این واکسن ها در برابر سویه های جدید کرونا موثر نیستند


با شروع واکسیناسیون گسترده، وضعیت ویروس کرونا تحت کنترل قرار گرفت، اما این ویروس جنگ خود را با بشریت از راه های دیگر ادامه داد. تغییر مدل و ایجاد سویه های جدید باعث می شود که گاهی سویه های جدید می توانند ایمنی ایجاد شده را دور بزنند و باعث بیماری زایی و انتشار مجدد شوند.

این اتفاق تا جایی رخ داد که سازمان بهداشت جهانی به شرکت‌های تولید واکسن اعلام کرد که بهترین راه برای تولید واکسن‌ها مبتنی بر سویه‌های جدید است، در حالی که واکسن‌های موجود بر اساس ویروس کرونا ووهان ساخته و تزریق می‌شوند. البته شایان ذکر است که این واکسن ها توانستند میزان مرگ و میر و ابتلای شدید به این بیماری را تا حد زیادی کاهش دهند، اما این ویروس به مرحله ای رسیده است که سعی می کند به اصطلاح ایمنی ایجاد شده در بدن را دور بزند و باعث بیماری شود

دکتر رضا جعفری، استادیار گروه ایمونولوژی پزشکی پژوهشکده بالینی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در مقابله با همه گیری ویروس کرونا اذعان داشت: تمامی پلتفرم هایی که مورد تایید سیستم های نظارتی غذا و دارو در کشورهای معتبر هستند. می تواند موثر باشد. لازم به ذکر است که در ابتدای همه گیری، هدف تولید واکسن هایی است که حداقل ۵۰ درصد موثر باشد. پلتفرم‌های ویروس ضعیف‌شده بهترین ایمنی‌زایی را دارند، اما چون در ابتدای همه‌گیری با یک ویروس ناشناخته از نظر زیست‌شناسی و بیماری‌زایی مواجه هستیم، از نظر اخلاقی توصیه نمی‌شود.

واکسن های به روز نشده برای آمیکرون موثر نیستند

وی با تاکید بر تاثیر بهتر واکسن مبتنی بر ویروس کشته شده ادامه داد: پلت فرم ویروس کشته شده از نظر کم خطر بودن مناسب بوده و در طول تاریخ پزشکی عملکرد خوبی داشته است و به همین دلیل از آنجایی که ایمنی زایی قابل قبولی دارند. می توانند علاوه بر کم خطر بودن، مفید باشند. پلتفرم های پپتیدی هم کم خطر هستند و هم ایمنی زایی خوبی دارند، اما تولید آنها، مانند پلت فرم های ناقل ویروسی و mRNA، گران است.

جعفری به اثربخشی واکسن های موجود در رابطه با بهبود ایمنی بدن انسان اشاره کرد و گفت: واکسن های موجود بیشتر بر اساس سویه ووهان چین تولید می شود اما نوع جدید Omicron به ویژه زیرشاخه های BA4 و BA5. در ناحیه ویروس اسپایک دچار جهش های زیادی شده است. و بنابراین چهره ویروس دستخوش تغییرات عمده ای شده است که توسط ویروس برای فرار از مصونیت انجام شده است.

واکسن های به روز نشده برای آمیکرون موثر نیستند

واکسن ها باید به روز شوند

طبق نظر بسیاری از کارشناسان در سراسر جهان، جهش های متعددی از ویروس کرونا ایجاد شده است تا بتواند از دیواره ایمنی ایجاد شده توسط بدن انسان عبور کند. به همین دلیل، سویه آمیکرون به عنوان واکسن گریزترین سویه ویروس کرونا شناخته شد. بنابراین باید واکسن هایی تولید کرد که با توجه به سویه مشابه بتوانند موثر باشند.

جعفری با اشاره به همین موضوع تاکید کرد: بهترین واکسن ها واکسن هایی هستند که به روز شده اند و در نتیجه در مقابل امیکرون محافظت می کنند. البته واکسن های به روز شده باید تست های آزمایشگاهی و مطالعات بالینی خود را گذرانده باشند و نتایج یافته های بالینی نشان دهنده افزایش اثربخشی آنهاست.

این کارشناس ایمونولوژی پزشکی با تاکید بر واکسن برکت پلاس به عنوان اولین واکسن اختصاصی سویه آمیکرون، گفت: با توجه به اینکه گروه دارویی برکت توانست واکسن برکت پلاس خود را بر اساس واریانت اومیکرون به روز کند. وی باید نتایج یافته های خود را به سامانه های نظارتی وزارت بهداشت ارائه کند تا به عنوان دوز تقویت کننده برای مردم استفاده شود. در واقع واکسن های به روز شده بر اساس نوع Omicron بهترین واکسن برای تقویت سیستم ایمنی و ایجاد بیشترین اثر محافظتی خواهند بود و قطعا باید مورد توجه قرار گیرند.

واکسن های به روز نشده برای آمیکرون موثر نیستند

جعفری بیان کرد: واکسن هایی که هنوز به عنوان دوز تقویت کننده به روز نشده اند به ویژه دوز چهارم در مقابل اومیکرون چندان موثر نخواهد بود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تاکید کرد: با توجه به اینکه ویروس کرونا در ساختار خود دستخوش تغییرات زیادی می شود، به احتمال زیاد این ویروس به یک ویروس موضعی یا بومی مانند آنفولانزا تبدیل می شود و احتمال می رود واکسن ها به این ویروس تبدیل شوند. هر سال به روز شود. تحویل داده شود در این صورت قطعا توصیه می شود افراد به ویژه افراد مسن و مبتلایان به بیماری های زمینه ای واکسن را دریافت کنند.

وی در پایان افزود: به طور کلی این واکسن از مرگ صدها میلیون نفر در زمان همه گیری کرونا جلوگیری کرد و همچنین از بروز یک بیماری شدید که می تواند عوارض طولانی مدت داشته باشد، جلوگیری کرد. بنابراین توصیه جامعه پزشکی این است که واکسن را جدی بگیرند.

لازم به ذکر است پس از انجام مطالعات بالینی و ارائه مستندات علمی، واکسن کوویران برکت پلاس مجوز مصرف عمومی را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد. برکات پلاس اولین واکسنی است که برای مقابله با سویه میکرونی ویروس کرونا ساخته شده است.

بر اساس مطالعات علمی، از آنجایی که سویه غالب در حال گردش در جامعه ویروس Omicron است، واکسن Coviran Barkat Plus می تواند گزینه قابل اعتمادی برای دوز تقویت کننده (یادآوری) در افراد بالای ۱۸ سال، به ویژه در افرادی با سابقه دریافت کشته ها باشد. واکسن ها. بودن
منبع: ایرنا