مگس و سوسک نقشی در شیوع کووید ۱۹ ندارند – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از سلامتی اگرچه کارشناسان و مقامات بهداشت عمومی اکنون درک بهتری از نحوه انتشار کووید-۱۹ دارند، اما نگرانی هایی در مورد اینکه آیا می تواند به طور غیرمستقیم از طریق سطوح آلوده، حیوانات یا حشرات پخش شود وجود دارد.

“جبرئیل هامر“، حشره شناس گروه حشره شناسی دانشگاه A&M تگزاس، در بار وی می گوید: حشرات به عنوان عامل انتقال بیماری های عفونی مختلف به مردم شناخته شده اند هستندبنابراین سهم بالقوه آنها در انتقال تعیین می شود ویروس کرونا در مراحل اولیه پاندمی در اولویت قرار گرفت.»

این تیم تحقیقاتی قبلاً در خانواده‌هایی که موارد مثبت ابتلا به کووید-۱۹ انسانی تأیید شده بود، انتقال یافته بود ویروس کرونا آنها از انسان گرفته تا سگ و گربه را تجربه کردند. و این تیم اخیراً در حال بررسی انتقال کووید-۱۹ در بین گوزن‌های دم سفید تگزاس بوده است.

اما در مورد حشرات چطور؟

در مطالعات قبلی توسط محققان دیگر، پس از قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا در یک محیط آزمایشگاهی، مگس های خانگی علائمی از ویروس و RNA ویروسی را نشان دادند. با این حال، این مطالعه به این نتیجه نرسید که این حشرات دارای RNA ویروسی هستند ویروس کرونا دریافت در محیط های خانگی

مطابق با هامرانتقال مکانیکی به این نیاز دارد بیماری زا از طریق ذرات عفونی روی بدن یک حشره به فرد منتقل می شود. با انتقال بیولوژیکی، بیماری زا وارد حشره می شود، رشد می کند و سپس تولید مثل می کند قبل از اینکه از طریق بزاق یا مدفوع حشره آزاد شود.

هامر او گفت: «بیشتر بیماری زا سلام منتقل شده آنها به صورت بیولوژیکی از طریق ناقلین مانند ویروس نیل غربی در پشه ها پخش می شوند. با این حال، مگس که نه باکتری ها می توانند به صورت مکانیکی گاز بگیرند سالمونلا پخش کن.”

در مطالعه جدید، تیم هامر آنها محتویات ۱۳۳ تله حشره را که در ۴۰ خانه قرار داده شده بود، پردازش کردند که در هر خانه حداقل یک مورد تایید شده ابتلا به کووید-۱۹ انسانی وجود داشت. از ژوئن تا سپتامبر ۲۰۲۰، تله های چسبنده بیش از ۱۳۴۵ حشره، از جمله ۱۱ گونه مختلف مگس و سوسک را شکار کردند.

محققان از آزمایش PCR برای ارزیابی حشرات استفاده کردند.

یک روز پس از مثبت شدن آزمایش ویروس سگ یا گربه، ۱۴ تله حشره دیگر در هفت خانه نصب شد و احتمال تماس حشرات با حیوانات یا سطوح آلوده را افزایش داد.

بر اساس یافته ها، سوسک ها یا مگس گزنده و غیر گزنده آنها به احتمال زیاد ویروس را پخش نمی کنند.