبارتند از:

برنامه های جدیدی که نصب نکرده اید

یکی از بارزترین علائم آلوده شدن کامپیوتر شما به ویروس، ظاهر شدن برنامه های تازه نصب شده ای است که شما درخواست یا نصب نکرده اید و درخواست دانلود نکرده اید.

همچنین، اگر متوجه شدید که افزونه مرورگر یا نوار ابزار جدیدی در رایانه شما ظاهر می شود و آن را نصب نکرده اید، دستگاه شما دیگر ایمن نیست.

تغییر مسیر جستجوی اینترنت

وقتی کلمه، عبارت یا اطلاعات خاصی را در مرورگر جستجو می کنید یا حتی مستقیماً به آدرس سایتی که می شناسید می روید، اما وقتی enter را فشار می دهید، نتایج جستجو به سایت دیگری هدایت می شوند که بیشتر آنها تجاری، تبلیغاتی یا حتی هستند. سایت های مستهجن، احتمالا دستگاه شما هک شده است.

دلیل این امر این است که هکر معمولا بدافزاری را نصب می کند که کنترل جستجوی اینترنتی شما را برای رفتن به این سایت ها در دست می گیرد تا درصد بازدید را افزایش دهد. موضوع اینجا قبل از اینکه به شما آسیب برساند کاملاً مفید است، زیرا هکر سعی می کند از راه های مختلف از نفوذ به دستگاه شما سود ببرد.

نشانه ای که نشان می دهد دستگاه شما خارج از کنترل شما است این است که وقتی می خواهید اسکن و پاک کنید پیام “Task Manager is disabled” یا همان پیام “Antivirus” ظاهر می شود و ممکن است چندین کار مانند ویرایشگر رجیستری غیرفعال باشد.

این امر مستلزم آن است که پس از اسکن آنتی ویروس، سیستم را به آخرین نقطه ای که در حال اجرا بود برگردانید و معمولاً نیاز به پشتیبان گیری دوره ای از سیستم دارد و همه سیستم عامل ها گزینه ای برای این کار دارند.

فعالیت مشکوک مربوط به حساب های شما

مهم ترین و برجسته ترین این فعالیت ها که از انجام آن به صورت خودکار یا بدون میل شگفت زده خواهید شد، ارسال ایمیل است. اگر کسی در مورد نامه‌های ناخواسته یا ایمیل‌های شما با لینک‌های جعلی که وعده‌های ویژه می‌دهد به شما می‌گوید، مراقب باشید و ایمیل‌های ارسال شده از حساب خود را بررسی کنید.

ثانیاً، ممکن است در هر حسابی که به طور خودکار از سیستم عامل‌ها و شبکه‌های اجتماعی وارد سیستم می‌شود، همین مورد را پیدا کنید.

خطرناک ترین علامت در اینجا کلاهبرداری بانکی از پول شماست. اگر یک پیوند دسترسی خودکار به حساب بانکی شما از طریق مرورگر شما وجود داشته باشد، هکر ممکن است بتواند پول شما را به حساب های ناشناس خود منتقل کند یا اگر مرورگر شما چیزی بخرد، به طور خودکار اطلاعات خرید یا کارت اعتباری شما را ذخیره کند. او انجام می دهد.

در صورت هک شدن کامپیوتر چه باید کرد؟

اولین چیزی که کارشناسان امنیت داده معمولا توصیه می کنند این است که کامپیوتر را از هر منبع اینترنتی جدا کنید و سپس یک اسکن جامع از دستگاه انجام دهید.

مطمئن شوید که یک آنتی ویروس یا ضد بدافزار نصب کرده اید که به صورت آفلاین کار می کند، و در اینجا بهترین برنامه های جامع حفاظت از رایانه شخصی آورده شده است:

پس از نصب برنامه و اسکن حتما یک System Restore انجام دهید که دستگاه را به حالت قبل بازگرداند و قبل از اتصال دستگاه به اینترنت گزینه فایروال را فعال کرده و در نهایت مطمئن شوید که هیچ برنامه ای نصب نشده است، آنها را نصب کنید. در حین هک کردن، و اگر وجود دارد، آن را به صورت دستی از کنترل پنل حذف کنید و سپس Add or Delete Programs را انتخاب کنید و آن را حذف کنید.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان