وقوع سیل ناگهانی در ۸ استان – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین به نقل از سازمان هواشناسی، بر اساس پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگر سازمان هواشناسی، امروز در برخی مناطق استان های اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات زاگرس مرکزی در چهارمحال و بختیاری، استان کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به ویژه در بعدازظهر ابری، پراکنده باران، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود. در سایر نقاط کشور جوی آرام و پایدار پیش بینی می شود.

فردا پنجشنبه بارش در جنوب کشور کاهش می یابد و این وضعیت در شمال کشور ادامه دارد. روز جمعه جو پایدار و آرام در اکثر مناطق کشور برقرار است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده با گذر امواج جوی تراز متوسط ​​از شمال کشور در برخی مناطق واقع در شمال غرب، سواحل شمالی، خراسان شمالی، دامنه‌های جنوبی. البرز در استان های قزوین، البرز و تهران و دامنه های زاگرس مرکزی در استان ها بارش شدید باران، وزش باد شدید و گاهی رعد و برق در همدان، مرکزی، قم، شرق لرستان، غرب اصفهان، چهارمحال، بختیاری، کهگیلویه و بویرا پیش بینی می شود. احمد ابرانکی.

در این مدت کاهش نسبی دما برای سواحل شمالی کشور پیش بینی می شود.

* توضیحات سامانه اول: ادامه بارش های موسمی و فعالیت سامانه بارشی

نوع خطر: به صورت محلی، باران و رعد و برق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گرد و غبار.

ناحیه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲: جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، شرق خوزستان، شمال غرب کهگیلویه و بویراحمد، غرب چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات استان تهران و البرز، ارتفاعات غربی مازندران.

پنجشنبه ۱۳/۰۵/۱۳۰۱: کهگیلویه و بویراحمد.

اثر خطر: جاری شدن آب و طغیان معابر، طغیان رودخانه های فصلی، رعد و برق، خسارت ناشی از وزش باد شدید لحظه ای همراه با خیزش موقت گرد و غبار و کاهش دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل.

توصیه: پرهیز از تردد و استقرار در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی، جابجایی عشایر عشایر، عدم صعود به ارتفاعات، عدم چادر زدن در بستر رودخانه ها، عدم ایستادن در معابر، پارک نکردن خودرو در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیماهای سبک. و هلیکوپتر، آماده سازی دستگاه های اجرایی مانند نیروهای امدادی، اداره راه، شهرداری، وزارت نیرو و … برای مقابله با بحران.

*توضیحات سیستم دوم: وزش باد و گرد و غبار

نوع خطر: خیزش گرد و غبار و نفوذ گرد و غبار، وزش باد شدید در مناطق مستعد طوفان گرد و غبار

ناحیه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمان شرقی، سمنان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

پنجشنبه ۱۳/۰۵/۱۴۰۱: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق کرمان، شرق یزد، سمنان جنوبی، قم، خوزستان

اثر خطر: افزایش گرد و غبار، کاهش شدید دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گرد و غبار و صنعت کشاورزی، تاخیر یا احتمال لغو پرواز.

توصیه: پرهیز از فعالیت در فضای باز، پرهیز از حضور در فضای باز در هنگام وقوع گرد و غبار، آمادگی دستگاه های اجرایی ذیربط مانند نیروهای امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، استانداری ها و …، پرهیز از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و پرهیز از توقف خودرو در کنار پوسیدگی. درختان و ساختمان های نیمه کاره

انتهای پیام/