دبی بزرگترین مزرعه عمودی جهان را با ۹۵ درصد صرفه جویی در مصرف آب رونمایی کرد


بزرگترین مزرعه جهان به نام امارات کراپ وان با همکاری شرکت کترینگ پرواز امارات و هلدینگ کراپ وان در دبی افتتاح شد. به گفته سازندگان، میزان آب مصرفی در این تاسیسات حدود ۹۵ درصد کمتر از مزارع سنتی است.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، مساحت بزرگترین مزرعه عمودی جهان بیش از ۳۰ هزار متر مربع است که در نزدیکی فرودگاه بین المللی دبی راه اندازی شده است. این مزرعه عمودی قرار است سالانه بیش از نهصد هزار کیلوگرم سبزیجات تولید کند.

به گفته وب سایت امارات پرواز کترینگ، این مزرعه عمودی دارای یک سیستم حلقه بسته است که در آن آب در میان گیاهان به گردش در می آید و بنابراین از آن به طور موثر استفاده می شود. فرآیند تبخیر آب در بخش بازیافت نگهداری می شود و با توجه به وجود این سیستم، سالانه حدود ۲۵۰ میلی لیتر آب نسبت به کشاورزی سنتی صرفه جویی می شود.

محصولات این مزرعه با علامت اختصاری ECO 1 قرار است از طریق فروشگاه هایی با برند بوستانیکا به فروش برسد و مسافران امارات و سایر شرکت های هواپیمایی نیز می توانند از سبزیجات این مزرعه در پروازهای خود استفاده کنند. چون این سبزیجات تمیز هستند دیگر نیازی به شستن نخواهند داشت. زیرا در کشت آن از آفت کش ها، علف کش ها و سایر مواد شیمیایی استفاده نخواهد شد.

امارات ساخت این مزرعه عمودی را در سال ۲۰۱۸ آغاز کرد و همچنین با همکاری کراپ وان و خطوط هوایی امارات سرمایه گذاری ۴۰ میلیون دلاری برای ساخت آن انجام شد.

برای مشاهده سایر اخبار به صفحه اخبار علمی مراجعه کنید.