کاهش دوباره قیمت مواد غذایی در جهان – اقتصاد برتر


مقرون به صرفه تر

شاخص قیمت جهانی آژانس غذای سازمان ملل در ماه ژوئیه مجدداً کاهش یافت، بسیار دور از رکورد ثبت شده در ماه مارس.

تهران – اختازبرتر – ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیست به نقل از رویترز، شاخص بهای مواد غذایی سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) که بیشترین کالاهای غذایی در جهان را معامله می‌کند، به طور میانگین ۱۴۰.۹ واحد در مقایسه با ۱۵۴.۳ در ماه گذشته است. در ژوئن اصلاح شد. رقم ژوئن قبلاً ۱۵۴.۲ اعلام شده بود. شاخص ژوئیه همچنان ۱۳.۱ درصد بالاتر از سال قبل بود که با تأثیر حمله به اوکراین، آب و هوای نامساعد و هزینه های بالای تولید و حمل و نقل تقویت شد.

ماکسیمو تورو، اقتصاددان ارشد فائو، گفت که کاهش قیمت مواد غذایی از سطوح بسیار بالا مورد استقبال قرار گرفته است، با این حال، بسیاری از ابهامات باقی مانده است. وی گفت: چشم انداز تیره اقتصاد جهانی، نوسانات ارزی و قیمت بالای کود که می تواند بر تولیدات آینده و معیشت کشاورزان تأثیر بگذارد، همگی بر امنیت غذایی جهان فشار جدی وارد می کنند.

شاخص های قیمت روغن نباتی، شکر، لبنیات، گوشت و غلات همگی در ماه جولای کاهش یافت و گندم ۱۴.۵ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت که بخشی از آن به دلیل توافق اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل برای لغو تحریم صادرات غلات بود. بود. فائو اعلام کرد که شاخص قیمت ذرت در ماه جولای ۱۰.۷ درصد کاهش یافت که بخشی از آن به دلیل توافق بین روسیه و اوکراین و همچنین افزایش دسترسی فصلی از تولیدکنندگان کلیدی آرژانتین و برزیل بود.