بازار اجاره مسکن نابسامان – اقتصاد برتر


جزئیات تسهیلات حمایتی مستاجران در شرایط کرونا

بررسی های میدانی نشان می دهد که بازار اجاره مسکن از نظر قیمت پیشنهادی برای اجاره واحدهای عرضه شده ملتهب است و این نشان دهنده تورم شدید در این بازار است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

با وجود اظهارات مسئولان مسکن مبنی بر بازگشت آرامش به بازار مسکن، شواهد و سرنخ های موجود در بازار نشان می دهد که وضعیت بازار بسیار ناپایدار است و با تورم شدید مواجه است.

دلالان املاک در مناطق مختلف تهران درباره آخرین شرایط بازار اجاره معتقدند: در حال حاضر بازار اجاره مسکن شهر تهران در مناطق مختلف با دو ویژگی مهم همراه است که مهمترین آن التهاب و تورم شدید قیمت اجاره بها است.

بررسی ها نشان می دهد در تعداد قابل توجهی از پرونده های اجاره مسکن در شهر تهران، قیمت اجاره پیشنهادی تا دو برابر و در برخی موارد بیشتر از قیمت اجاره بهای سال قبل افزایش یافته است.

دومین مشخصه فعلی بازار اجاره تهران در تابستان سال جاری مربوط به کاهش عرضه پرونده های اجاره مسکن است. شواهد نشان می دهد عرضه ملک به بازار اجاره در برخی از مناطق و محله های تهران از جمله برخی مناطق مصرفی تابستان امسال نسبت به تابستان سال های گذشته کاهش یافته است و یکی از مهم ترین دلایل آن در تعمیق بازار است. رکود ساخت و ساز

گزارش رسمی دولت از اجاره بها بالا

در این میان گزارش اخیر بانک مرکزی نیز گرانی اجاره بها را تایید می کند. براساس گزارش اخیر بانک مرکزی، شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران و کل مناطق شهری در تیرماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۷.۴ و ۵۲.۳ درصد افزایش داشته است.

این امر به این دلیل است که رشد ماهانه شاخص مذکور در تیرماه در تهران و تمامی مناطق شهری یکسان و معادل ۴.۵ درصد است.