تقریبا ۵ ساعت خاموشی کامل اینترنت مراکز داده ایران در ساعت ۱۴۰۰


بر اساس داده های سیستم رادار ابری اروان در سال ۱۴۰۰ اینترنت مراکز داده داخلی ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه با قطعی، ۸ ساعت و ۳۴ دقیقه قطعی پراکنده، ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه قطعی همزمان و بیش از ۴۰۹۶ ساعت قطعی مواجه بوده است.

یعنی به مدت ۱۷۱ روز و ۳ ساعت و ۴۲ دقیقه معادل ۴۷ درصد سال ۱۴۰۰ در ارتباطات اینترنتی دیتاسنترهای داخلی اختلال ایجاد شد.

رادار ابری اروان

از بین وب‌سایت‌هایی که در سال ۱۴۰۰ توسط سامانه راداری ابراروان رصد شده‌اند، ۸۹ درصد اختلالات اینترنت مراکز داده مربوط به وب‌سایت‌های بین‌المللی و ۶۷ درصد اختلالات مربوط به اتصالات اینترنتی اینستاگرام بوده است. فاصله اینستاگرام تا کلاب هاوس که با ۱۰ درصد اختلال در سال در رتبه دوم اختلالات ارتباط اینترنتی قرار دارد به ۵۷ درصد می رسد. به طور خلاصه اینستاگرام نزدیک به ۲برابر با کل ۸وب سایت دیگری با اختلال در ارتباط اینترنتی مواجه شده است.

جریان آزاد اطلاعات و شفافیت بیشتر با رادار ابر اروان

ابراروان در سال ۲۰۱۸ با هدف کمک به جریان آزاد اطلاعات و ایجاد شفافیت، سامانه راداری اطلاع رسانی در خصوص اختلالات احتمالی در ارتباطات اینترنتی در مراکز داده داخلی را راه اندازی کرد.

رادار ابری آروان در سال گذشته وضعیت اتصال به اینترنت ۹ وب سایت در مراکز داده داخلی را رصد کرد. این سیستم در سال ۱۴۰۱ دستخوش تغییراتی شده و کاملتر شده است. گزارش وضعیت اتصالات اینترنتی مراکز داده بین المللی و امکانات مختلف از جمله گزارش محبوب ترین سیستم عامل ها، مرورگرها و دستگاه ها، نسبت ترافیک موبایل و دسکتاپ و نسبت ترافیک انسان و ربات به این سامانه اضافه شده است. .

وجود ۴۰ پاپ سایت در ۴۰ شهر، ۳۰ کشور و ۶ قاره به ابر آروان این امکان را می دهد تا به عنوان یک منبع مستقل وضعیت احتمالی اتصالات مراکز داده اینترنتی در ایران و جهان را گزارش کند.

در حال حاضر رادار ابراروان ۸ وب سایت پرترافیک داخلی و بین المللی مانند دیجی کالا، آپارات و گنجور، گیثوب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و توییچ را به صورت مستمر رصد می کند تا اغتشاشات را مشاهده کند.

در صفحه رادار اختلالات در مراکز داده به صورت خطوط رنگی نمایش داده می شود و از تراکم این خطوط رنگی می توان از وضعیت ارتباطات اینترنتی ایران و جهان در این دیتاسنترها اطلاع یافت و مقایسه کرد. وضعیت ارتباطات داخلی و خارجی؛ تراکم زیاد خطوط: اختلال زیاد در یک بازه زمانی، چگالی کم خطوط: اختلال کم در بازه زمانی طولانی و تراکم بسیار کم خطوط: بدون اختلال در بازه زمانی طولانی.

سیستم رادار ابری آروان فقط وجود یا عدم وجود وب سایت را در مراکز داده ای که آروان دارای پاپ سایت است نشان می دهد. از خروجی این سیستم نمی توان به مشکل اینترنت خانگی پی برد. همچنین، رادار تاخیر و ترافیک شبکه را نمایش نمی دهد.

اختلال در ارتباط دیتاسنترها در سال ۱۴۰۰

اختلالات احتمالی اتصالات اینترنتی مراکز داده داخلی در سال ۱۴۰۰ با پایش بلادرنگ وب سایت های ایرانی و خارجی دیجی کالا، اسپورت، آپارات، شاپرک، گیتهاب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و کلاب هاوس گزارش شده است.

اختلال در ارتباطات مراکز داده در سال 1400

۲۸۸ دقیقه قطع کامل

در سال گذشته ارتباط دیتاسنترهای کشور به مدت ۲۸۸ دقیقه معادل ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه به طور کامل قطع شد.

قطع کامل به وضعیتی گفته می شود که حداقل ۴ وب سایت به طور همزمان در ۳ مرکز داده حداقل به مدت ۱ دقیقه با خطاهای اتصال مواجه شوند.

اختلال در اتصال اینترنت مرکز داده

۸ ساعت و ۳۴ دقیقه اختلال پراکنده

اختلال پراکنده به وضعیتی گفته می شود که دسترسی به حداقل ۲ وب سایت به مدت ۵ دقیقه مختل شود.

بنابراین در سال گذشته ۵۱۴ دقیقه اختلال پراکنده در مراکز داده مختلف رخ داد.

۲ ۲۰ دقیقه اختلال همزمان

اختلال همزمان به وضعیتی گفته می شود که در آن دسترسی به ۲ وب سایت به طور همزمان به مدت ۵ دقیقه در حداقل ۳ مرکز داده اختلال ایجاد شود. در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۱۴۰ دقیقه اختلال همزمان در ارتباطات مرکز داده مشاهده شده است.

۱۷۰ روز و ۱۶ ساعت و ۴۸ دقیقه اختلال جزئی

سخت ترین حالت نظارت بر اختلالات ارتباطی مرکز داده به نظارت بر اختلالات جزئی اختصاص دارد. در این صورت خطا در اتصال حداقل ۱ وب سایت به مدت حداقل ۵ دقیقه اختلال محسوب می شود.

در حالت سخت، سال گذشته ۲۴۵۸۰۸ دقیقه اختلال جزئی در ارتباطات مرکز داده رخ داد.

نامهربانی دیتاسنترهای اینترنتی با وب سایت های بین المللی

سامانه راداری ابر آروان در سال ۱۴۰۰ به طور مستمر وب سایت های مهم ایرانی و خارجی دیجی کالا، اسپورت، آپارات، شاپرک، گیثاب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و کلاب هاوس را در سال ۱۴۰۰ رصد کرده است تا اختلالات احتمالی ارتباطی مراکز داده داخلی را رصد کند.

اینستاگرام گل سرسبد اختلالات است

۶۷ درصد از اختلالات ثبت شده در ۹ وب سایتی که رادار در سال ۱۴۰۰ رصد کرده است به اینستاگرام اختصاص دارد. کلاب هاوس و گیت هاب با ۱۰ و ۹ درصد اختلالات رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند.

اینستاگرام گل سرسبد اختلالات است

بنابراین، ۳ وب سایتی که در سال ۱۴۰۰ بیشترین اختلال را تجربه کردند، همگی خارجی بودند.

در بین وب سایت های ایرانی، کاربران با ۵ درصد بیشترین اختلال را در اتصال به وب سایت دیجی کالا تجربه کرده اند. Apart و Sports به ترتیب با ۳ و ۲ درصد اختلال در رده های پنجم و ششم قرار دارند.

در سال ۱۴۰۰ دسترسی به گوگل در ۲% موارد و دسترسی به ویکی پدیا در ۱% موارد مختل شد.

همچنین در سال گذشته کمترین میزان اختلالات با کمتر از ۱ درصد به شاپرک اختصاص داشت.

اشتراک گذاری ۸۹درصد وب سایت های خارجی از اختلالات

در مجموع از بین ۹ وب سایت داخلی و خارجی رصد شده توسط رادار ابراروان در سال ۱۴۰۰، ۸۹ درصد اختلالات در سایت های خارجی (گیتاب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و توییچ) و حدود ۱۱ درصد اختلالات در سایت های ایرانی (شاپارک) رخ داده است. ، دیجی کالا، آپارات، ورزش سه) مشاهده شده است.

وب سایت های خارجی 89 درصد از اختلالات را تشکیل می دهند

البته میزان اختلالات در گیت هاب – یک پلتفرم خارجی اختصاصی برای برنامه نویسان – ۹ درصد بود که با اختلاف کمی با Clubhouse در رتبه سوم قرار دارد.

۵ درصد از اختلالات مربوط به دیجی کالا – بزرگترین کسب و کار خرده فروشی آنلاین در ایران – بوده که بیشتر از اختلالات سایر سایت های محبوب ایرانی مانند آپارات و اسپورت است.

اختلالات ۲۵برابری اینترنت مراکز داده در ایران نسبت به جهان

نظارت بر ارتباطات اینترنتی مراکز داده خارجی در سال ۱۴۰۱ به سامانه راداری ابراروان اضافه شد.

با اضافه شدن دیتاسنترهای بین المللی از ۱۰ کشور جهان به رادار ابراروان، وضعیت اتصال به اینترنت این دیتاسنترها با رصد مستمر ۵ وب سایت خارجی و ۳ وب سایت ایرانی رصد می شود. بنابراین می توان وضعیت ارتباطات و میزان قطعی اینترنت در داخل و خارج از کشور را با هم مقایسه کرد.

25 برابر بیشتر اختلالات اینترنت در مراکز داده ایران نسبت به سایر نقاط جهان

گزارش اردیبهشت ۱۴۰۱ رادار سایت های خارجی را نشان می دهد که رادار به طور مستمر رصد می کند.

(گیتوب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و توییچ) در مراکز داده ایران ۲۵ برابر بیشتر از مراکز داده خارجی با اختلالات ارتباط اینترنتی مواجه شده اند. بر این اساس می توان گفت که اختلالات اینترنت در مراکز داده ایرانی (بر اساس وب سایت های جهانی) ۲۵ برابر میانگین قطعی اینترنت در مراکز داده بین المللی بوده است.

همچنین رصد وب سایت های پربازدید ایرانی و خارجی در اردیبهشت ۱۴۰۱ نشان می دهد که ۸۷ درصد از کل اختلالات اینترنت در مراکز داده داخلی و خارجی در مراکز داده داخلی و تنها ۱۳ درصد در مراکز داده خارجی رخ داده است.

اختلال در وب سایت های داخلی و خارجی توسط مراکز داده داخلی و بین المللی

بررسی میزان اختلالات اینترنت وب سایت های داخلی و خارجی در مراکز داده داخلی و بین المللی در اردیبهشت ۱۴۰۱ نشان می دهد که در حالی که بیشترین میزان اختلال اینترنت وب سایت های بین المللی در مراکز داده داخلی رخ داده است، وب سایت های داخلی نیز بیشترین اختلال را در بین المللی تجربه کرده اند. مراکز داده. به عنوان مثال ۹۹ درصد قطعی های اینستاگرام در این ماه مربوط به دیتاسنترهای داخلی بوده و تنها ۱ درصد قطعی اینترنت اینستاگرام در دیتاسنترهای بین المللی مشاهده شده است.

اختلال در وب سایت های داخلی و خارجی توسط مراکز داده داخلی و بین المللی

مشابه الگوی مشاهده شده در اینستاگرام، سایر وب سایت های خارجی بیشترین اختلالات اینترنت را در مراکز داده داخلی تجربه کرده اند. ۹۷ درصد از اختلالات توییچ، ۹۴ درصد از اختلالات Github، ۹۳ درصد از اختلالات Google، و ۸۰ درصد از اختلالات ویکی پدیا.

برعکس، ۹۲ درصد اختلالات گنجور، ۷۰ درصد اختلالات دیجی کالا و ۸۰ درصد اختلالات آپارات که همگی مربوط به وب سایت های پربازدید ایرانی است، در مراکز داده بین المللی وجود داشته است.

همچنین در اردیبهشت ۱۴۰۱ دیجی کالا با ۳۰ درصد بیشترین اختلال را در مراکز داده داخلی تجربه کرده است. آپارات و گنجور به ترتیب با ۲۰ و ۸ درصد در رتبه های دوم و سوم اختلالات اینترنت در مراکز داده داخلی قرار دارند.

در بین وب سایت های خارجی، ویکی پدیا با ۸۰ درصد کمترین اختلال در مراکز داده در داخل ایران را تجربه کرده است.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟