وزیر کشور: ایران به ۹۰ میلیون هکتار آبخیزداری نیاز دارد – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین، احمدرضا وحیدی وی در جلسه ستاد بحران استان کرمان در رفسنجان افزود: پروژه های آبخیزداری از اولویت های مهم و در حفظ آب و خاک و جلوگیری از وقوع سیلاب و حرکت روان آب ها به سمت شهرها و روستاها موثر است.

وی افزود: همچنین طرح های آبخیزداری به حفظ منابع آبی، خاک و سفره های آب زیرزمینی کمک می کند. بنابراین آبخیزداری باید جدی گرفته شود.

وزیر کشور بیان کرد: برای اجرای ۱۸ میلیون هکتار طرح های آبخیزداری در کشور ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار و اعتبار نیاز است، بنابراین اجرای طرح های آبخیزداری در کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی تصریح کرد: انتقال یک مترمکعب آب از خلیج فارس و دریای عمان به داخل کشور تا ۶۰ هزار تومان هزینه دارد، از سوی دیگر میلیاردها مترمکعب آب در سطح کشور به دلیل هدر رفتن طغیان رودخانه و سیل. رودخانه ای که با تقویت سفره های زیرزمینی و اجرای طرح های آبخیزداری می توان آن را پر کرد و از سیل و خسارات هنگفت جلوگیری کرد.

وحیدی تاکید کرد: خسارت سیل به بخش های مختلف از جمله باغات کشاورزی، دام، لوازم خانگی و … می رسد، از این رو اجرای طرح های آبخیزداری می تواند در جلوگیری از وقوع سیل و جریان آب و کاهش خسارات ناشی از سیل موثر باشد. ارزشمند باشد

وحیدی با اشاره به سخنان شهید حاج قاسم سلیمانی مبنی بر اینکه در تهدید فرصت هایی وجود دارد که در فرصت ها نیست، افزود: باید قدر تهدیدها را بدانیم و فرصت ها را شناسایی کنیم. استفاده از تمامی ظرفیت ها و شرکت های پشتیبان در اجرای طرح های آبخیزداری.

وی بیان کرد: در روزهای اخیر سیل در اکثر نقاط کشور رخ داده است و مسئولان برای رفع مشکلات تلاش زیادی می کردند و این سخت کوشی یکی از ویژگی های نظام و انقلاب اسلامی است که همه با تمام وجود در صحنه حضور دارند. قلب و روح آنها و با عمق احساس. انجام می دهند و این یکی از نکات برجسته اخلاقی، انسانی و معنوی است که در کشور ما موج می زند و هر جا مشکلی باشد همه برای حل مشکل تلاش می کنند.

وزیر کشور با اشاره به سیل اخیر در رفسنجان ادامه داد: ابتدا باید سریعاً معابر تخلیه آب شود که با ورود حجم عظیمی از تجهیزات از جمله دستگاه های مکنده و دستگاه های گل و لای پاکسازی انجام می شود، البته باغات کشاورزی نیز از مشکلات گل و لای رنج می برند. گل و لای ناشی از سیل بوده و باید این گل و لای از سطح باغات برداشته شود تا ریشه درختان پسته خشک نشود.

وی با بیان اینکه کانال های آسیب دیده ترمیم می شود، گفت: اسکان اضطراری و موقت خانواده هایی که از محل سکونت خود تخلیه شده اند در دستور کار است و تعدادی کانکس برای اسکان موقت آماده می شود و هلال احمر نیز در دستور کار قرار دارد. تمهیدات لازم را برای اسکان اضطراری مردم انجام داد. داشتن

وی تصریح کرد: تاسیسات و زیرساخت هایی که در اثر سیل تخریب شده باید ساماندهی شود و آب، برق و گاز به سرعت وصل شود و کسانی که دام و اقلام منزلشان در اثر سیل از بین رفته نگران نباشند زیرا از طریق ستاد اجرایی فرمان تامین می شود. فرمان امام. بودن

وحیدی افزود: خسارت باغات کشاورزی توسط سازمان مدیریت بحران برآورد و پرداخت می شود.

وزیر کشور که بعدازظهر یکشنبه وارد رفسنجان شده است، بازدید هوایی خود از مناطق سیل زده را از فرودگاه این شهر با استفاده از بالگرد آغاز کرد.

همچنین در این دیدار از سرهنگ رضا خلیلی فرمانده انتظامی شهرستان انار و ۲ نفر از پرسنل این فرماندهی به دلیل نجات جان ۱۴ نفر در جریان سیل اخیر با اهدای لوح تجلیل شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وزیر کشور که بعدازظهر یکشنبه وارد رفسنجان شده است، بازدید هوایی خود از مناطق سیل زده را از فرودگاه این شهر با استفاده از بالگرد آغاز کرد.

وزیر کشور در سفر به رفسنجان امروز (یکشنبه) به روستای کوتسارریز این شهرستان رفت و از نزدیک با اهالی این منطقه دیدار و گفتگو کرد.

سیل و باران های سیل آسا در رفسنجان واقع در شمال غرب استان کرمان خسارات زیادی را در بخش های مختلف کشاورزی، زیرساختی و تاسیساتی این منطقه وارد کرده است.

منبع: ایرنا