کم خوابی به مغز کودکان آسیب می رساند – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانگزارش کردن خ برنگر مهر به نقل از دارو Net، یک مطالعه جدید نشان می دهد که کودکان دبستانی که کمتر از ۹ ساعت هر شب می خوابند، در مقایسه با کودکانی که ۹ تا ۱۲ ساعت می خوابند، تفاوت های قابل توجهی در برخی از مناطق مغز که مسئول حافظه، هوش و تندرستی هستند نشان می دهند.

«زی وانگسرپرست تیم تحقیق می‌گوید: «ما دریافتیم کودکانی که خواب ناکافی داشتند، کمتر از ۹ ساعت در شب، در ابتدای مطالعه در مقایسه با کودکانی که عادات خواب سالم داشتند، ماده خاکستری یا حجم کمتری در نواحی مغز داشتند. از دانشگاه مریلند آنها قسمت های خاصی از مغز داشتند که مسئول توجه، حافظه و کنترل مهار هستند.

وانگ او افزود: «این تفاوت‌ها پس از دو سال ادامه یافت، یافته‌ای نگران‌کننده که حاکی از آسیب طولانی‌مدت برای کسانی است که به اندازه کافی نمی‌خوابند».

این تفاوت‌ها با مشکلات شدیدتر سلامت روانی مانند افسردگی، اضطراب و رفتارهای تکانشی در افرادی که خیلی کم می‌خوابیدند مرتبط بود. خواب ناکافی با مشکلات حافظه، حل مسئله و تصمیم گیری نیز همراه است گرفتن مربوط بود.

برای ارتقای سلامت مطلوب، آکادمی پزشکی خواب آمریکا توصیه می‌کند که کودکان ۶ تا ۱۲ ساله هر شب ۹ تا ۱۲ ساعت بخوابند.

برای مطالعه جدید، محققان اطلاعاتی را جمع آوری کردند بیاورید بیش از ۸۳۰۰ کودک ۹ تا ۱۰ ساله را که در مطالعه رشد مغز نوجوانان شرکت کرده بودند، تجزیه و تحلیل کرد. محققان اسکن‌های MRI، سوابق پزشکی و نظرسنجی‌هایی را که کودکان و والدینشان در شروع مطالعه و در معاینات ۱۱ تا ۱۲ ساله‌شان پر کردند، بررسی کردند.

آکادمی اطفال آمریکا به والدین توصیه می کند که عادات خواب سالم را در کودکان خود ایجاد کنند. توصیه های آن شامل اولویت دادن به خواب کافی در خانواده، حفظ برنامه خواب منظم، ترویج فعالیت بدنی در طول روز، محدود کردن زمان نمایش صفحه و اجتناب از نمایشگرها یک ساعت قبل از خواب است.