دستور رئیس جمهور برای استفاده از محصولات دانش بنیان خارج از بوروکراسی اداری


حجت الاسلام رئیسی تاکید کرد: تولیدات دانش بنیان داخلی باعث کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری و ایجاد ارزش افزوده زیادی می شود.

به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس جمهور در حاشیه بازدید از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان «پیشران» به ظرفیت های علمی کشور اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب معرفی کرده اند. امسال به عنوان سال تولید، دانش بنیان و ایجاد اشتغال نامگذاری شد و گفت: اقدامات فناورانه، نوآورانه و خلاقانه زیادی در ایران وجود دارد.

حجت الاسلام رئیسی مدیریت آب و خاک را در حوزه کشاورزی مهم و ضروری دانست و خاطرنشان کرد: مشکلات کشاورزی با سخنرانی و بخشنامه حل نمی شود، بلکه باید سازوکاری برای ایجاد کشاورزی فناورانه فراهم شود.

رئیس جمهور با تاکید بر بومی سازی دانش تامین آب زیرسطحی در کشور گفت: ضروری است این دانش در اختیار همه کشاورزان کشور قرار گیرد و دولت نیز خود را موظف به حمایت از اقدامات فناوری محور و علم محور در این زمینه می داند. .

حجت الاسلام رئیسی با ابراز خرسندی از بازدید از این نمایشگاه و قدردانی از زحمات کارشناسان و صاحب نظران حوزه های دانش بنیان، تصریح کرد: این اقدامات می تواند برای کشور در عرصه های مختلف از جمله کشاورزی و صنایع و تولیدات و توانمندی های آنها در نهادهای کشور مورد بهره برداری قرار گیرد.

رئیس جمهور با طرح این سوال که آیا این میزان مصرف آب در کشاورزی ضروری است و آیا می توان محصول کشاورزی مستلزم مصرف آب و هزینه کمتر تهیه کرد، گفت: اقدامات انجام شده توسط محققان این مجموعه باعث کاهش هزینه شده است. . ، باعث افزایش بهره وری و ایجاد ارزش افزوده زیادی می شود و از خام فروشی جلوگیری می کند و مصمم به حمایت و استفاده از آنها هستیم.

حجت الاسلام رئیسی با تاکید بر حمایت دولت از فعالیت های دانش بنیان تصریح کرد: شرایط به گونه ای نباشد که یک محقق و تولیدکننده بگوید برای محصول دانش بنیان او بازاری وجود ندارد که امکان تجاری سازی آن نیز وجود دارد، اما در همان زمان، دستگاه های مختلف یکسان، محصول را از خارج از کشور وارد کنید. هیچ دستگاهی نباید این کار را انجام دهد.

رئیس جمهور افزود: محصولی که در داخل با استانداردهای لازم تولید می شود چرا باید از خارج وارد شود؟

حجت الاسلام رئیسی تاکید کرد: همه دستگاه های اجرایی کشور باید با قدرت و توان و با خروج از بروکراسی اداری که عمدتاً مانع است، کار را دنبال کنند تا هم کارشناسان تشویق شوند و هم بتوانیم کار را افزایش دهیم. بهره وری در کشور

رئیس جمهور در حاشیه بازدید از بخش های مختلف این نمایشگاه که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید، با متخصصان، کارشناسان و مدیران شرکت های دانش بنیان «پیشران» در خصوص جزئیات فعالیت ها و تولیدات این نهاد نوآوری گفتگو کرد. فناوری و علم ایجاد کشور. گرفت

بیش از ۵۰۰ نفر از نخبگان، متخصصان و اساتید دانشگاه های کشور در رشته های مختلف فنی و تجربی در قالب بیش از ۵۰ شرکت در گروه «پیشران» مشغول به فعالیت هستند.

از مهمترین دستاوردهای آنها می توان به بومی سازی فناوری های پیشرفته و هوشمند کشاورزی، سیستم سیلوی علوفه و یونجه، فناوری های حوزه پزشکی شخص محور از جمله کیت های تخصصی برای تعیین مسیر درمان سرطان بر اساس شبکه ژنی خاص هر بیمار اشاره کرد. وی، آنتی بادی مونوکلونال برای درمان سرطان، واکسن mRNA، غشاهای تصفیه آب و فاضلاب و فناوری های جدید تولید مثل دام سبک و سنگین (IVF و IVM) را برشمرد.

دستور رئیس جمهور برای استفاده از محصولات دانش بنیان خارج از بوروکراسی اداری