تحول در صنعت بیمه با بلاک چین


ما باید داشته باشیم بیمه برای هزینه ها پزشکیما به زندگی و ماشین خود عادت کرده ایم. اما صنعت بیمه چند تریلیون دلاری امروز بسیاری از موارد دیگر را نیز پوشش می دهد. برای مثال، بروس اسپرینگستین، خواننده راک، صدای خود را ۶ میلیون دلار بیمه کرده است. بیمه مسافرتی هزینه آدم ربایی را پوشش می دهد. حیوانات خانگی را هم می توان بیمه کرد و… خلاصه تقریباً هر چیزی را می توان بیمه کرد.

اگرچه صنعت بیمه به خوبی جا افتاده و ارزشمند است، اما مشکلات زیادی نیز دارد. مشکلاتی مانند ناکارآمدی، تقلب، خطای انسانی و مهمتر از همه، حملات سایبری. در سال ۲۰۱۵، شرکت بیمه Anthem Insurance یک نقض اطلاعات را فاش کرد. این اطلاعات حساس ۷۸.۸ میلیون مشتری را فاش کرد، علاوه بر ضررهای غیرقابل محاسبه ناشی از جعل هویت، کل صنعت ۳۷۵ میلیون دلار متحمل ضرر شد.

بلاک چین

توانایی بلاک چین ایجاد اعتماد در یک اکوسیستم غیر قابل اعتماد پیامدهای مثبتی برای توسعه آینده صنعت بیمه دارد. اعتمادی که از طریق استفاده از دفتر کل عمومی و پروتکل های امنیت سایبری تقویت می شود.

نزدیک هوش مصنوعی و داده های بزرگ، پتانسیل استفاده از بلاک چین در بیمه به سه ویژگی منحصر به فرد بستگی دارد: قراردادهای هوشمند، اتوماسیون پیشرفته، قلعه امنیت سایبری.

بلاک چین در اپلیکیشنبیمه

بلاک چین کارایی، امنیت و شفافیت صنعت بیمه را بهینه می کند. فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) کاربردهای مفیدی برای تسهیل رسیدگی به مطالبات بیمه ای، بهبود پروتکل های امنیت سایبری و حتی افزایش سرعت پرداخت دارد.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند به کاربران بلاک چین این امکان را می دهد که هر چیزی را که ارزش دارد به صورت شفاف و بدون دخالت واسطه منتقل کنند. قراردادهای هوشمند مانند قراردادهای فیزیکی، قوانین بین دو طرف را تعیین می کند. برخلاف قراردادهای فیزیکی، قراردادهای هوشمند می توانند ادعاهای حق بیمه را پیگیری کنند و هر دو طرف را متعهد نگه دارند.

بیمه نامه ها را می توان به صورت قراردادهای هوشمند رمزگذاری شده و غیرمتمرکز نوشت که در آن یک فرد متعهد می شود در ازای تعهد شرکت برای کمک به پوشش هزینه های پزشکی آینده خود، به شرکت بیمه پرداخت کند. قراردادهای هوشمند بلاک چین بر اساس سوابق مالک سیاست داده های تغییرناپذیر ایجاد می کند. این داده ها می توانند فوراً هر گونه ادعای بیمه ای را که به شرکت بیمه ارسال شده است تأیید یا رد کند.

اگر ادعاهای نادرستی مطرح شود یا بیمه‌گذار مرتکب کلاهبرداری شود (یا اگر شرکت بیمه دیگر با شرایط قبلی موافقت نکند)، قرارداد هوشمند بلافاصله باطل می‌شود و پرداخت‌های حق بیمه به فرد بازگردانده می‌شود. این فرآیند به دو دلیل باعث ایجاد حس اعتماد متقابل بین دو طرف می شود: همه داده ها به صورت شفاف نمایش داده می شوند و کوچکترین انحراف قراردادی منجر به جبران خسارت برای طرف آسیب دیده می شود.

اتوماسیون پیشرفته

اتوماسیون پیشرفته

از آنجایی که اکوسیستم بیمه شامل میلیون‌ها بیمه‌گر، ارائه‌دهنده است مراقبت های بهداشتی و بیمار، به راحتی می تواند در دام استفاده ناکارآمد از پول و اتلاف وقت ناشی از میلیاردها اشکال انسانی و ارتباط ضعیف بین طرفین بیفتد.

سیستم‌های دفتر کل دیجیتال مانند بلاک چین می‌توانند به خودکارسازی فرآیندهای قدیمی، آزاد کردن میلیاردها ساعت کار اداری در سال و کاهش خطای انسانی کمک کنند، زیرا همه فرم‌ها و داده‌ها به طور ایمن در سراسر زنجیره ذخیره می‌شوند.

ارتباط بین طرف های مهم در یک ادعای بیمه نیز می تواند از طریق فناوری دفتر کل توزیع شده بهبود یابد. اگر سابقه پزشکی بیمار در بلاک چین ذخیره شود، پزشکان و بیمه‌گران می‌توانند این اطلاعات را برای تعیین روش‌های صحیح و روش‌های درمانی در آینده مشاهده کنند.

قلعه امنیت سایبری

قلعه امنیت سایبری

بلاک چین پتانسیل فوق العاده ای برای محافظت از اطلاعات حساس دارد، به ویژه برای صنعتی که به شدت به داده های مربوط به سلامت، کار و زندگی شخصی افراد متکی است. دفتر کل بلاک چین غیرمتمرکز است، بنابراین نمی تواند توسط هکرها خراب یا دستکاری شود. درعوض، تمام داده‌ها بر اساس تاریخ ثبت می‌شوند تا از ثبت واضح رویدادها اطمینان حاصل شود.

و در حالی که داده های بلاک چین رمزگذاری شده است، برای اعضای (گره ها) در یک زنجیره نیز کاملاً شفاف است. این بدان معنی است که همه گره ها می توانند اعمال فردی را مشاهده کنند که هویت واقعی او پنهان می ماند. این سیستم به بلاک چین اجازه می دهد تا هر رفتار غیرعادی را به سرعت تشخیص دهد و مشکلات را قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ برطرف کند.

شرکت های بیمه زیر در اجرای فناوری دفتر کل پیشرو هستند:

B3I

نگهبان زمان

محل: ایروین، کالیفرنیا

شرح فعالیت: Guardtime راه حل های مبتنی بر بلاک چین را در سراسر صنایع امنیت سایبری، دولتی، مالی، دفاعی و لجستیک توسعه می دهد.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: تایم گارد اخیرا با غول لجستیک مرسک برای پیاده سازی یک پلتفرم بیمه دریایی مبتنی بر بلاک چین شریک شد. این پلتفرم ریسک را مدیریت می کند، از قراردادهای هوشمند استفاده می کند و یک زنجیره حمل و نقل غیرقابل تغییر ایجاد می کند تا به شرکت های بیمه کمک کند تا به طور کامل پوشش بیمه ای را ارائه دهند.

مورد استفاده واقعی: پلت فرم Insurwave این شرکت آماده مدیریت فرآیندهای بیمه بیش از ۱۰۰۰ کشتی در سال اول می باشد. این شرکت همچنین انتظار دارد این پلت فرم بیش از ۵۰۰۰۰۰ تراکنش دفتر کل مربوط به اطلاعات بیمه دریایی را نظارت کند.

لیموناد

لیموناد

مکان: نیویورک

شرح فعالیت: لیموناد با ترکیب هوش مصنوعی و فناوری دفتر کل توزیع شده به اجاره کنندگان و صاحبان خانه بیمه ارائه می دهد. هزینه این بیمه ها به ترتیب از ۵ دلار و ۲۵ دلار در ماه شروع می شود.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: در لیموناد، بلاک چین از طریق قراردادهای هوشمند استفاده می شود. مدل کسب و کار شرکت از هر پرداخت ماهانه یک کارمزد ثابت می گیرد و مابقی را به مطالبات آتی اختصاص می دهد. اگر ادعایی ثبت شود، قراردادهای هوشمند بلاک چین فوراً تلاش می‌کنند تا ضرر را تأیید کنند تا مشتری بتواند به سرعت پول دریافت کند.

مورد استفاده واقعی: در صورت تایید ادعا، ادغام هوش مصنوعی لیموناد و بلاک چین، پرداخت را در سه ثانیه به حساب بیمه شده انجام می دهد. (لیموناد از بین ۲۷۰ شرکت از نظر رضایتمندی مشتریان در بیمه اجاره کنندگان به عنوان شماره ۱ انتخاب شده است.)

ستاره

مکان: مونیخ، آلمان

شرح فعالیتEtrisk یک پلت فرم توسعه متن باز است که بر برنامه های بیمه غیرمتمرکز تمرکز دارد.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: Etrisk برنامه های غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین را برای بخش های مختلف صنعت بیمه ایجاد می کند. تمرکز این شرکت بر استفاده از فناوری دفتر کل برای کاهش ناکارآمدی‌ها، مانند هزینه‌های بالای پردازش و زمان طولانی رسیدگی به مطالبات است.

مورد استفاده واقعیEtrisk در حال حاضر شش برنامه غیرمتمرکز مرتبط با بیمه را توسعه داده است. یکی از آنها اپلیکیشن بیمه محصولات کشاورزی است که با آن کشاورزان زمین و محصولات آنها و همچنین هرگونه خسارت ناشی از آب و هوا را شناسایی کنید و زمین و محصولات خود را در برابر آنها بیمه کنید. اپلیکیشن دیگری اعضای Etris را در برابر هک های احتمالی کیف پول ارزهای دیجیتال بیمه می کند.

فدانتیکوس

فدانتیکوس

محل: سنگاپور

شرح فعالیت: Fedentics اولین بازار بیمه نامه های قابل معامله در جهان است.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: با Fedentics، کاربران می توانند بیمه نامه های خود را در بلاک چین خرید و فروش کنند یا ذخیره کنند. با استفاده از توکن سازی، بازار مبتنی بر بلاک چین، بیمه نامه های موجود را می گیرد و آنها را در یک پایگاه داده رمزگذاری شده قرار می دهد، جایی که کاربران می توانند فوراً بیمه نامه های خود را نقد کنند، از دیگران بیمه نامه بخرند یا از آن برای ذخیره تمام اطلاعات استفاده کنند. از بیمه خود در یک مکان استفاده کنید.

مورد استفاده واقعی: Fundentics اخیرا Easley را ایجاد کرده است، دفتر کل دیجیتال مبتنی بر بلاک چین برای بیمه نامه ها. Easley به مشتریان یک نمای کلی از خط‌مشی‌هایشان می‌دهد، به آنها اطلاع می‌دهد که حق بیمه‌هایشان سررسید می‌شود، و تاریخچه تغییرناپذیری از کل تاریخچه سیاست‌ها را نمایش می‌دهد.

  نگهبان زمان

B3I

محل: زوریخ، سوییس

شرح فعالیت: متولی صنعت بیمه بلاک چین (B3i) گروهی از بیمه گذاران برای بررسی سودمندی فناوری بلاک چین و دفتر کل توزیع شده (DLT) در صنعت بیمه است.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۶ تاسیس شد، ماموریت این شرکت استفاده از بلاک چین برای بهبود نحوه مدیریت داده ها و پرداخت ها، کاهش ریسک و مقرون به صرفه تر کردن بیمه است. آنها اکنون در راستای ماموریت خود روی برنامه های کاربردی زیادی کار می کنند.

مورد استفاده واقعی: اولین محصول تکمیل شده B3i یک نمونه اولیه بلاک چین برای قراردادهای بیمه اتکایی اموال است. این شرکت با مشارکت ۳۸ بیمه گر و کارگزار توانست کل فرآیند قرارداد بیمه اتکایی را بر روی یک بلاک چین امن پیاده سازی کند.

دینامیس

دینامیس

محل: لندن، انگلستان

شرح فعالیت: Dynamis یک شرکت بیمه همتا به همتا است که به طور کامل بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: Dynamis بر بیمه بیکاری (یا آنچه که آنها را “سرمایه اجتماعی” می نامند) تمرکز می کند. متقاضیان سیاست فقط باید نمایه LinkedIn خود (یک شبکه اجتماعی مبتنی بر مشاغل و مشاغل) را برای تأیید وضعیت شغلی فعلی خود ارائه دهند.

برای افراد بیکار، بلاک چین این شرکت پرداخت های بیمه را از طریق اتصالات پروفایل تایید می کند.

مورد استفاده واقعی: بیمه بیکاری این شرکت با ترکیب قراردادهای هوشمند و شبکه های اجتماعی همتا به همتا وضعیت استخدامی متقاضی را بررسی می کند. دینامیس علیرغم اینکه یک استارتاپ است، به دنبال عرضه گسترده بیمه خود در ماه های آینده است.

گازدار

گازدار

محل: پاریس، فرانسه

شرح فعالیت: Fizzy یکی از شرکت های زیرمجموعه غول بیمه جهانی AXA و ابزاری برای بیمه تاخیر پرواز است.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: Fizzy از بلاک چین استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که مسافرانی که پروازشان بیش از دو ساعت تاخیر داشته باشد، غرامت فوری دریافت می کنند. زنجیره بلوکی این شرکت مکمل بیمه های مسافرتی است که معمولاً خسارت مالی ناشی از تاخیر پرواز را پوشش نمی دهد. این ابزار از قراردادهای هوشمند برای قفل کردن شرایط پرداخت و اطلاعات سیاست استفاده می کند. کاربران فقط باید جزئیات پرواز خود را وارد کنند، پوشش بیمه خود را شخصی سازی کنند و پرداخت را انجام دهند. سپس Fizzy از بلاک چین برای تأیید تغییرناپذیری داده‌های تاخیر پرواز و جبران خسارت مشتریان استفاده می‌کند.

مورد استفاده واقعی: از دسامبر ۲۰۱۸، پرداخت خسارت بیمه تاخیر پرواز فوری مبتنی بر بلاک چین Fiz 80٪ از تمام پروازها را در سراسر جهان پوشش می دهد.

تیمبرلا

تیمبرلا

محل: سن پترزبورگ، روسیه

شرح فعالیت: تیمبرلا یک پلتفرم بیمه است که به موجب آن یک تیم بیمه، به جای یک شرکت بیمه متمرکز، به طور جمعی حق بیمه خسارت های شما را پرداخت می کند. به عنوان مثال، یکی از اعضای تحت پوشش تیمبرلا در ایالات متحده می تواند به تیم بیمه خود بگوید که سگش به جراحی اضطراری نیاز دارد و اعضای تیم در مورد اینکه آیا هزینه جراحی توله سگ را بپردازند و چه مقدار را پوشش دهند، رأی خواهند داد. داد

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: تیمبرلا از بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای پرداخت بیمه استفاده می کند. اعضای یک گروه خاص تیمبرلا متعهد به یک قرارداد هوشمند هستند و از این قراردادها برای رأی دادن شفاف و پرداخت برای هر ادعای حق بیمه استفاده می کنند.

مورد استفاده واقعی: این شرکت هم اکنون دارای چهار گروه بیمه آزمایشی است که کارشان بیمه خسارت دوچرخه و حیوانات معاملات داخلی در پرو، هلند، آرژانتین و آلمان. آنها در حال گسترش دامنه خود هستند تا بیمه حیوانات خانگی در ایالات متحده و بیمه اتومبیل در روسیه را شامل شود.

پلت فرم بیمه

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟