مهمترین اقدامات وزارت نفت در حوزه مسئولیت اجتماعی تشریح شدبه گزارش شانا به نقل از روزنامه ایران، صنعت نفت طبق قانون باید بخشی از مبلغ سرمایه گذاری هر پروژه را به طرح های عمرانی عام المنفعه اختصاص دهد تا به توسعه جوامع محلی به ویژه مناطق نفت خیز و گازی کمک کند. . در این زمینه سال هاست که نامه های زیادی از سوی نهادها و افراد به ویژه نمایندگان شورای اسلامی به وزارت نفت ارسال شده است. برخی از این درخواست ها با توجه به اولویت های تخصیص اعتبار موافقت و برخی رد می شود.

بررسی تاریخی این موضوع نشان می‌دهد که وزارت نفت سال‌هاست از محل اعتبارات پروژه‌ای در حوزه‌های آموزشی، راه، بهداشت، خدمات، ورزش و امور فرهنگی و مذهبی هزینه می‌کند. اکنون قرار است چهار درصد از هزینه پروژه از ظرفیت های ایجاد شده در قراردادها به انجام مسئولیت های اجتماعی اختصاص یابد و منابع از محل قراردادهای تکمیل شده در اختیار این اداره کل قرار گیرد.

اکنون وزیر نفت در پاسخ به این سوال که در دولت سیزدهم چقدر برای این موضوع هزینه شده است، می گوید: در بحث مسئولیت اجتماعی به ویژه در مناطق نفت خیز بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان هزینه شده است. اختصاص داده شده (بیشتر در استان های نفت خیز و گازدار) به این امر واگذار شده است.فقط در ماه های اخیر حدود ۳۸۵ پروژه عام المنفعه مرتبط با مسئولیت های اجتماعی با اعتباری بالغ بر ۵۵۶ میلیارد تومان تکمیل و تحویل دستگاه های بهره بردار ذینفع شده است. استان ها

جواد اوجی توضیح می دهد: تخصیص این منابع صرفاً در راستای سفرهای استانی بوده است که در سفرهای استانی رئیس جمهور محترم از این ظرفیت برای طرح های عام المنفعه استفاده می شود و در اجرای کامل مصوبات سفر و تحقق اجتماعی استفاده می شود. مسئولیت در قبال جوامع محلی، به ویژه مناطق غنی از نفت و گاز.

وزیر نفت ادامه می دهد: به عنوان مثال در استان خوزستان نزدیک به ۷۱۰۰ میلیارد تومان به حوزه مسئولیت های اجتماعی و خدمات عام المنفعه که عمدتا آب و فاضلاب است اختصاص یافته است و بر این اساس ۲۷۳۴ میلیارد تومان برای آبرسانی شهری در نظر گرفته شده است. و فاضلاب با اولویت در شهر اهواز و یا در استان بوشهر نزدیک به هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است که برای عام المنفعه و مسئولیت های اجتماعی نفت مصرف می شود.

اوجی درباره تخصیص منابع مسئولیت اجتماعی به جوامع محلی می گوید: البته این موضوع در سایر استان ها نیز پیگیری می شود به طوری که در برخی استان ها با توجه به نیازها و توانایی هایی که در قالب این قانونی داشتیم کمک هایی را انجام داده ایم. ظرفیت مثلاً لوله کشی، داخل منازل برخی از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در برخی استان ها گاز رسانی کرده ایم، اما اولویت با مناطق نفت خیز و گازخیز است و حدود ۸۰ درصد اعتبار در این مناطق برای اموری از قبیل آموزش و پرورش، مدرسه سازی و مراکز علمی و آموزشی، راهسازی، آب، فاضلاب و برق، مراکز بهداشتی و درمانی، خدماتی، ورزشی و امور مذهبی و فرهنگی صرف خواهد شد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه عمده کمک های صنعت نفت به مناطق نفت خیز و گازی داده شده است تا مردم این مناطق بتوانند از این نعمت بهره مند شوند، ادامه می دهد: در این زمینه، عمده منابع مالی صرف شده است. کارهای عمرانی، اما طبق قانون و در صورت صلاحدید، کمک به مساجد و مراکز مذهبی نیز در این قالب قابل تعریف است.

تکذیب نامه های منتشر شده از شاهچراغ به جهرم

بررسی ها نشان می دهد گروه صنعت نفت در سال های اخیر و حتی در دولت قبل بارها از محل منابع مسئولیت اجتماعی در ساخت مساجد و مراکز مذهبی تخصیصی داشته است، به عنوان مثال در شهرهای استان خوزستان و غیره مساجد ساخته شده است. شهرهایی که از برنامه پنج ساله هستند. (از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۱) مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت تامین شده است.

طی روزهای اخیر نامه هایی از درخواست های واصله به وزارت نفت در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شد که در آن از صنعت نفت خواسته شده بود که مسئولیت اجتماعی و عام المنفعه ای را انجام دهند، مثلاً ۷۰۰ خانه برای روحانیون جهرم بسازند و یا کمک به حرم شاهچراغ شیراز باید هزینه هایی اختصاص یابد.

بابک دارابی، مدیر نظارت بر پروژه های عمرانی مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران در این خصوص از رد شدن این درخواست ها از ماه ها پیش می گوید: پرونده هایی که ارسال می شود بر اساس دستورات، باید در مراجع تصمیم گیری و کمیته بررسی بررسی شود، ارجاع شود، اما این موارد مورد توافق قرار نگرفته و ماه هاست که از دستور کار خارج شده است و در این بین فقط درخواست بازسازی و توسعه جمکران است. مسجد در مرحله بررسی باقی مانده است که هنوز به تصویب نرسیده است، هرچند تصویب آن بر اساس مصوبات موجود قانونی است و در صورت انجام این مصوبه کار غیرقانونی صورت نگرفته است.در تبصره ماده واحده قانون مربوط با استفاده متوازن از امکانات کشور، مجوز کمک به اماکن آموزشی، فرهنگی و مذهبی از محل اعتبارات مسئولیت اجتماعی نفت اعطا می شود.

اولویت رفع محرومیت است

بابک دارابی با بیان اینکه وزارت نفت در حوزه مسئولیت اجتماعی مناطق نفت خیز و گازخیز را در اولویت قرار داده است، گفت: در حال حاضر نزدیک به ۸۰ درصد از پروژه های مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران در حوزه نفت و گاز اجرا می شود. به عنوان مثال در حال حاضر ۷۱۰۰ میلیارد تومان پروژه مسئولیت اجتماعی در استان خوزستان در حال اجراست که علاوه بر کمک‌ها و حمایت‌های لجستیکی شرکت‌های تابعه وزارت نفت در این استان است. .

دارابی درباره اعتبار پروژه‌های آموزشی و راهسازی مسئولیت اجتماعی می‌گوید: برای اجرای طرح در حوزه راه‌های مواصلاتی استان به‌ویژه ایمنی شهرها، ۱۵۸ میلیارد تومان اعتبار برای مدارس و آموزش و پرورش استان در نظر گرفته شده است. راه ها و نقاط حادثه خیز در راستای به حداقل رساندن آسیب ها و ایجاد جاده ایمن تر برای مردم شریف استان، هزار و ۱۸۱ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و پروژه های مربوطه در حال اجراست.

وی درباره پروژه های دهیاری ها، ورزش و بهداشت و درمان اظهار می کند: در حوزه بهداشت و درمان ۶۹۷ میلیارد تومان، برای طرح های راهبر روستایی ۶۰ میلیارد تومان و در حوزه ورزش و جوانان ۱۷۳ میلیارد تومان تعریف شده است. نهادهای مرتبط در حال حاضر در حال اجرای آنها هستند.»

مدیر نظارت بر پروژه های عمرانی مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه اولویت صنعت نفت در وهله اول کمک به رفع محرومیت در مناطق نفت خیز و گازخیز است. وی می گوید: با اجرای پروژه ها بلافاصله اعتبارات وزارت نفت تخصیص می یابد تا بتوانیم بخشی از مشکلات مردم استان را در قالب مسئولیت اجتماعی وزارت نفت حل کنیم. “