فرصت ایران برای تبدیل شدن به قطب گاز منطقه با گاز روسیه/ رمزگشایی از منطق تقسیم بازار تهران و مسکوبه گزارش شانا به نقل از فارس، حبیب الله ظفریان کارشناس ارشد انرژی با اشاره به ظرفیت همکاری ایران و روسیه در بازار گاز در قالب تفاهم نامه ۴۰ میلیارد دلاری شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه، اظهار داشت: در حال حاضر در بازار گاز ایران و روسیه با یکدیگر همکاری می کنند. تجارت گاز به دلیل منافع استراتژیک و اقتصادی. مقوله بسیار مهمی است که در اسناد بالادستی کشور بر آن تاکید شده است.

وی افزود: در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بر افزایش صادرات گاز تاکید ویژه شده و در سند چشم انداز ۱۴۰۴ صنعت نفت آمده است که ایران باید به سهم ۸ تا ۱۰ درصدی برسد. تجارت گاز جهان، اکنون سهم ایران از تجارت گاز جهان کمتر از ۲ درصد است.

این کارشناس ارشد انرژی گفت: ایران باید بتواند بر اساس تجارت گاز با کشورهای همسایه به هاب گازی منطقه ای تبدیل شود. ذخایر گازی ایران و موقعیت ممتاز جغرافیایی این امکان را به این کشور می دهد که در تجارت گاز منطقه نقش موثری ایفا کند.

ایران باید با واردات و صادرات گاز به قطب گاز منطقه ای تبدیل شود

ظفریان افزود: استراتژی ایران باید به گونه ای تعریف شود که تا حد امکان گاز مازاد کشورهای منطقه را خریداری و با قیمت بالاتری به کشورهای متقاضی گاز صادر کند.

وی اعلام کرد: سه کشور اطراف ما ترکمنستان، قطر و آذربایجان گاز مازاد دارند و اکنون صادر می کنند و بقیه کشورهای منطقه شامل ارمنستان، ترکیه، عراق، کویت و کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه امارات و عمان، پاکستان و افغانستان. همه می خواهند گاز وارد کنند. در نتیجه، فرصت بسیار خوبی برای ایران وجود دارد تا با تجارت گاز بین کشورهای صادرکننده و واردکننده، به قطب گاز منطقه تبدیل شود.

فرصت ایران برای همکاری راهبردی با روسیه در نظم جدید بازار گاز

این کارشناس ارشد حوزه انرژی گفت: پس از تحولات جنگ در اوکراین، تغییراتی در بازار گاز رخ داد که قطر برنامه توسعه میدان گازی را پیش برد و صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) را با سرعت بیشتری افزایش داد. ، و اخیرا با پنج شرکت قرارداد امضا کرده است. اروپایی و آمریکایی برای توسعه میدان های خود امضا کرده اند.

ظفریان افزود: در تحولات اخیر در بازار گاز، روسیه صادرات گاز به اروپا را به حداقل رسانده است و آمریکا در تلاش است تا صادرات LNG خود را افزایش دهد تا بخشی از گاز روسیه را در بازار اروپا جایگزین کند.

وی اعلام کرد: اکنون فرصتی برای ایران ایجاد شده است که در این فضا همکاری راهبردی با روسیه داشته باشد و البته این همکاری باید بر اساس منافع ملی ایران باشد. دو کشور ایران و روسیه می توانند این همکاری گازی را بر اساس منافع ملی خود شکل دهند و یک بازی برد-برد ایجاد کنند.

ما باید گاز مازاد روسیه را بخریم و با قیمت بالاتری به کشورهای منطقه صادر کنیم

ظفریان گفت: اکنون فرصتی است که ایران و روسیه دور یک میز بنشینند و بازار گاز را بین خود تقسیم کنند. روسیه اولین و ایران دومین دارنده منابع گازی در جهان هستند و می توانند با همکاری یکدیگر استراتژی بهینه ای را برای توسعه بازار تعریف کنند.

وی ادامه داد: می توانیم گاز مازاد روسیه را در مناقشه روسیه و اتحادیه اروپا بخریم و از آن برای تبدیل شدن به هاب گازی منطقه استفاده کنیم. یکی از پیشنهادات جدی این است که ایران بتواند گاز مازاد روسیه را از طریق ترکمنستان دریافت کند. از این مسیر می توان سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد متر مکعب گاز از روسیه خریداری کرد و این گاز را با قیمت بالاتری به کشورهای همسایه مانند پاکستان و عراق صادر کرد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی گفت: معتقدم مدل همکاری گاز ایران و روسیه نباید به صورت سوآپ تعریف شود، بلکه باید به صورت خرید و فروش تعریف شود، زیرا سوآپ به معنای بازاریابی برای کشور عرضه کننده است، یعنی روسیه، بنابراین ما باید گاز روسیه را بخریم و آن را به مقاصد صادراتی خود بفروشیم.

پیشنهاد سرمایه گذاری روسیه در ساخت خط لوله صادراتی به پاکستان و عمان

ظفریان گفت: روس ها می توانند در ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عمان و پاکستان سرمایه گذاری کنند. اکنون قرارداد صادرات گاز به پاکستان داریم و باید سالانه ۸ میلیارد متر مکعب گاز صادر کنیم اما این قرارداد تاکنون اجرایی نشده است که با کمک روسیه می توان آن را احیا کرد.

یک کارشناس ارشد انرژی گفت: شبکه گاز ارمنستان متعلق به گازپروم روسیه است. فرصتی برای افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان و حتی صادرات گاز ایران به گرجستان از طریق ارمنستان وجود دارد. همچنین می توان از ظرفیت سیاسی و ظرفیت مازاد گاز روسیه برای افزایش صادرات گاز به ترکیه از یک سو و عراق و سپس سوریه از یک سو استفاده کرد. از طرفی استفاده کرد

وی گفت: در عوض می‌توانیم به روسیه نیز کمک کنیم و گاز قطر را که یکی از جدی‌ترین گزینه‌های جایگزینی گاز روسیه در بازار اروپا است، بخریم و با منطق بازار از این طریق به بازارهای مقصد بفروشیم. بخش، بازار ایران.” در منطقه و بازار روسیه در اروپا تثبیت می شود، بنابراین جمهوری اسلامی باید با این دیدگاه و استراتژی وارد روابط کلان گازی با روسیه شود.