مهاجرت آیو با ۱۰۸ کانال پخش زنده به زیرساخت ویدیوی آباران


تلویزیون اینترنتی Ayo با پخش زنده ۱۰۸ شبکه خصوصی و عمومی یکی از بازیگران مهم در زمینه IPTV و VOD در ایران محسوب می شود که بر اساس زیرساخت ابری آروان ساخته شده است. هم اکنون سرویس میزبانی ویدیویی آروان امکانات جدید و متنوعی را در اختیار ایو قرار می دهد.

محصول پلتفرم ویدیوی ابر اروان علاوه بر ارائه خدمات به وب سایت های کوچک و متوسط ​​متعدد، زیرساخت کسب و کارهای ویدیویی محبوب مانند Futboli، IU و Futbol360 را نیز میزبانی می کند. در این مقاله نگاهی به مهاجرت IU از زیرساخت سنتی به زیرساخت ابری آروان انداخته ایم و به بررسی این زیرساخت ابری پرداخته ایم.

پلت فرم میزبانی ویدیو؛ از چند منطقه بندی و مقیاس پذیری بالا تا ادغام با CDN اروان

سرویس میزبانی ویدیو ابر اروان این به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محتوا اجازه می‌دهد تا محتوای ویدئویی خود را در یک محیط ابری امن بدون نگرانی در زمینه زیرساخت به فرمت‌های مختلف تبدیل کنند. این پلتفرم ویژگی های مختلفی را ارائه می دهد که باعث شده کسب و کارهای محبوب با ترافیک بالا از آن استفاده کنند.

افزودن امکان دریافت گزارش‌های متنوع و شخصی‌سازی‌شده از ساعات تماشا، ترافیک و تعداد پخش یا بازدید از پلتفرم ویدیوی ابری اروان، تصمیم‌گیری مبتنی بر داده‌ها را برای تولید محتوای ویدیویی تسهیل می‌کند.

علاوه بر این در آخرین نسخه پخش کننده ابری آروان، امکانات مختلفی برای شخصی سازی ارائه شده است. پشتیبانی از نسبت تصویر بیشتر، تغییر مقیاس پخش کننده به هر اندازه کوچکتر یا بزرگتر، تغییر برخی از تنظیمات پخش کننده آروان مانند رنگ و زبان، افزودن میانبرها و راهنمای ابزار فارسی و انگلیسی از جمله این ویژگی های جدید است.

تولیدکنندگان محتوای ویدیویی و صاحبان وب سایت های مرتبط، علاوه بر کسب درآمد از طریق انتشار محتوای تبلیغاتی در سرویس تصویری ابراروان، می توانند از طریق پخش تبلیغات در سرویس پخش زنده نیز کسب درآمد کنند.

همچنین اضافه شدن امکان افزودن واترمارک به پخش زنده پلتفرم ویدیویی ابراروان، کاربران را قادر می سازد تا علاوه بر ویدئو، واترمارک نیز به پخش زنده خود اضافه کنند. پشتیبانی از چندین فایل زیرنویس، دوبله و واترمارک و همچنین امکان ارائه ویدئو با کیفیت های مختلف، انعطاف خوبی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

یکی دیگر از ویژگی های این پلتفرم این است که کسب و کارها می توانند با زیرساخت ابری آروان چند منطقه ای شوند و پایداری محصولات خود را افزایش دهند. در صورت قطع شدن یک مرکز داده، معماری به گونه ای طراحی می شود که وقتی یک مرکز داده از دسترس خارج می شود، خدمات از دیگر مراکز داده ابری آروان ادامه می یابد.

همچنین ادغام پلتفرم ویدیوی ابری آروان با CDN آروان سرعت بارگذاری محتوا را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. کاربر نهایی در هر کجا که باشد با اتصال به نزدیکترین سایت CDN آروان می تواند مطالب را سریعتر و با کیفیت بالاتر از قبل دریافت کند.

پاسخگویی به نیازهای IO با زیرساخت ابری آروان

آیو برای قله های لحظه ای بسیار مرتفع در ساعات مسابقات ورزشی و برنامه های پرمخاطب به یک زیرساخت قابل اعتماد و مقیاس پذیر نیاز داشت. لزوم پاسخگویی زیرساختی به افزایش درخواست های مخاطبان IU و مقیاس پذیری و پایداری زیرساخت به طور همزمان و همچنین آرشیو هزاران ویدیو در IU و پخش زنده ۱۰۸ شبکه تلویزیونی باعث شد که IU مشکل از نظر فنی پیچیده است

آیو در سال های گذشته از CDN آروان استفاده کرده است و در زمان اوج ترافیک به اروان آمده است. پس از آن در تابستان سال گذشته، آیو مهاجرت کامل ابری خود را به ابر آروان انجام داد و اکنون از ویدیو، پخش زنده، ابر، CDN و محصولات پشتیبانی آروان استفاده می کند.

آوین نیز در این مهاجرت نقش بسزایی داشته است. آوین یک شرکت نرم افزاری است که در زمینه ارائه بسترهای IPTV و VoD فعالیت می کند. آوین در واقع هسته نرم افزاری این مهاجرت را توسعه داد و یک همکاری سه جانبه بین آیو، آروان و آوین شکل گرفت.

آیو از زمان مهاجرت به ابراروان با کیفیت و سرعت بالاتری به مخاطبان خود خدمات رسانی می کند. به گفته جلال جلیلی، مدیر ارشد فناوری آیو، “در این ماه ها رضایت کاربران آنها افزایش یافته و مسابقات ورزشی توسط مخاطبان بیشتری در آیوو تماشا می شود.”

توسعه Ayo بدون نگرانی زیرساخت

مهاجرت IPTV Ayu به سرویس ابری آروان موجب صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی در زمینه حفظ زیرساخت های این سازمان شده است. همچنین فضایی را برای توسعه نامحدود سیستم بدون نگرانی در مورد محدودیت های زیرساخت و پلت فرم ایجاد کرد.

به گفته جلیلی، با مهاجرت آیو به اروان، کیفیت ارائه خدمات و در نتیجه میزان رضایت کاربران و مشتریان افزایش چشمگیری پیدا کرد. با مهاجرت IU به Arwan Cloud، هزینه نگهداری زیرساخت بسیار کاهش یافته و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی صورت می گیرد.

از سوی دیگر دسترسی به پهنای باند نامحدود به دلیل اتصال به CDN و سرویس ابری، پشتیبانی از ۵۰۰۰۰۰ کاربر همزمان و توزیع سرورها در سایت های پاپ مختلف بخشی از مزایای این مهاجرت در بخش زیرساخت برای Io است.

تیم های فنی آیو، آوین و ابر آروان در دوران مهاجرت همکاری های مختلفی داشتند و اکنون آیو ماه هاست با پایداری زیرساخت به مشتریان خود خدمات رسانی می کند.

مقیاس پذیری زیرساخت های ابری و شکستن رکوردهای IO

آیو در زمان مهاجرت به فضای ابری حدود ۸۰ شبکه اختصاصی داشت و اکنون این تعداد به ۱۰۸ شبکه رسیده است. IPTV Ayo اولین سرویس فعال در بستر آروان بود که پخش ۲۴ ساعته داشت. وجود جریان ۲۴ ساعته با چالش های زیادی همراه است که یکی از آنها مربوط به طراحی سیستم است.

طراحی سیستم به گونه ای توسعه یافته است که فرآیند توسعه و استقرار باعث ایجاد وقفه در جریان ها نشود. در طراحی زیرساخت ابری اروان این امکان در نظر گرفته شد و تغییرات ایجاد شده هیچ گونه قطع یا اختلالی در روند پخش شبکه ایجاد نکرد.

اکنون ۱۱۰۰۰ ویدیو در Ayo وجود دارد که با دسته بندی های مختلف در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. جدا از این، یکی از ویژگی های فعلی آیو، Catch-Up است. کچاپ ویدیوها را به مدت دو هفته ذخیره می کند. همه بینندگان Ayo می توانند برنامه های قبلی را ببینند. ذخیره سازی این حجم نیاز به فضای ابری دارد که فضای ذخیره سازی ابری آروان به خوبی مدیریت می شود.

در اوج ترافیک بازی استقلال و پرسپولیس در ۵ اسفند ۱۴۰۰، آی یو موفق شد با زیرساخت ابری آروان میزبان ۱۹۰ ترابایت ترافیک آنی باشد که ۹۵۰۰ برابر رکورد قبلی ترافیک زیرساختی IU است.

سرویس میزبانی ویدیو ابر اروان ماه هاست که آماده میزبانی از کسب و کارهای بزرگ ویدئویی است. محصول پلتفرم ویدیویی آروان که با CDN آروان ادغام شده است، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان ویدئو را قادر می سازد تا پایداری مقیاس پذیر داشته باشند، سرعت و کیفیت نمایش ویدئو را به طرز چشمگیری افزایش دهند و نگرانی های زیرساختی خود را برطرف کنند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟