تولید نفت اوپک در ماه جولای افزایش یافتبه گزارش خبرگزاری رویترز، به منظور افزایش تولید نفت کشورهای عضو اوپک در حاشیه خلیج فارس و جبران کاهش تولید نیجریه و لیبی، اوپک در ماه جولای روزانه ۳۱۰ هزار بشکه نفت تولید کرد. اعضای این سازمان حدود ۶۰ درصد افزایش تولید را در قالب تفاهم نامه ای با وی نیز در این ماه متوجه شدند.

ماه گذشته اوپک ۲۸ میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه نفت خام در روز تولید کرد که ۳۱۰ هزار بشکه بیشتر از ماه ژوئن بود.

حدود ۲۴۰ هزار بشکه از این افزایش تولید روزانه مربوط به ۱۰ تولیدکننده اوپک است. این اعضا توافق نامه ای را بین اوپک و متحدانش، گروه موسوم به اوپک پلاس، امضا کردند که بر اساس آن متعهد شدند تولید خود را به میزان ۴۱۲ هزار بشکه در روز افزایش دهند.

برنامه کاهش عرضه اوپک پلاس که در سال ۲۰۲۰ به دنبال شیوع ویروس کرونا در جهان طراحی شده بود، در حال پایان است.

اعضای اوپک پلاس در نشست قبلی خود موافقت کردند تولید خود را در ماه جولای ۶۴۸ هزار بشکه در روز افزایش دهند.

انتظار می رود در نشست اوپک پلاس در روز چهارشنبه (۱۲ اوت) توافقی برای افزایش بیشتر تولید صورت نگیرد.

یک منبع اوپک پلاس گفت: به احتمال زیاد در این نشست شاهد نتیجه شگفت انگیزی در زمینه افزایش تولید نخواهیم بود.

بر اساس نظرسنجی های رویترز، به استثنای فوریه، تولید اوپک پلاس در دوره اکتبر تا ژوئن کمتر از سطح توافق شده بود، زیرا بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل کمبود سرمایه گذاری که به دلیل شیوع ویروس کرونا بدتر شده بود، ظرفیت تولید بیشتر را نداشتند.

در نتیجه ۱۰ عضو اوپک به مراتب کمتر از آنچه توافق شده است تولید می کنند. تولید روزانه این اعضا یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه کمتر از میزان هدف تیرماه بود و رقم پایبندی به توافق کاهش تولید باقیمانده ۴۱۸ درصد اعلام شد که نسبت به خرداد ۲۵۳ درصد افزایش داشت.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی با افزایش ۱۵۰ هزار بشکه ای در روز بیشترین افزایش تولید را به خود اختصاص داده است، هرچند این کشور همچنان کمتر از میزان مورد نظر تولید می کند.

تولید لیبی که به دلیل ناآرامی های ژوئن بسیار کاهش یافته بود، روند رشد آهسته ای را آغاز کرد و تا پایان ماه به سطح عادی بازگشت. لیبی یکی از اعضای اوپک پلاس است که از کاهش داوطلبانه تولید نفت مستثنی است.

امارات متحده عربی و کویت نیز عرضه نفت را تا حد زیادی مطابق با سهمیه های خود افزایش دادند، اما تولید نفت عراق از هدف فراتر رفت.

بیشترین کاهش تولید با ۷۰ هزار بشکه در روز مربوط به نیجریه است، کشوری که تولید آن به دلیل قطع برق و عملیات تعمیر و نگهداری کاهش یافته است.