رکورد سریعترین چرخش زمین شکسته شد


به گفته دانشمندان، به دلیل افزایش سرعت چرخش زمین، رکورد چرخش این سیاره شکسته شد. به طوری که زمین در ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲ سریع ترین چرخش را داشت.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، دانشمندان کوتاه ترین روز روی زمین را ثبت کردند که رکورد جدیدی محسوب می شود. در ۲۹ ژوئن، این سیاره یک چرخش ۱.۵۹ میلی ثانیه کمتر از چرخش استاندارد ۲۴ ساعته خود انجام داد. این سیاره قبلاً در ۲۶ جولای چنین رکوردی را به ثبت رسانده بود. به گفته کارشناسان، مدتی است که سرعت چرخش زمین در حال افزایش است. به طوری که در سال ۲۰۲۰ کوتاه ترین ماه زمین از سال ۱۹۶۰ اتفاق افتاد.

البته سرعت چرخش زمین در دوره های طولانی تری کاهش یافته است. در هر قرن، زمین نسبت به دوره قبلی خود به چند میلی ثانیه زمان بیشتر برای انجام یک انقلاب کامل نیاز دارد. دانشمندان هنوز نتوانسته اند دلیل این امر را به طور کامل شناسایی کنند. اما احتمالاً با چیزهایی مانند لایه های داخلی و خارجی زمین، تغییرات آب و هوا، جزر و مد یا حتی اقیانوس ها مرتبط هستند.

افزایش سرعت چرخش زمین در نهایت می تواند منجر به افزایش یک ثانیه کبیسه منفی شود که با اندازه گیری ساعت اتمی قابل تنظیم است. اما این جهش منفی می تواند برای سیستم های فناوری اطلاعات مخرب باشد. به گفته شرکت متا، پرش بار دوم اگرچه برای دانشمندان مفید خواهد بود، اما باعث اختلال در ذخیره سازی داده ها و از بین بردن اطلاعات آنها می شود.