تنها راه ساختن خانه برای طبقات متوسط ​​و ضعیف


معاون وزیر کار از احداث شهرک های مسکونی با اولویت کارگران در کنار شهرک های صنعتی خبر داد و تنها راه اسکان اقشار ضعیف و متوسط ​​کشور را الگوی تعاونی های مسکن دانست.

به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، در حال حاضر هزینه مسکن و اجاره بها سهم زیادی از هزینه های معیشتی کارگران را به خود اختصاص می دهد و مسکن یکی از دغدغه های اصلی آنهاست. یکی از مشکلات کارگران رفت و آمد از شهرک ها و نواحی صنعتی به محل سکونت خود است. برای کمک به حل این مشکل و خانه دار شدن آنها، ساخت مسکن کارگری از سال ها پیش در دستور کار قرار گرفته و تفاهم نامه ای نیز بین اتاق تعاون ایران و وزارت راه وجود دارد. و شهرسازی برای احداث واحدهای مسکونی در مجاورت شهرک های صنعتی با مشارکت تعاونی های مسکن منعقد شده است.

مهدی مسکنی – معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – در روزهای اخیر از احداث شهرک های مسکونی در مجاورت کارخانه ها در سراسر کشور با اولویت کارگران خبر داد.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاری بین معاونت امور تعاون وزارت کار و شرکت مادر تخصصی ساخت شهرهای جدید، گفت: این تفاهم نامه با هدف استفاده از ظرفیت های تعاونی ها در حمایت از شهرها منعقد شد. تامین مسکن در شهرهای جدید کشور و با اجرای این تفاهم نامه ساخت مسکن برای اقشار متوسط ​​و ضعیف کشور در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر تعاون با بیان اینکه ۹۵۰۰ تعاونی موفق مسکن در کشور در حال فعالیت هستند، تنها راه حل خانه دار شدن اقشار متوسط ​​و ضعیف کشور را اجرای الگوی تعاونی های مسکن می داند.

بر اساس آمار در حال حاضر نزدیک به یک میلیون نفر در بیش از ۴۸ هزار واحد تولیدی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور مشغول به کار هستند که با توجه به حجم و وسعت و به دلیل مشکلاتی که در ایاب و ذهاب و مسافت های طولانی وجود دارد. تا زمانی که محل کار برای کارگران شاغل در آنها وجود دارد، تهیه مسکن ارزان و آسایش و رفاه کارگران ضروری تلقی می شود.

به گزارش ایسنا، ماده ۱۴۹ قانون کار به صراحت بیان می کند که کارفرمایان موظفند با تعاونی های مسکن همکاری کنند و در صورت نبود این تعاونی ها مستقیماً با کارگران بی خانمان برای تهیه خانه های شخصی مناسب اقدام کنند. همچنین احداث منازل سازمانی در کنار کارگاه یا مکان مناسب دیگر از دیگر مواردی است که کارفرمایان کارگاه های بزرگ موظف به انجام آن هستند.