از دست دادن طولانی مدت حس بویایی و چشایی در برخی از بیماران مبتلا به کرونا


طبق یک مطالعه جدید، حدود ۲۷ میلیون نفر در سراسر جهان ممکن است پس از ابتلا به کووید-۱۹ آسیب طولانی مدت به حس بویایی یا چشایی خود را تجربه کنند و زنان به ویژه آسیب پذیر هستند.

به گزارش مهر به نقل از مدیسین نت، ملیت می گوید: یافته های ما احتمالا برای پزشکان عمومی و متخصص گوش و حلق و بینی در مشاوره بیماران مفید است. برای مبتلا شدن به اختلالات بویایی و چشایی پس از کووید ۱۹ مناسب است.

تغییرات در حس بویایی و چشایی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ شایع است و به طور متوسط ​​نیمی از آنها این علائم را گزارش می کنند.

در حالی که انتظار می رود اکثر بیماران حس بویایی یا چشایی خود را در سه ماه اول پس از عفونت به دست آورند، گروه قابل توجهی از بیماران ممکن است دچار اختلال عملکردی طولانی مدت شوند که نیاز به تشخیص به موقع، درمان فردی و پیگیری طولانی مدت دارد. .

در این مطالعه، تیم تحقیقاتی داده‌های ۱۸ مطالعه مشاهده‌ای را که شامل تقریباً ۳۷۰۰ بیمار بود، تجزیه و تحلیل کرد.

مدل‌سازی ریاضی محققان نشان می‌دهد که از دست دادن بویایی ممکن است در حدود ۵.۶ درصد از بیماران مبتلا به کرونا ادامه داشته باشد، در حالی که ۴.۴ درصد ممکن است حس چشایی آنها را بهبود نبخشد.

محققان دریافتند که تا یک ماه پس از عفونت اولیه، تنها ۷۴ درصد از بیماران حس بویایی و ۷۹ درصد حس چشایی خود را بهبود یافته اند. پس از شش ماه، ۹۶ درصد حس بویایی و ۹۸ درصد حس چشایی بهبود یافته بود.

داده ها نشان داد که زنان نسبت به مردان کمتر حس بویایی و چشایی خود را بازیابی می کنند. علاوه بر این، افرادی که از دست دادن بویایی شدیدتری داشتند یا از گرفتگی بینی در طول عفونت رنج می بردند، کمتر احتمال داشت که حس بویایی خود را بازیابند.