روایت کوهنورد ایرانی از صعود به K2/ “من به تنهایی قله را صعود کردم”


ایمان احمدپور که بدون کمک شرپا و کپسول اکسیژن توانسته به قله خشن K2 صعود کند از تجربه صعود خود در این صعود گفت.

به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، ایمان احمدپور، کوهنورد و مدرس فدراسیون کوهنوردی از صعود خود به قله K2 خبر داد. این کوهنورد که در کمپ دوم در ارتفاع ۶۷۰۰ متری حضور دارد، درباره صعود خود به ایسنا گفت: بدون کمک شرپا و کپسول اکسیژن به K2 صعود کردم. برنامه ریزی یک صعود انفرادی بدون شرپا و اکسیژن به قله K2 یک فرآیند و برنامه آموزشی پیچیده است که یادگیری آن به زمان زیادی نیاز دارد.

وی پاسخ داد که قبلاً چند کوهنورد ایرانی بدون کپسول اکسیژن و کمک شرپا به این کوه صعود کرده اند؟ وی گفت: قله K2 تاکنون توسط تعداد کمی از ایرانیان صعود شده است. کاظم فریدیان با شرپا و اکسیژن، عظیم چیچی ساز با شرپا و بدون اکسیژن، رضا شهلایی با شرپا و با اکسیژن و حسین بهمنیار بدون شرپا و بدون اکسیژن. همچنین اسطوره حسامی فرد به عنوان اولین زن ایرانی موفق شد این قله را فتح کند.

این کوهنورد ایرانی در پاسخ به اینکه چه افرادی برای این صعود به شما کمک کردند؟ پاسخ داد: برای صعود تنها بودم و تقریباً تمام کارها را خودم انجام دادم، بدون اینکه به کسی نگاه کنم. آقای علی رضا خوانساری بنده را تا کمپ اصلی همراهی کرد و پس از یک روز اقامت در کمپ اصلی به ایران بازگشت.

او پاسخ داد که جوان ترین و مسن ترین فرد گروه چند ساله بودند؟ گفت: روزانه با همه گروه ها صحبت می کردم. باید بگویم که دقیقاً نمی دانم، اما مردی ۶۹ ساله و مردی ۲۳ ساله را دیدم که قصد صعود کرده بودند.

احمدپور درباره حادثه ناخوشایندی که در راه برایش رخ داد گفت: در مسیر قله متاسفانه دوست خوبم علی اکبر سخی از افغانستان را از دست دادم که به یاد او پرچم افغانستان را به قله حمل کردم و به یاد او همه فارسی زبانان جهان، او را به یاد دارم که گرامی داشتم

وی در پاسخ به اینکه آیا در این مسیر پشیمان شده و به بازگشت فکر کرده است یا خیر؟ گفت: چون از کوهنوردی لذت می برم هیچ وقت پشیمان نشدم اما همیشه از کوله پشتی سنگینم شاکی بودم.

وی ادامه داد: از فدراسیون کوهنوردی و هیچ شخص یا ارگانی انتظار کمک ندارم و البته چون بدون شرپا و باربر و اکسیژن کوهنوردی می کردم و تقریباً مسئولیت چنین چادر و غذا و وسایل کوهنوردی را بر عهده داشتم. ، هزینه من در مقایسه با صعودهای تجاری کمتر بود. .

احمدپور گفت: باید بگویم باربران و مردم پاکستان به ایرانیان بسیار احترام می گذارند و ایران و مردم ایران را دوست دارند. دوست دارند به ایرانی ها کمک کنند و کوهنوردان ایرانی را برادر خطاب کنند.

این کوهنورد ایرانی درباره وضعیت کرونا در پاکستان گفت: کرونا در پاکستان تقریباً معنایی نداشت. آنها فقط زمانی که وارد پاکستان شدم گواهی واکسیناسیون را از من گرفتند تا بتوانم صعود کنم.

وی با بیان اینکه پتانسیل کوهنوردی در ایران بسیار بالاست، گفت: تاکید می کنم آموزش بسیار مهم است. صعود بدون اکسیژن و شرپا و باربار با شعار “کوهنوردی به سبک کوهنوردی” برای من ساخته شد. کوهنوردی باید تمیز، بدون آلودگی و طبق قوانین طبیعت باشد و از همه ورزش دوستان تقاضا دارم به ورزش احترام بگذارند.

به گزارش ایسنا، K2 بعد از اورست دومین قله مرتفع روی زمین است. این قله با ارتفاع ۸۶۱۱ متر از سطح دریا در منطقه قراقروم در هیمالیا و در شمال شرق پاکستان قرار دارد و فنی ترین و سخت ترین مسیر کوهنوردی جهان را دارد.

K2 به عنوان مرگبارترین قله در بین کوهنوردان شناخته می شود.