با این ۱۰ روش مصرف بنزین خودروی خود را کاهش دهیدگزارش کردن شهرآرانیوزبر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، قیمت بنزین به طور متوسط ​​در سراسر کشور طی سال گذشته ۴۹ درصد افزایش یافته است. به گزارش اتوبلاگ، افزایش قیمت بنزین می تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما راه هایی برای کاهش مصرف سوخت خودرو وجود دارد.

در کشور ما احتمالا در ماه ها یا سال های آینده با افزایش قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) مواجه خواهیم بود. در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما در صرفه جویی در هزینه ها در مواجهه با افزایش هزینه های سوخت کمک می کند، و حتی زمانی که قیمت بنزین پایین است، راه های خوبی برای کمک به محیط زیست هستند.

۱. بار ماشین را سبک کنید

کاهش وزن خودرو را در صدر فهرست قرار دادیم زیرا بیشترین تاثیر را در کاهش مصرف سوخت دارد. کالین چپمن، بنیانگذار لوتوس می گوید: وزن نه تنها دشمن مصرف سوخت است، بلکه دشمن عملکرد تمام خودروها است. یک خودروی سبک تر سریعتر شتاب می گیرد، به مسافت ترمز کمتری برای توقف کامل نیاز دارد و مهمتر از همه، چابکی بیشتری دارد. این فقط با استفاده از قوانین فیزیک است. هنگام جابجایی یک جسم از نقطه ای به نقطه دیگر، هر چه خودرو سبک تر باشد، انرژی (بنزین) کمتری مصرف می کند.

بنابراین، خلاص شدن از شر چیزهای غیر ضروری در ماشین مانند جعبه ابزار، توپ بولینگ، وسایل کمپینگ، ساب ووفر، وسایل جعبه دار و غیره در نهایت باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود. وزارت انرژی ایالات متحده می گوید که به ازای هر ۴۵ کیلوگرم (۱۰۰ پوند) وزن کاهش می یابد، مصرف سوخت را حدود ۱ درصد بهبود می بخشد. البته زیاد نیست، اما مزایای آن فراتر از مصرف سوخت است. هر چه ماشین سبک تر باشد، در مصرف سوخت بیشتر صرفه جویی می کنید و این کار آسانی است که هر کسی می تواند انجام دهد. اگر می‌خواهید واقعاً افراطی باشید، حتی می‌توانید منتظر بمانید تا بنزین را فقط زمانی که به آن نیاز دارید در باک قرار دهید، زیرا یک مخزن گاز کامل ۶۸ لیتری (۱۸ گالن) بیش از ۴۵ کیلوگرم (۱۰۰ پوند) وزن دارد.

۲. وسایل غیر ضروری را روی پشت بام قرار ندهید

مشابه بحث کاهش وزن، اگر از تجهیزات غیرضروری استفاده نمی کنید، جعبه های بار نصب شده روی سقف یا تجهیزات فضای باز مانند دوچرخه یا اسکی را از سقف ماشین جدا کنید. آنها نه تنها به وزن خودرو می افزایند، بلکه باعث مقاومت در برابر حرکت و کشش می شوند.

طبق گفته وزارت انرژی ایالات متحده، یک جعبه سقف بزرگ و سفت می تواند مصرف سوخت را ۲ تا ۸ درصد در رانندگی شهری، ۶ تا ۱۷ درصد در بزرگراه ها و ۱۰ تا ۲۵ درصد در آزادراه ها کاهش دهد. وزارت انرژی ایالات متحده جعبه های بار نصب شده در عقب را توصیه می کند که مصرف سوخت را تنها ۱ تا ۲ درصد در رانندگی شهری و ۱ تا ۵ درصد در بزرگراه کاهش می دهد.

۳. سرعت نگیرید

کاهش سرعت ارتباط نزدیکی با کاهش درگ دارد. هر وسیله نقلیه دارای محدوده سرعت بهینه برای بهترین مصرف سوخت است که به طور کلی بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت مهندسی شده است. کارشناسان SAE می گویند که در سرعت های بالای ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، ضریب درگ خودرو به طور تصاعدی افزایش می یابد که باعث کاهش مسافت پیموده شده است. اگر به نشانگر مصرف سوخت فعلی خودرو روی داشبورد نگاه کنید، نتیجه را خواهید دید.

در سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، یک خودروی چهار سیلندر معمولی ممکن است به طور متوسط ​​بیش از ۸۴.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف کند. در سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت، مصرف سوخت همین خودرو می تواند به ۷۶.۱۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر افزایش یابد. همچنین، بدیهی است که هرچه کندتر رانندگی کنید، سفر ایمن تر است.

۴. آهسته تر رانندگی کنید

جای تعجب نیست که شتاب و ترمز تهاجمی سوخت زیادی را هدر می دهد. غلبه بر اینرسی یک جسم فلزی ۱۸۰۰ کیلوگرمی انرژی زیادی می گیرد و هر چه سریعتر آن را انجام دهید، انرژی بیشتری مورد نیاز است. به سادگی سرعت سنج خودرو را روی نمایشگر داشبورد جلو تماشا کنید. هر چه سرعت بیشتر باشد، گاز بیشتری مصرف می کنید.

از سوی دیگر، هر بار که ترمز می‌کنید، سرعتی را که برای تولید بنزین استفاده کرده‌اید کاهش می‌دهید. کارآمدترین راه برای رانندگی این است که پای خود را از روی پدال گاز بردارید تا زمانی که خودرو کاملاً متوقف شود و از توقف کامل ناگهانی خودداری کنید. این همیشه در موقعیت های دنیای واقعی امکان پذیر نیست، اما در بسیاری از موارد می تواند به طرز شگفت آوری مفید باشد.

۵. در مواقعی که لازم نیست خودرو را خاموش کنید

وقتی ماشین شما در حال حرکت است و در حال حرکت است، با وجود اینکه حرکت نمی کنید، در حال سوختن بنزین هستید. در زمان موتورهای کاربراتوری، مردم می گفتند که اگر ماشین چند دقیقه ای در حالت خلاص بماند، نسبت به خاموش و روشن کردن موتور، سوخت کمتری مصرف می کند. این مورد در مورد خودروهای مدرن تزریق سوخت صدق نمی کند که از مقدار دقیق سوخت برای روشن کردن موتور استفاده می کنند و اغلب به سیستم های استاپ-استارت مجهز هستند.

در نتیجه، استفاده از آن برای شرایطی که خودرو بدون نیروی موتور در حال حرکت است (مثلاً در سراشیبی) مفید خواهد بود. این مورد در مورد اکثر خودروهای ساخته شده در چند دهه اخیر صادق نیست. موتورها و گیربکس‌ها در بسیاری از مدل‌ها به اندازه کافی هوشمند هستند که بدانند چه زمانی در سراشیبی حرکت می‌کنید، بنابراین اساساً هیچ سوختی به موتور نمی‌رسد. وقتی دنده را به حالت خنثی تغییر می‌دهید، موتور همچنان باید سوخت بسوزاند تا در حالت دور آرام بماند.

۶. همیشه فشار تایر را تنظیم کنید

فشار مناسب تایر نه تنها برای مصرف سوخت مفید است، بلکه برای ایمنی نیز مفید است. فشار کم لاستیک باعث تغییر شکل لاستیک و افزایش سطح تماس و ایجاد اصطکاک بیشتر با سطح آسفالت می شود. اگر لاستیک تغییر شکل داده باشد، ماشین برای چرخاندن لاستیک ها به نیروی بیشتری نیاز دارد و در نهایت باعث خرابی زودرس لاستیک می شود (و لاستیک ها نیز می توانند گران باشند).

به یاد داشته باشید، لاستیک ها با استفاده منظم باد می شوند، اما فشار تایر نیز تحت تأثیر دما قرار می گیرد. دما بر تراکم هوا تأثیر می گذارد، بنابراین اغلب در طول فصل سرد سال، متوجه خواهید شد که فشار تایر شما به طور قابل توجهی کاهش می یابد. خنک شدن هوا یادآور خوبی برای پرکردن لاستیک خودرو از هوا است.

۷. از روغن مناسب در خودرو استفاده کنید

شاید متوجه شده باشید که روغن موتور چهار فصل ۱۰W-40، که ویسکوزیته پیش فرض روغن در دهه های ۸۰ و ۹۰ بود، روغن های بسیار نازک تر مانند ۵W-30 یا حتی 0W-20 را کوچکتر کرده است. موتورهای مدرن با تلرانس های بسیار کوچک در قسمت های داخلی خود طراحی می شوند. بنابراین، استفاده از ویسکوزیته یا غلظت صحیح روغن توصیه شده توسط سازنده خودرو بسیار مهم است.

اگر از روغن خیلی غلیظ استفاده می کنید، سرعت قطعات متحرک موتور را کاهش می دهید و از سوخت بیشتری برای حرکت دادن آنها استفاده می کنید. از سوی دیگر، اگر از روغن خیلی نازک استفاده کنید، در خطر آسیب دیدن قطعات حیاتی (و گران قیمت) موتور قرار خواهید گرفت. البته اگر به روغن موتور استفاده شده توجه زیادی نمی کنید بهتر است روغن با هر ویسکوزیته ای در موتور بریزید تا اینکه اصلا روغن در آن نباشد.

۸. سعی کنید ماشین خود را به طور منظم نگهداری کنید

نگهداری صحیح خودرو نه تنها هزینه های تعمیر را کاهش می دهد، بلکه باعث صرفه جویی در مصرف سوخت نیز می شود. روغن موتور را مرتباً تعویض کنید (به مرور زمان غلیظ می شود و رسوب ایجاد می کند) و اگر چراغ چک موتور روشن شد، فوراً آن را بررسی کنید.

سنسورهای خودرو (مخصوصاً سنسور اکسیژن)، شمع‌ها و سایر گیج‌هایی که می‌توانند بر مصرف سوخت تأثیر بگذارند، باید برای بهینه‌سازی عملکرد موتور و مصرف سوخت هماهنگ عمل کنند. برای بهترین نتیجه، توصیه های دوره ای در کتابچه راهنمای مالک توصیه شده توسط سازنده را دنبال کنید.

۹. مراقب رانندگی خود باشید

وزارت انرژی ایالات متحده استفاده از کروز کنترل را برای صرفه جویی در مصرف سوخت توصیه می کند، اما ما نظر کمی متفاوت داریم. بله، اگر در مسیری طولانی و خلوت از ایالت های بین ایالتی رانندگی می کنید، کروز کنترل بهترین انتخاب است. حفظ سرعت سوخت زیادی مصرف نمی کند و اگر ماشین برای حفظ سرعت ثابت روی کروز کنترل باشد، بهتر از این است که پای راست شما خسته شود.

با این حال، اگر واقعاً به پشت فرمان اهمیت می دهید، احتمالاً می توانید بهتر از کروز کنترل ماشین خود کار کنید. این امر به ویژه در مورد وسایل نقلیه مدرن مجهز به کروز کنترل تطبیقی ​​(ACC) صادق است. با استفاده از آن، خودرو سعی می کند با هر چیزی که در جلو حرکت می کند فاصله تنظیم شده را حفظ کند. اما اگر خودروی مقابل شما تغییر مسیر دهد، کروز کنترل به سرعت شتاب می گیرد، حتی اگر خودروی دیگری در چند قدمی جاده وجود داشته باشد. شتاب گیری با سرعتی آرام که کروز کنترل (چه تطبیقی ​​یا غیرتطبیقی) برای انجام آن طراحی نشده است، بسیار کارآمدتر از تکیه بر کروز کنترل است.

از محیط اطراف خود آگاه باشید، به اتومبیل های پیش رو نگاه کنید و حرکات خود (و حرکت سایر اتومبیل ها) را پیش بینی کنید. اگر مراقب ترافیک باشید، احتمالاً می توانید مصرف سوخت بهتری نسبت به کروز کنترل داشته باشید.

۱۰. کمتر رانندگی کنید

بدیهی به نظر می رسد، اما تعجب خواهید کرد که چگونه مردم بدون اینکه به آن فکر کنند، بی پروا رانندگی می کنند. سفرهای کوتاه و غیر ضروری مصرف سوخت شما را تا حد زیادی افزایش می دهد. وظایف خود را بر اساس مکان دسته بندی کنید و در نهایت می توانید نه تنها در سوخت بلکه در زمان نیز صرفه جویی کنید. سپس، نه تنها پول نقد بیشتری در جیب خود خواهید داشت، بلکه ممکن است بتوانید سرگرمی بیشتری نیز داشته باشید.

نتیجه
هیچ یک از مواردی که در این مقاله به آن پرداختیم، خیلی پیچیده نیستند. تنها چیزی که باید بدانید این است که یک درک اولیه از نحوه عملکرد خودرو و آگاهی در هنگام رانندگی داشته باشید. داشتن آنها به طور کلی خوب است و هنگامی که قیمت بنزین بالا می رود، شما با دانش این که چگونه مقداری پول در پمپ بنزین پس انداز کنید مسلح خواهید شد.

راه دیگری برای صرفه جویی در هزینه سوخت وجود دارد و آن استفاده از نزدیکترین نرم افزار راهنمای پمپ بنزین با ارزان ترین قیمت است. با کمک این ابزار می توانید ارزان ترین قیمت بنزین را در نزدیکی محل سکونت خود بیابید.

در نهایت، قیمت بنزین گاهی ارزان یا گران است. اما حتی در زمان های خوب، هنگام خرید یک وسیله نقلیه، بهره وری سوخت را به عنوان معیار اصلی در نظر بگیرید. به خصوص اگر بتوانید یک خودروی هیبریدی یا الکتریکی بخرید.

منبع: اقتصاد آنلاین