آتش سوزی یا محدودیت عمدی؟


روزنامه اعتماد نوشت: جدیدترین قسمت از سریال اختلال در اینترنت روز گذشته در ایران پخش شد. اختلال و کندی جریان اینترنت در یک سال گذشته اعصاب کاربران را به هم ریخته و در جدیدترین انواع این اختلالات، حوالی ظهر دیروز، دسترسی بسیاری از اپراتورهای اینترنتی مختل شد. اینترنت ثابت چند شرکت قطع شد یا با اختلال جدی مواجه شد. شبکه تلفن همراه نیز در برخی از مناطق تهران برای برخی از کاربران از دسترس خارج شد و با وجود نمایش آنتن، امکان برقراری تماس وجود نداشت. رادار نت بلاک نیز کاهش ۲۱ درصدی سطح دسترسی و اختلال در اینترنت ایرانسل و گیت وی شرکت ارتباطات زیرساخت را نشان داد.

در سه ماه گذشته حتی یک روز هم شبکه اینترنت کشور قطع نشده است و هر بار «توجیه» و «دلیلی» برای این اختلال از سوی مسئولان شرکت ارتباطات زیرساخت یا وزارت ارتباطات و وزارت ارتباطات ارائه شده است. حتی خود وزیر ارتباطات. روز گذشته، ۳ یا ۴ ساعت پس از این اختلال، شرکت مخابرات ایران اعلام کرد که این اختلال ناشی از «آتش سوزی در یکی از حوضه های ارتباطی منطقه ۸ مخابرات تهران» بوده است.

البته طی چند ماه گذشته این دومین بار است که «آتش سوزی» دلیل قطعی اینترنت کشور عنوان می شود. پیش از این و در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ به گفته مسئولان وزارت ارتباطات، آتش سوزی در شرکت زیرساخت باعث اختلال در دسترسی به اینترنت در کشور شد. ۵ ماه از آن واقعه می گذرد و گزارش خاصی ارائه نشده است که این آتش سوزی از کجا شروع شده است؟ چرا ایجاد شد؟ و چه کسی مسئول جلوگیری از وقوع چنین حوادثی است و چرا به مسئولیت خود عمل نکردند؟

همین یک هفته پیش، قطعی اینترنت در ساعات اولیه روز رخ داد و این بار دلیل آن «قطع برق در شرکت ارتباطات زیرساخت (ساختمان LCT)» بود. اما این ادعا به سرعت از سوی شرکت توزیع برق تکذیب شد و این شرکت اعلام کرد که «قطعی برق در این شرکت رخ نداده است». پس از آن مجدداً اعلام شد که فرسودگی تجهیزات دلیل اصلی قطع اینترنت است. اختلالی که با عذرخواهی وزیر ارتباطات همراه بود و وی قول داده بود ضمن پیگیری علت حادثه، اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه در این مرکز و سایر مراکز مهم ارتباطی کشور انجام شود. اما یک هفته گذشت و آشفتگی بزرگ تری پیش آمد!

نکته مهم این است که فاصله زمانی این «اختلال ها» پس از سفر وزیر ارتباطات به روسیه کاهش یافته است. در صورتی که پیش از این اختلال در اینترنت در ابعاد کوچک و زمان کمتری رخ می داد و فاصله زمانی طولانی تری بین آنها وجود داشت; الان در یک ماه دو سه وقفه در اینترنت ایجاد می شود. زارع پور در سفر خود به روسیه به صراحت اظهار داشت: در شرایط تحریم باید از سیستم عامل ها و اپلیکیشن های غربی فاصله گرفت و وابستگی به محصولات آنها را از بین برد که برای رسیدن به این هدف، تهران و مسکو قرار است در توسعه “نرم افزار مدیریت استراتژیک پایگاه داده” (DBMS) نشانه های این “همکاری” ایران و روسیه برای مدیریت فضای اینترنت تنها یک هفته پس از سفر وزیر ارتباطات به روسیه مشاهده شد. هنگامی که جستجوی ساخت روسیه موتور «یاندکس» پس از هفت سال بدون فیلتر، سرعت اینترنت خانگی در ایران به شدت کاهش یافت.

قفل کودک گوگل برای ۸۰ میلیون ایرانی

از دیگر اتفاقات عجیبی که در یک ماه اخیر رخ داد، محدودیت دسترسی کاربران ایرانی به موتورهای جستجوی گوگل و بینگ و فعال شدن «قفل کودک» این مرورگرها برای همه کاربران است. فناوری قفل کودک به والدین این امکان را می دهد که نتایج جستجوهای فرزندان خود را در اینترنت کنترل کنند و از نمایش محتوای نامناسب در نتایج جستجوی آنها جلوگیری کنند.

در یکی دو هفته گذشته، بسیاری از کاربران گزارش داده اند که هنگام جستجوی محتوای مورد علاقه خود، متوجه شده اند که گزینه قفل کودک “به طور پیش فرض” فعال شده است و پس از ماه ها اختلال قادر به تغییر یا غیرفعال کردن آن نیستند. و کاهش کیفیت اینترنت موج جدیدی از اعتراضات و انتقادات را برای ایرانیان در مورد نحوه سانسور محتوای اینترنتی به همراه داشت. مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس و از حامیان طرح حراست در واکنش به مسدود شدن تنظیمات جستجوی گوگل گفت: من هم شنیده ام که چنین اتفاقی افتاده است اما تا به حال نداشته ام. وقت آن است که جزئیات را پیگیری کنیم، علت آن چه بوده و چگونه اتفاق افتاده است.”

البته ارائه دهندگان اینترنت می گویند تغییراتی که در جست و جو ایجاد شده از سمت این شرکت ها نیست، بلکه از لایه های بالاتر است. کارشناسان اینترنت نیز معتقدند در حال حاضر این اتفاقی که در داخل کشور رخ می دهد حالتی دارد که گویی همه کاربران اینترنت در کشور «کودک» هستند. اتفاقی که باعث هجوم ترافیک زیادی به یک IP خاص می شود و به دلیل این محدودیت های زیاد، کیفیت سرویس اینترنت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

آیا وقتی اینترنت کند می شود طرح حفاظت کار می کند؟

به نظر می رسد اراده جدی برای اعمال محدودیت های ارتباطی در بستر اینترنت وجود دارد و شاهد آن کاهش مداوم کیفیت و سرعت اینترنت است. تغییرات اعمال شده در سیستم فیلترینگ در نهایت باعث شده است که دسترسی به سایت هایی که در خارج از کشور میزبانی می شوند بر اساس پروتکل HTTPS مسدود شده و مشکلاتی را برای ارائه دهندگان خدمات هاست، صاحبان سایت ها و کاربران ایجاد کند.

برخی از فعالان مجازی و کارشناسان اینترنتی معتقدند کاهش سرعت اینترنت اجرای برنامه ای است که نزدیک به دو دهه است در ایران طراحی و اجرا می شود و اکنون در نقطه شروع آن هستیم. هفدهم تیرماه سال جاری بود که نامه ای به امضای محسن خاکی مشاور وزیر کشور خطاب به یکی از مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد این مقام این وزارتخانه درخواست وزارت ارتباطات از وزارت ارتباطات برای تسریع در اجرای طرح امنیت.» در بخشی از این نامه آمده است: «وزارت ارتباطات به ویژه بر اساس بند ۳، ضمن توجیه اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ( ISP) با هدف به روز رسانی سرورهای DNS VPN و انواع فیلترشکن های پروکسی لطفا راه های دور زدن فیلتر قانونی را افزایش دهید. پیشاپیش مسدود شده و برای جلوگیری از تضعیف فیلترینگ قانونی اقدام کنید.»

وزیر ارتباطات: وضعیت خوب است

البته انتقاد از کندی اینترنت و حتی قطع آن همواره مدعی مخالفی دارد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که روی کاغذ باید «مدافع» دسترسی آزاد به اطلاعات باشد. وزارت ارتباطات در یکی دو ماه اخیر یا در مورد وضعیت اینترنت کشور سکوت کرده و یا هر وقت صحبتی از وضعیت «گل و بلبل» شده، صحبت کرده است. به این اظهارات وزیر ارتباطات توجه کنید: «کسی که قصد دارد فیبر نوری را به خانه مردم بیاورد، هرگز به دنبال کاهش سرعت اینترنت نخواهد بود، سال گذشته فرکانس ۲۳۰۰ را به اپراتورهای تلفن همراه تحویل دادیم، بر اساس گزارشی که شد. منتشر شده در مورد سرعت اپراتورهای تلفن همراه، مشخص است اپراتور واردکننده و نصب تجهیزات در سه ماه گذشته توانسته سرعت بالاتری را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

واقعا حق با کیست؟ گروهی از وزارت ارتباطات که مسئولیتی در قبال اختلال در اینترنت ندارند و تنها با اطلاعیه های رسمی با مردم صحبت می کنند و علت کندی اینترنت را آتش سوزی و قطعی برق می دانند یا کاربرانی که از کندی اینترنت گلایه دارند. هر روز و صدایشان به جایی نمی رسد؟ بهتر نیست اگر طرح ضداینترنتی مجلس موسوم به صیانت از سوی وزارت ارتباطات در حال اجراست، این موضوع علناً با مردم در میان گذاشته شود و به توجیهات و دلایل عجیب خاتمه داده شود؟