ژن انسانی اطلاعات ژن ها را به روشی بهینه کشف می کند


ژن انسانی پارس یک شرکت دانش بنیان است که در اوایل سال ۱۳۷۵ تاسیس شد و در زمینه ژن فعالیت می کند. دکتر دامون نیشتالی، فارغ التحصیل مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف، مدیرعامل این شرکت، از سال ۱۳۹۴ وارد دنیای تجزیه و تحلیل و استخراج داده های ژنتیکی شده است تا در کشف راز ژن ها موثر باشد. گفتگوی ما با او را دنبال کنید:

ایده ژن انسانی از کجا آمده و در این سال ها چه پیشرفتی داشته است؟

سال سوم دکتری بودم که به من پیشنهاد شد در زمینه توالی یابی DNA کار کنم. ابتدا مخالفت کردم اما بعد فعالیت های پژوهشی من به همراه دکتر خلج زمینه شکل گیری این ایده شد. ما متوجه شدیم که نیازهایی در کشور و تفسیر داده ها وجود دارد. این یک کار بسیار پیچیده است و به حجم زیادی از داده ها نیاز دارد. پروژه دکتری من از سال ۹۵ شروع شد و پس از تحقیقات بازار، ژن انسانی با همین ایده در ابتدای سال ۹۶ تاسیس شد.

دقیقاً چه نیازهایی بود؟

اولین مشکل این بود که خدمات ژنتیکی نیاز به تجهیزات پیشرفته ای داشت که کاملاً در خارج از کشور انجام می شد. در واقع نمونه‌های ژنتیکی ما باید به خارج از کشور ارسال می‌شد و فرآیند به‌طور کامل در آنجا انجام می‌شد. از آنجایی که چالش تحریم ها را هم داشتیم، حتی تفسیر داده ها باید در آنجا انجام می شد. به جز چالش استفاده از این فناوری ها، داده های ژنتیکی مانند سایر داده ها ارزش بالایی دارد و برای ما مشابه نفت خام است. ما تخصص تفسیر و نرم افزار داده ها را داشتیم و با دیدن این دغدغه ها و قابلیت های کارآفرینی به این فکر افتادیم که وارد حوزه ذخیره سازی و تفسیر داده ها شویم.

ژن انسانی دقیقا چه کاری انجام می دهد و چه خدماتی ارائه می دهد؟

تخصص ژن انسانی تفسیر داده است. ما وارد حوزه انسانی شدیم تا با استفاده از داده های ژنتیکی پیش بینی کنیم. پیش بینی بیماری هایی با منشا ژنتیکی مانند نابینایی، ناشنوایی، سرطان و … که ممکن است در خانواده فرد سابقه داشته باشد. از طریق تفسیر داده ها می توان به ژن های معیوب رسید و پس از بررسی این ژن ها در فرد، از بروز این بیماری ها در نسل بعدی جلوگیری کرد. البته در برخی بیماری ها می توان روش های درمانی و کنترلی موثرتر و اختصاصی تری را برای فرد پیشنهاد کرد.

از سوی دیگر، ژن هر فرد گنجینه ای از ذاتی ترین اطلاعات آن فرد است و با تفسیر این اطلاعات می توان توانایی ها و ضعف های ذاتی فرد را پیش بینی کرد و در نهایت می توان روی این توانایی ها سرمایه گذاری کرد. و نقاط ضعف را کنترل کنید. در واقع فرد با شناخت ویژگی های ذاتی می تواند بهترین و مشخص ترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت مورد نظر خود انتخاب کند.

به عنوان مثال، به عنوان یک فرد بزرگسال با سبک زندگی خاصی، آیا می توانم با مراجعه به ژن انسانی از بیماری های ژنتیکی در نسل بعدی خود جلوگیری کنم؟

آره. این پاسخ مربوط به حوزه سلامت است. در این فرآیند با تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها می‌توان بیماری‌ها و اختلالاتی را که ژنتیک در آن دخیل است شناسایی کرد و از انتقال آن‌ها به نسل بعدی و در برخی موارد که با سبک زندگی قابل تغییر است جلوگیری کرد یا به تعویق انداخت. . .

نظر پزشکان در این مورد چیست؟

ورود ما به بازار زمانی بود که اولین موج استفاده از این خدمات در دنیا به ایران رسیده بود. در واقع این کار از قبل شروع شده بود و نیازی به فرهنگ سازی در بین متخصصان نداشتیم. پزشکان این علم را پذیرفتند و متخصصان ژنتیک خدمات خود را به نوعی معرفی کردند. در حال حاضر اکثر متخصصان رشته های مختلف در این علم صاحب نظر هستند و آن را تجویز می کنند.

وضعیت بیماری های ژنتیکی در کشور ما چگونه است؟

این آمار بیشتر در منطقه شرق است، مثلا در جنوب کشور مانند اهواز، خوزستان و … که ازدواج های فامیلی بیشتر اتفاق می افتد، بیماری های ژنتیکی نیز راحت تر به نسل بعدی منتقل می شود و این نکته مهمی در انتقال ژن است و باید مورد توجه قرار گیرد.

اما از نظر اختلالات و بیماری های ژنتیکی در کشور ما در شمال کشور سرطان سینه و گوارش بسیار شایع و در جنوب ناشنوایی و بیماری های متابولیک بسیار شایع است. البته منطقه جغرافیایی و نوع تغذیه بر بیماری های ژنتیکی تاثیر دارد. به طور کلی شنوایی، رشد عصبی عضلانی، عقب ماندگی ذهنی و بیماری های متابولیک بیشترین شیوع را در کشور دارند. سرطان ها نیز در کشور تعداد فزاینده ای دارند و سبک زندگی نیز بر شیوع این بیماری تأثیر می گذارد.

توصیه های Human Gen به مشتریان خود در چه جهتی است؟

ما دو نوع خدمات ارائه می دهیم: اولی تشخیصی و دومی سبک زندگی یا عمومی.

در نوع اول فقط ژن های معیوب شناسایی می شوند و فرد می تواند از انتقال آن به نسل بعدی جلوگیری کند. در نوع دوم تست هایی وجود دارد که فرد را از وضعیت خود آگاه می کند مانند تغذیه، ورزش، توانایی فرد و مدل شخصیت. در واقع این پروفایل موقعیت شما را نشان می دهد که در آن قرار دارید و می توانید نقشه زندگی خود را با توجه به علایق خود به بهترین شکل ممکن ترسیم کنید. البته در این نوع تست های محیطی نیز موثر است. می توان گفت ژنتیک مانند بال کمکی برای شناخت بهتر است و به تنهایی موثر نیست.

این آزمایش چگونه انجام می شود؟

اطلاعات ژنی از هر بافتی قابل دسترسی است، در مدل تشخیصی از نمونه خون به عنوان یک بافت کامل استفاده می شود و در سایر موارد بزاق دهان کافی است. البته در مواردی انواع تکسچر را برای ما ارسال می کنند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟