شورای علمای شیعه افغانستان بر جشن باشکوه ماه محرم تاکید کردبه گزارش شهرآرانیوز؛ شورای علمای شیعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: کشور ما افغانستان همواره دستخوش تحولات ناگهانی مختلف بوده است، اما آنچه ثابت و پایدار می‌ماند، اعتقاد راسخ به اسلام و ارادت و عشق به پیامبر خدا و خاندان گرامی ایشان است. (علیه السلام) مخصوصاً محبت حسین (علیه السلام) بدن پیامبر رحمت است».

این بیان می افزاید که عشق و علاقه به خاندان پاک رسول خدا (ص) متعلق به هیچ دین و روشی نیست.

شورای علمای شیعه افغانستان اعلام کرد: امام حسین علیه السلام به عقیده همه علمای اسلام برای احیاء و تقویت دین خدا و احکام و ارزش های قرآن قیام کرد. و شرع اسلام، لذا تداوم این قیام و نهضت خونین، در پرتو التزام به نشر و نشر احکام و معارف اسلامی، وظیفه الهی است.

این بیانیه همچنین حمایت از منشور عاشورایی شورای عالی تنظیم امور مذهبی و رهنمودهای امنیتی و ابلاغیه کمیسیون عالی هماهنگی امنیتی وقایع دینی با درخواست از خطبا، خطبه های حسینیه و مساجد، هیئت های عزاداری و … هیئت امنای مساجد نسبت به رعایت مفاد این اساسنامه و رهنمودهای ارائه شده اقدام نمایند. رعایت کنند

شورای علمای شیعه افغانستان تاکید کرده است: اقامه قسط و عدالت یکی از شعارهای اصلی نهضت عاشورا است و به دلیل چهل سال جنگ و درگیری، این کشور نیاز مبرمی به وحدت، صمیمیت، برادری و برادری دارد. و تفاهم و عقل سلیم حکم می‌کند که منافع و گرایش‌های شخصی، برای تامین منافع کشور و میهن، گروهی، قومی و منطقه‌ای را نادیده بگیریم و از کینه‌های قدیمی، اختلافات گذشته و راه‌ها و روش‌های مخرب و کشنده‌ای که کشور و این مردم دیگر تحمل جنگ و خشونت را ندارند.

در ادامه این بیانیه آمده است که ماه محرم ماه ایثار و فداکاری در راه خدمت به دین و بندگان خداست، از این رو با توجه به بحران اقتصادی و بیکاری در افغانستان، مردم خیر باید به هر نحو ممکن به نیازمندان کمک کنند. به ویژه از طریق نذری سنتی در ایام عاشورا. و بیچاره ها عجله کن

منبع: تسنیم