وزیر کشاورزی: ​​برآورد اولیه خسارت سیل در بخش کشاورزی کشور ۱۰ هزار میلیارد تومان است – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین ، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی عصر امروز از مناطق سیل زده شهرستان فیروزکوه بازدید و سپس در جلسه فوق العاده تعیین تکلیف باغداران در بحران اخیر شهرستان دماوند شرکت کرد.

جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی امشب در جلسه فوق العاده تعیین تکلیف خسارت باغداران در بحران اخیر با تاکید بر اینکه کشاورزان ضعیف ترین قشر جامعه هستند، اظهار داشت: کشاورزان ما تلاش زیادی کردند. اما نمی توان از اتفاقات غیرمنتظره جلوگیری کرد و این اتفاقات همیشه در پایان فصل رخ می دهد و زمان برداشت بسیار ناگوار است.

وی افزود: با تاکید بر اینکه تلاش می کنیم در کنار کشاورزان باشیم و به آنها کمک کنیم، گفت: خسارات اولیه را برآورد کرده ایم و در کل کشور این خسارات به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و حدس می زنیم این رقم باشد. افزایش خواهد یافت. با توجه به بازدید میدانی مسئولان و به ویژه رئیس جمهور این موضوع فردا در جلسه هیات دولت مطرح خواهد شد و امیدواریم بتوانیم مصوبات خوبی در این جلسه داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: دماوند از نظر باغبانی نمایشگاه زیبای ایران است و از نظر تنوع و کیفیت در حدود ۹ هزار هکتار باغ های مهم و خوبی دارد که وقوع این بحران جای نگرانی دارد.

ساداتی نژاد تصریح کرد: کمک به کشاورزان در شرایط بحرانی چند قسمتی دارد، ابتدا باید تسهیلات دریافتی کشاورزان تا رفع دغدغه کشاورزان تامین شود، در عین حال تسهیلاتی نیز در نظر گرفته شود تا کشاورزانی که دارند. آسیب دیده می تواند امور خود را مدیریت کند.

وی ادامه داد: در حوزه باغات شهرستان دماوند نیز باید طرح نوسازی باغات فرسوده و تسهیلات مربوطه برای تامین زیرساخت ها ارائه شود، در درجه اول تسهیلات کم هزینه برای تشویق کشاورزان ارائه شود که مورد استقبال قرار خواهد گرفت. دیگران اگر نتایج مطلوب باشد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: خسارت وارده به این منطقه باید با مدیریت صحیح و سریع پرداخت شود و همچنین در زمینه برآورد خسارت در حوزه شیلات و زنبور عسل و همچنین تلفات دام باید اقدام شود. در اسرع وقت گرفته شود.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه باغات بیشترین رسوب را دارند ادامه داد: برای انجام فرآیند آبرسانی باید در کمترین زمان ممکن رسوب از باغات خارج شود.

وی افزود: اعتبار سه میلیارد تومانی برای بحران دماوند کافی نیست و باید اعتبار ویژه ای به ویژه در مناطق آسیب دیده تامین شود.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دماوند از وضعیت خاصی برخوردار است، ایجاد سامانه ضد تگرگ در دماوند ضروری است و اعتبار آن تامین می شود.

منبع: فارس