سازمان ملل: کره شمالی برای آزمایش های هسته ای بیشتر آماده می شود


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، پس از ادعای مقامات غربی مبنی بر اینکه کره شمالی در حال آماده شدن برای انجام اولین آزمایش هسته ای خود از سال ۲۰۱۷ است، سازمان ملل نیز این ادعاها را تکرار کرد.

بر اساس گزیده ای از گزارش محرمانه سازمان ملل که توسط رویترز مشاهده شده است، کره شمالی در حال آماده شدن برای آزمایش هسته ای در شش ماه اول سال جاری است.

ناظران مستقل تحریم‌ها در اوایل روز جمعه به کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی گزارش دادند: «کار در تأسیسات آزمایش هسته‌ای پونگی-ری راه را برای آزمایش‌های هسته‌ای بیشتر برای تولید سلاح‌های هسته‌ای هموار می‌کند».

به گزارش رویترز، در این گزارش آمده است: “کره شمالی به توسعه توانایی خود برای تولید مواد شکافت پذیر در سایت یونگ بیون – تاسیسات هسته ای اصلی کره شمالی که اولین رآکتورهای هسته ای در آن راه اندازی شده اند، ادامه داده است.”

دفتر نماینده دائم کره شمالی در سازمان ملل به درخواست رویترز برای توضیح درباره این گزارش محرمانه پاسخی نداد.

ناظران سازمان ملل همچنین در این گزارش گفتند که بررسی‌ها نشان می‌دهد پیونگ یانگ دست‌کم در یک هک بزرگ در سرقت صدها میلیون دلار از دارایی‌های کریپتو دست داشته است.

در این گزارش آمده است: «سایر فعالیت‌های سایبری با تمرکز بر سرقت اطلاعات و روش‌های سنتی‌تر برای به دست آوردن اطلاعات ارزشمند برای برنامه‌های ممنوعه کره شمالی، از جمله سلاح‌های کشتار جمعی، ادامه یافته است».

ناظران در این گزارش می نویسند: «کره شمالی در سایت آزمایش هسته ای خود آماده سازی کرده است، اگرچه هیچ دستگاه هسته ای آزمایش نشده است». این کشور در نیمه اول سال ۲۰۲۲ به تسریع برنامه های موشکی خود ادامه داد.

در همین حال، نمایندگی دائم کره شمالی در سازمان ملل متحد هشدار داد که هیچکس حق ندارد از این کشور به دلیل استفاده از حق دفاع از خود با سلاح هسته ای انتقاد کند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید