قیمت جدید برنج به زودی اعلام می شود – اقتصاد برتر


تهران – اختازبرتر – ۰۷ مرداد ۱۴۰۱

مجید حسنی مقدم معاون دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به نیاز کشور به برنج گفت: به طور متوسط ​​ماهانه به حدود ۲۵۰ هزار تن برنج نیاز داریم که نزدیک به دو سوم آن از محل تولید است. . داخل (حدود ۱۶۰ تا ۱۶۵ هزار تن) و یک سوم (حدود ۹۰ هزار تن) از طریق واردات تامین می شود. برنج تولید داخل پارسال با نرخ مناسبی قیمت گذاری شد که هر چه از فصل برداشت برنج فاصله می گیریم، میزان موجودی برنج کاهش می یابد و طبیعتا با توجه به کاهش عرضه، قیمت ها افزایش می یابد. برنج مرغوب داخلی جایگزینی ندارد، برنج داخلی و برنج خارجی دو بازار متفاوت و مکمل یکدیگر هستند. از دو هفته پیش که وارد فصل برداشت شدیم قیمت ها روند کاهشی داشته و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد و قیمت ها به نرخ های مناسب و متعادلی برسد.

  • تولید برنج امسال حداقل ۲۰ درصد افزایش می یابد

وی گفت: بر اساس گزارش معاونت جهاد کشاورزی امسال حداقل ۲۰ درصد افزایش تولید خواهیم داشت به عبارتی سال گذشته تولید کشور حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود و امسال به دلیل شرایط مساعد، حدود ۲۲۰۰۰۰۰ تن برنج است. خواهد داشت. امسال میزان برنج تولید داخل وضعیت خوبی دارد و شاخص های بازار نشان از کاهش قیمت ها دارد. سال گذشته حدود ۴۵ هزار هکتار کشت قراردادی در قالب برنامه های تولیدی بازارمحور، برنامه محور، ارتقای بهره وری اجرا شد. در استان گیلان حدود ۷۵ درصد و مازندران بیش از ۹۰ درصد برداشت با کمباین انجام می شود که حداقل ۵-۳ درصد باعث افزایش تولید می شود. قیمت برنج در سال ۱۴۰۰ بسیار منصفانه بود و به زودی قیمت ۱۴۰۱ را اعلام خواهیم کرد. افزایش قیمت برنج در کشور تخصصی و علمی نیست.

  • دلالان در زمان برداشت برنج را از کشاورزان خریداری می کنند

جلیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج ایران نیز گفت: برنج بر خلاف بسیاری از محصولات حوزه کشاورزی معمولاً در اواخر مرداد و شهریور از زمین های کشاورزی برداشت می شود و طبیعتاً هزینه هایی که کشاورز متحمل می شود از محل است. آوریل تا سپتامبر. قیمت برنج مرغوب در سال ۱۴۰۰ کیلویی ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان بود و اتفاق خاصی برای افزایش قیمت برنج ایرانی از شهریور به بعد نیفتاد. دلیل افزایش قیمت برنج ایرانی و عدم نظارت و کنترل دلالان این است که دلالان در زمان برداشت برنج را از کشاورزان می خرند و در طول سال با قیمت برنج بازی می کنند. همچنین برنج‌فروشی که برنج را ارزان خریده و اکنون آن را گران می‌فروشد با خود می‌گوید. من فروشنده برنج و مصرف کننده مرغ، تخم مرغ، گوشت و سایر مواد غذایی هستم، بنابراین نمی توانم برنج را به قیمت فصل اول بفروشم و هزینه هایم را تامین کنم.

  • کاهش ۴۰ درصدی تولید برنج در سال ۱۴۰۰

محمد مختاریانی کندری، نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج گفت: بر اساس آمار اتحادیه برنج‌سازان، تولید برنج در سال گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش داشته و متأسفانه هیچ اقدامی برای رفع این موضوع انجام نشده است. همزمان با کاهش ۴۰ درصدی تولید، واردات برنج ممنوع شد که باعث افزایش قیمت شد. برنج شد.

  • ۲۳۸ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

صالح محمدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان نیز گفت: ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار در استان گیلان وجود دارد که امسال همه این هکتارها زیر کشت برنج رفت.