رابطه مشکلات غده فوق کلیوی و بلوغ زودرس!


علت بلوغ زودرس چیست؟ چرا بلوغ زودرس رخ می دهد؟

آیه ماندگار- آیا می دانید بلوغ زودرس در پسران و دختران در بیشتر موارد به دلیل اختلالات هورمونی ناشی از ترشح است. غدد فوق کلیوی است؟ اگر تولید و ترشح این هورمون ها به دلایل ژنتیکی یا بیماری های دیگر مختل شود. فرد ممکن است بلوغ زودرس را تجربه کند. تست آندروستندیون یکی از تست هایی است که برای بررسی اختلالات بلوغ انجام می شود. در این مقاله بررسی می کنیم که آزمایش آندروستندیون چیست؟ و چه کارهایی به مردم توصیه می شود که انجام دهند. برای یافتن پاسخ این سوالات مهم با ما همراه باشید.

بلوغ زودرس چیست و چه زمانی رخ می دهد؟

بلوغ زودرس زمانی اتفاق می افتد که فیزیولوژی کودک از نظر جنسی و جسمی زودتر از زمان عادی یعنی قبل از ۷ یا ۸ سالگی در دختران و قبل از ۹ سالگی در پسران به فیزیولوژی بزرگسالی (بلوغ) تبدیل شود. بلوغ شامل: رشد طولی سریع استخوان ها، ماهیچه ها، تغییر شکل و اندازه اندام های جنسی و کسب توانایی بدن برای تولیدمثل است.

علت بلوغ زودرس اغلب قابل تشخیص نیست. به عنوان مثال، برخی شرایط مانند عفونت ها، اختلالات هورمونی، تومورها، ناهنجاری های مغزی یا صدمات نیز ممکن است باعث بلوغ زودرس شوند. درمان بلوغ زودرس معمولاً شامل درمان دارویی برای به تاخیر انداختن رشد جنسی است.

شروع بلوغ معمولاً با ترشح هورمون های هیپوتالاموس آغاز می شود. این ناحیه از مغز به غده هیپوفیز (غده ای به اندازه نخود در نزدیکی قاعده مغز) سیگنال می دهد تا هورمون هایی ترشح کند که تخمدان ها (در دختران) یا بیضه ها (در پسران) را برای تولید هورمون های جنسی تحریک می کنند. همچنین اختلالات غدد فوق کلیوی می تواند تأثیر مستقیمی بر بلوغ جنسی افراد مختلف داشته باشد. به عنوان مثال، در هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)، افراد مبتلا علائمی مانند: کوتاه تا متوسط، بلوغ زودرس، تغییر در ظاهر اندام تناسلی و مشکلات بارداری دارند.

علائم بلوغ زودرس

  • قاعدگی در دختران
  • بزرگ شدن بیضه و آلت تناسلی، رشد موهای صورت و گرفتگی صدا در پسران
  • رشد موهای ناحیه تناسلی یا زیر بغل

آزمایش آندروستندیون چیست؟

آندروستندیون چیست؟? آندروستندیون یکی از هورمون های جنسی مردانه است که مسئول شروع تمایز جنسی در مردان و زنان و ایجاد ویژگی های فیزیکی ثانویه مردانه مانند رشد ماهیچه ها، صدای ضخیم و موهای پرپشت صورت است. آزمایش آندروستندیون یکی از انواع آزمایشات هورمونی خون است که برای اندازه گیری سطح هورمون آندروستندیون در خون تجویز می شود. این آزمایش در درجه اول برای بررسی علت علائم آندروژن بالا در زنانی که سطح تستوسترون بالایی دارند تجویز می شود.

همچنین در مواردی که مشکلاتی مانند: آمنوره، هیرسوتیسم، ناباروری و سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود دارد توصیه می شود. این آزمایش حتی در حین و پس از اتمام درمان مشکلاتی مانند: آمنوره، هیرسوتیسم، ناباروری و سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز انجام می شود. این آزمایش با نام های مختلفی از جمله: آندروستندیون (A4) خون، ۴-آندروستندیون، سرم A4 خون، آندروستندیون (A4)، سرم A4 شناخته می شود.

تفسیر تست آندروستندیون

  • کودکان ۱ تا ۱۰ ساله: ۵۰-۸ ng/dL (0.3-1.7 نانومول در لیتر)
  • ازسوارکاران نوجوان ۱۰ تا ۱۷ ساله: ۸-۲۴۰ ng/dL (0.3-8.4 نانومول در لیتر)
  • زنان بالغ: ۲۷۵-۸۵ نانوگرم در دسی لیتر (۹.۶-۳ نانومول در لیتر)
  • مردان بالغ: ۲۰۵-۷۵ نانوگرم در دسی لیتر (۲.۶-۷.۲ نانومول در لیتر)

اگر نتیجه آزمایش شما اعداد محدوده را نشان می دهد طبیعیآندروستندیون، واضح است که غده فوق کلیوی شما به طور طبیعی کار می کند. اما بسته به سطح هورمون های دیگر و مشکلاتی مانند ابتلا به انواع سرطان و تومورهایی مانند غدد فوق کلیوی، میزان ترشح این هورمون افزایش یا کاهش می یابد. مثلا در سندرم تخمدان پلی کیستیک میزان هورمون آندروستندیون افزایش دادن زیرا این اختلال معمولاً به سطح تولید آندروژن تخمدانی (عمدتاً تستوسترون) مربوط می شود.

افزایش سطح آندروستندیون نشان می دهد افزایش دادن تولید آدرنال در تخمدان یا بیضه است. معمولاً نوسانات کوچک در غلظت هورمون ترشح شده آندروستندیون وجود دارد طبیعی است. در بیشتر موارد، افزایش سطح هورمون نشان می دهد تومور آدرنال، سرطان آدرنال، هیپرپلازی آدرنال یا هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)است. افزایش سطح هورمون در نتیجه آزمایش معمولا نشان دهنده نیاز به آزمایش های تخصصی بیشتر برای تعیین علت دقیق مشکل است. در مقابل، سطح
پایین ممکن است علت آندروستندیون باشد اختلال عملکرد غده فوق کلیوی، نارسایی فوق کلیوی، یا نارسایی تخمدان یا بیضه رخ دادن

در افراد مبتلا به CAH تحت درمان با استروئیدهای گلوکوکورتیکوئید، سطوح طبیعی آندروستندیون نشان می دهد که درمان در سرکوب تولید بیش از حد آندروژن موثر بوده است، در حالی که سطوح بالای ترشح هورمون نشان دهنده نیاز به تغییر در رژیم درمانی است.

نکات مهم قبل از تست آندروستندیون

اگر نمونه خون شما فقط برای سطوح ترشح آندروستندیون آزمایش می شود، نیازی به رعایت شرایط ناشتا نیست. بنابراین شما می توانید قبل از آزمایش همانطور که به طور معمول غذا می خورید بخورید. اما اگر نمونه خون شما برای آزمایش‌های دیگری مانند قند و چربی نیز آزمایش شود، ممکن است لازم باشد چند ساعت (معمولاً ۸ ساعت) قبل از آزمایش ناشتا باشید. در این صورت حتماً پزشک دستورات لازم را به شما خواهد داد. همچنین، به یاد داشته باشید که فهرستی از داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود ارائه دهید. زیرا استفاده از برخی مکمل ها و داروها بر نتایج آزمایش شما تأثیر می گذارد.

تست های مربوط به تست آندروستندیون

۱. اندازه گیری دهیدرواپی آندروسترون سرم

۲. ۱۷ اندازه گیری هیدروکسی پروژسترون

۳. اندازه گیری تیتر تستوسترون ادرار

۴. اندازه گیری کورتیزول پلاسما

۵. اندازه گیری تستوسترون

۶. سطح آندروستندیون ادرار

تشخیص بلوغ زودرس در خانه با هومکا

همانطور که در علائم بالا ذکر شد، در صورت داشتن علائم بلوغ زودرس، لازم است با انجام آزمایشات هورمونی مانند آندروستندیون، منشا مشکل خود را پیدا کنید. علت بلوغ زودرس گاهی اوقات می تواند به دلایل خطرناکی باشد. بنابراین مراجعه سریع به پزشک متخصص برای بررسی مشکل ضروری است.

برای تست و خدمات آندروستندیون توصیه می شود آزمایشگاه آنلاین از خدمات تست خانگی هومکا استفاده کنید. شرکت Humka با بهره گیری از بهترین متخصصین خدمات تست خانگی را تحت عنوان پوشش بیمه پایه و تکمیلی و به همه اهالی استان تهران و شهرهای دیگرکرج، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، اهواز و رشت ارائه می دهد. با شماره میتونید ۰۲۱۶۷۳۷۱تماس بگیرید و اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد کلیه خدمات مورد نظر از همکاران ما دریافت کنید. همچنین با مراجعه به صفحه اینستاگرام هومکا به آدرس homeca.ir@ از تمام خدمات و تخفیف های ما مطلع شوید.