بیمه مرکزی را به کشتارگاه استارت آپ ها تبدیل نکنید


انتشار خبر راه اندازی قریب الوقوع سامانه سوئیچ بیمه مرکزی باعث نگرانی شدید فعالان این حوزه شده است. در سالی که «دانش‌بنیان و اشتغال‌زا» نام‌گذاری شده است، اقدام علیه استارت‌آپ‌های بیمه دانش‌بنیان برخلاف سیاست‌های دولت و برخلاف تمایل دولت برای حمایت از شرکت‌های نوآور و نوآور تلقی می‌شود. و نتیجه ای جز ناامیدی جوانان فعال و کارآفرینان ارزش آفرین در این عرصه نخواهد داشت.

در هفته های اخیر شاهد انتشار اخبار و مصاحبه هایی از سوی برخی زیرمجموعه های بیمه مرکزی علیه استارتاپ های دانش بنیان در این حوزه بوده ایم. برخلاف توافقات صورت گرفته بین نمایندگان شرکت های نوآور در این حوزه با مدیران بیمه مرکزی و کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال بود..

در این زمینه باید به چند نکته اشاره کرد:

با توجه به نتایج جلسات مدیران ارشد بیمه مرکزی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مدیران استارت آپ های بیمه دانش بنیان، مقرر شد جلسات بررسی منظم آیین نامه کارگزاران آنلاین و پیگیری موضوعات در فرآیندهای تخصصی و کارشناسی، اما شاهد هستیم که برخی از مدیران بیمه مرکزی (از جمله ریاست محترم مرکز بیمه مرکزی فاوایی) علیرغم توافقات و تصمیمات اتخاذ شده در کمیته کارگروه، سوئیچ را خاموش می کنند. و وی به جای بهره گیری از نظرات فعالان این حوزه به دنبال فضاسازی رسانه ای شد و در مصاحبه های متعدد اتهامات مختلفی را به استارت آپ های بیمه دانش بنیان وارد کرد. و در پی آن شاهد انتشار بیانیه های متعددی از سوی برخی نمایندگان صنعت بیمه علیه جریان نوآوری در این صنعت هستیم.

به نظر می رسد برخی از مدیران فعلی بیمه مرکزی تلاش کرده اند تا طرح سوئیچ بیمه را به صورت فوری و بدون کارشناسی و از این طریق اجرا کنند. آنها حتی تاکید کرده اند که موظف به رعایت نامه سایر نهادها از جمله کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال نیستند.. به نظر می رسد این مدیران در مصاحبه های رسانه ای خود حضور دارند آنها سعی می کنند استارت آپ ها را نابود کنند، از تهمت زدن به جریان نوآوری در این صنعت ابایی ندارند و حتی در مصاحبه ای به صراحت گفتند که تقریبا ۰ تا ۱۰۰ اقدام استارتاپ ها غیرقانونی است.!

در جلسه کمیسیون راهبردی کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با حضور جناب آقای دکتر زارع پور مقرر شد ورود بیمه مرکزی به عنوان نهاد قانونگذار در حوزه بیمه در فرآیندهای قیمت گذاری الزامی نباشد. استارتاپ های بیمه دانش بنیان، نحوه راه اندازی و نظارت سوئیچ بیمه مرکزی و روش نظارت باید بازنگری و بازنگری شود. همچنین با راه اندازی سوئیچ بیمه مرکزی توسط آمیتیس نباید انحصاری ایجاد شود و عملیات راه اندازی آن تا بررسی موضوع در کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال متوقف شده و امکان صدور به کارگزاران آنلاین داده می شود. .

بدون شک استارتاپ های دانش بنیان بیمه که علاوه بر اشتغال زایی، به گسترش و افزایش دسترسی مردم به خدمات بیمه ای در سراسر کشور کمک کرده اند، در صورت ایجاد بسترهای حمایتی لازم، نوآوری های ارزش آفرینی را به صنعت بیمه خواهند افزود. زیرساخت ها فراهم شده و از موانع جلوگیری می شود. ولی در صورت اجرای نسنجیده سیستم سوئیچ به شکل کنونی و پر نقص، فروش اینترنتی بیمه عملا متوقف می شود و این امر باعث نابودی شرکت های دانش بنیان در این زمینه شده و هزاران نفر در این زمینه بیکار خواهند شد. صنعت.. همچنین یکی از مواردی که مدیران بیمه مرکزی دلالان اینترنتی را به آن متهم کرده اند، موضوع واریز حق بیمه است و گروه ها و جریان های موازی نیز آن را تخلف می خوانند، در حالی که نحوه تسویه در هر شرکت بیمه با دیگری متفاوت است و بستگی دارد. در مورد توافق و هیچ تفاوتی بین کارگزاری آنلاین و سایر کارگزاری ها وجود ندارد. یکی از ارزش های استارت آپ های بیمه، شفافیت است. همه کارگزاران و نمایندگان باید موظف به ارائه صورت های مالی خود در شرایط شفاف، برابر و برابر باشند، اما عجیب و جای سوال است که چرا بیمه مرکزی تنها موظف به دریافت گزارش های مالی از کارگزاران آنلاین است..

در اجرای سیستم سوئیچ همچنین ردپای تضاد منافع در کارکنان آمیتیس و بیمه مرکزی به وضوح دیده می شود که نمونه ای از مداخله در بازار و کارآفرینی در زمینه فروش بیمه است و ترکیب سهام این شرکت شبهات زیادی را ایجاد خواهد کرد. باعث شود اعتماد به بیمه مرکزی خدشه دار شود.لذا از جنابعالی و همچنین نهادهای نظارتی تقاضا می شود به این حوزه توجه ویژه داشته باشند.

بدون شک شرکت آمیتیس با وجود داشتن ده ها کارمند و کادر فنی و غیر فنی و صرف هزینه های فراوان برای تهیه سرور و … تنها کار و محصول خاص فعالیت خود در چند سال اخیر بوده است. تنها چند API پرس و جو که توسط شرکت های دیگر نیز ارائه شده و سیستم Sanhab توسعه یافته است، به گلوگاه و عامل اصلی ایجاد هرگونه تغییر کوچک و بزرگ و کندی فعالیت در استارتاپ های دانش بنیان تبدیل خواهد شد.

در پایان از نهادهای بالادستی تقاضا داریم به هر نحوی که صلاح می دانند دستور توقف این رویه مخرب را صادر کنند تا در سالی که به نام دانش بنیان مزین شده است شاهد افزایش موانع برای استارت آپ ها باشیم. فعالیت می کند و باعث نگرانی سرمایه گذارانی می شود که در این زمینه هستند. وارد شده و به صنعت بیمه کمک کرده اند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟