کدام کالاها از مالیات معاف هستند؟


در صورتی که برای خرید و دریافت کالاها و خدماتی که از پرداخت مالیات معاف هستند مالیات اخذ شود، فقط برای خریدارانی که از مودیان عضو سامانه مالیاتی و از طریق کارت های بانکی خرید می کنند، مالیات و عوارض پرداختی برای کالاها و خدمات معاف می شود. به همان حسابی که از آن خریداری و واریز شده است واریز می شود و به اطلاع خریداران می رسد.

به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی غیرمستقیم است که از مابه التفاوت ارزش کالاها و خدمات عرضه شده و ارزش کالاها و خدمات خریداری شده یا تحصیل شده در دوره معینی اخذ می شود.

قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۳۸۷ به صورت آزمایشی تصویب شد و هر ساله تا بودجه سال ۱۳۹۹ در بودجه تمدید شد، این قانون تا مهرماه همان سال اعتبار داشت اما از آبان ماه ۱۳۹۹ تا تصویب و لازم الاجرا شدن لایحه اصلاحی و دائمی این قانون توسط شورای اسلامی به مدت یک سال تمدید شد.

پس از این قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده در اوایل خرداد ماه سال گذشته تصویب و در تیرماه به رئیس جمهور ابلاغ شد.

اما در این زمینه سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که تا راه اندازی سامانه مودیان، نحوه تسلیم اظهارنامه مالیاتی و رسیدگی به آنها طبق مفاد قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۶ است که هنوز به طور کامل اجرا و اجرا نشده است. . نشده است

وظایف سازمان مالیاتی برای بازپرداخت مالیات

در این میان قانون مالیات بر ارزش افزوده، سازمان امور مالیاتی را در صورت تخلف، تکلیفی برای وصول مالیات و عوارض پرداختی برای کالاها و خدمات معاف از مالیات تعیین کرده است. ترغیب آنان به گزارش تخلفات احتمالی، انتشار فهرست کالاها و خدمات معاف از مالیات و عوارض در سامانه سازمان و فراهم آوردن شرایطی برای اطلاع مردم از تخلفات مودیان در خصوص دریافت مالیات و عوارض کالاها و خدمات معاف از طریق سامانه سازمان.

همچنین سازمان امور مالیاتی باید تمهیداتی را به عمل آورد تا امکان درج مالیات و عوارض کالاها و خدمات معاف در صورتحساب فروش کالا یا خدمات در سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی وجود نداشته باشد و سازمان امور مالیاتی موظف به دریافت گزارش های عمومی باشد. در پایان هر دوره در خصوص دریافت مالیات و عوارض. کالاها و خدمات معاف را بررسی و در صورت تخلف نسبت به استرداد مالیات و عوارض دریافتی از خریداران و همچنین محاسبه و مطالبه و وصول جرایم غیرقابل بخشودگی از مودیان متخلف طبق روال مقرر در ماده ۳۸ قانون.

مالیات دریافتی از کالاهای معاف شده باید ظرف ۴۵ روز مسترد شود

از سوی دیگر در این دستورالعمل نحوه استرداد مالیات و عوارض کالاها و خدمات معاف از مالیات نیز ذکر شده است که بر اساس آن پس از پایان هر دوره، سازمان امور مالیاتی باید گزارش های عمومی اعلام شده در سامانه سازمان و در در صورت تخلف با توجه به دریافت مالیات و عوارض پرداختی برای کالاها و خدمات معاف، مالیات و عوارض دریافتی از کالاها و خدمات معاف شده خریداران را حداکثر تا ۴۵ روز پس از پایان موعد مقرر از محل جمع‌آوری فعلی سازمان واریز نمایند. دوره گزارش در سیستم سازمان

ضمناً در صورت رد گزارش های اعلام شده در سامانه سازمان، مراتب با ذکر دلایل از طریق سامانه سازمان به اطلاع خبرنگاران می رسد و در صورت رفع ایرادات اعلام شده توسط گزارشگر، مجدداً گزارش ها بررسی می شود و در صورت رد شدن گزارش های اعلام شده در سامانه سازمان، مراتب به اطلاع خبرنگاران می رسد. در صورت تایید نقض، طبق بند ۶.

در این زمینه باید بدانید که بازپرداخت مالیات و عوارض پرداختی برای کالاها و خدمات معاف فقط برای خریدارانی مجاز خواهد بود که از مودیان عضو سامانه مالیاتی و از طریق کارت بانکی و مالیات و عوارض پرداختی برای کالاهای معاف اقدام به خرید کنند. و خدمات به همان حساب واریز خواهد شد. از جایی که خریداری شده است واریز و به اطلاع خریداران می رسد.

همچنین پرداخت مالیات و عوارض خریداران کالاها و خدمات معاف که مودیان نظام مالیاتی هستند، در صورت داشتن بدهی مالیاتی و عوارض به حساب بدهی آنها ارجاع و در صورت درج اعتبار مالیاتی آن. به حساب پرداخت آنها ارجاع داده می شود. در غیر این صورت به حساب آنها برگردانده می شود.

همچنین سازمان امور مالیاتی مجاز است بنا به درخواست خریداران کالاها و خدمات معاف که مودیان نظام مالیاتی هستند نسبت به پرداخت کالاها و خدمات معاف در صورتی که مالیات و عوارض پرداختی را به عنوان مالیات لحاظ نکرده باشند. اعتبار به عنوان اعتبار دوره های بعدی. منتقل کردن

چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند؟

بر اساس این گزارش، کالاها و خدماتی که از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند شامل موارد زیر است:

۱- کلیه محصولات کشاورزی فرآوری نشده اعم از محصولات خام کشاورزی و باغی، گیاهان دارویی، محصولات مرتعی، محصولات جنگلی (شامل چوب خام)، محصولات گلخانه ای (شامل سبزی، صیفی، گل و قارچ).

۲- دام و خوراک آن کلیه مواد اصلی تکثیر دام طبق پروانه صادره از وزارت جهاد کشاورزی، پوسال (کمپوست)، کشت بافت و بستر آماده کشت بافت.

۳- بذر و نهال و نهال و سم و کود

۴- آب برای مصارف کشاورزی

۱-۵- شیر و پنیر و ماست

۲-۵- تخم مرغ

۳-۵- آرد و نان

۴-۵- انواع گوشت و فرآورده های گوشتی طبق فهرستی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همه ساله تا پایان دی ماه برای اجرا در سال بعد به سازمان ارسال می کند.

۵-۵- برنج، لوبیا، سویا و پروتئین سویا

۶-۵- انواع روغن های خوراکی اعم از نباتی و حیوانی

۷-۵- شیر خشک برای تغذیه کودکان

۸-۵- تخم بارور شده و تبدیل آن به جوجه یکروزه

۶-۱- خمیر کاغذ و کاغذ باطله

۶-۲- دفترچه یادداشت

۶-۳- چاپ کاغذ، تحریر و روزنامه

۷- نسخه کاغذی و الکترونیکی محصولات زیر:

۱-۷- کتاب

۲-۷- روزنامه

۳-۷- مجله و نشریه

۸- کالاهای وارداتی همراه مسافر برای استفاده شخصی تا سقف معافیت مقرر در قانون امور گمرکی.

۹- انواع شمش طلا (وارداتی و داخلی) و انواع حواله های کاغذی یا الکترونیکی با پشتوانه طلای ۱۰۰ درصد.

۱۰- دارایی های غیرمنقول و انواع نقل و انتقالات کاغذی یا الکترونیکی بر اساس آنها.

۱۱- هرگونه انتقال دارایی به و از صندوق های سرمایه گذاری پروژه های موضوع قانون توسعه ابزارها و مؤسسات مالی جدید به منظور تسهیل در اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی مصوب ۲۵. ۱۳۹۷/۹/۹ یا شرکت های تابعه صندوق های سرمایه گذاری پروژه به عنوان شرکای غیرنقدی ذکر شده در صندوق های سرمایه گذاری پروژه مشابه.

۱۲- هرگونه انتقال دارایی از/به نهاد واسط موضوع قانون توسعه ابزارها و مؤسسات مالی جدید به منظور تسهیل در اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ (۴۴) قانون اساسی.

۱۳- فرش دستباف و مواد اولیه اصلی آن.

۱۴- صنایع دستی تولید شده موضوع ماده (۱) قانون حمایت از هنرمندان، صنعتگران و فعالان صنایع دستی مصوب ۲۶/۱۰/۱۳۹۶ طبق فهرست پیشنهادی و تصویب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری. و صنایع دستی تا پایان دی ماه هر سال. وزیر امور اقتصادی و دارایی وارد می شود.

۱۵- انواع داروها و واکسن ها (انسانی و حیوانی)، لوازم پزشکی و لوازم توانبخشی.

۱۶- تجهیزات راداری و ناوبری هوایی، تجهیزات نظامی و اطلاعاتی موضوع بندهای «پ»، «ت» و «ج» ماده (۱۱۹) قانون امور گمرکی با رعایت ترتیبات مقرر در بندهای مذکور.

تبصره – معافیت این قسمت مشمول اقلام موضوع بند «پ» ماده (۱۱۹) قانون امور گمرکی در حوزه دفاعی با تأیید وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می باشد.

۱۷- تجهیزات و اقلام فقط با استفاده دفاعی، نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی. فهرست این تجهیزات و اقلام با پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.