چربی اطراف کبد خطر نارسایی قلبی را افزایش می دهد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از دارو نت، در حال حاضر یک تیم بین بین المللی از محققان به رهبری دکتر الساندرو مانتووانی“، از گروه پزشکی دانشگاه ورونا در ایتالیا، این وضعیت با افزایش خطر نارسایی قلبی همراه است.

محققان خاطرنشان کردند که بیماری کبد چرب غیر الکلی به دلیل افزایش نرخ اضافه وزن و چاقی به سرعت در حال افزایش است.

آنها ۱۱ مطالعه طولانی مدت از پنج کشور (ایالات متحده، بریتانیا، کره جنوبی، سوئد و فنلاند) را که تا مارس ۲۰۲۲ منتشر شده بودند، بررسی کردند. آنها به ارتباط بین این نوع بیماری کبدی و نارسایی قلبی در بیش از بیش از ۱۱ میلیون نفر

نیمی از شرکت کنندگان زن با میانگین سنی ۵۵ سال و متوسط ​​BMI (شاخص توده بدنی) ۲۶ بودند که اضافه وزن در نظر گرفته می شود اما چاق نیست.

محققان دریافتند که حدود ۲۶٪ یا ۲.۹ میلیون نفر از شرکت کنندگان در مطالعه قبلاً به بیماری کبد چرب غیرالکلی مبتلا بودند.

در طول متوسط ​​دوره پیگیری ۱۰ ساله، بیش از ۹۷۰۰۰ نفر مبتلا به نارسایی قلبی تشخیص داده شدند، وضعیتی که در آن قلب قادر به پمپاژ خون کافی در بدن نیست.

محققان دریافتند که بیماری کبد چرب غیر الکلی با افزایش ۵۰ درصدی خطر مواجه است مصیبت در دهه بعد با نارسایی قلبی همراه بود.

با توجه به این مطالعه، به نظر می رسد خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز با شدت بیماری کبد، به ویژه با افزایش می یابد فیبروز با یک کبد پهن تر همراه باشد.

محققان مطمئن نیستند که چرا این بیماری کبدی با نارسایی قلبی مرتبط است. اما آنها خاطرنشان می کنند که بیماری کبد چرب غیر الکلی مقاومت به انسولین را بدتر می کند، تشکیل پلاک را افزایش می دهد و ترکیبی از مواد شیمیایی التهابی و ضخیم کننده خون را آزاد می کند.

محققان خاطرنشان کردند که به نظر می رسد داروهای جدید دیابت که قند خون را کاهش می دهند، احتمال بستری شدن در بیمارستان برای نارسایی قلبی را کاهش می دهند.