کاهش قیمت برنج در پی افزایش ۳۰ درصدی تولید – اقتصاد برتر


دبیر انجمن برنج اخیرا از رشد چشمگیر تولید برنج و کاهش قیمت برنج در روزهای آینده خبر داد، به طوری که با آغاز فصل برداشت، افزایش ۳۰ درصدی تولید، افزایش عرضه برنج را افزایش داد. انباشت برنج توسط دلالان و کاهش انتظارات قیمت، برنج را در شیب نزولی قرار داده است.

تهران – اختازبرتر – ۲۹ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش ایرنا، قیمت برنج ایرانی در ماه های اخیر افزایش چشمگیری داشت تا جایی که قیمت این محصول پرطرفدار از مرز ۱۰۰ هزار تومان در هر کیلو گذشت. دلایل مختلفی برای رشد قیمت برنج در این ماه ها اعلام شد از جمله ممنوعیت واردات همزمان با کاهش تولید در سال گذشته. اکنون با آغاز فصل برداشت برنج، خبرها حاکی از کاهش قیمت برنج در کشور است. چندی پیش دبیر انجمن برنج ایران با اشاره به رشد ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید برنج در کشور در سال جاری از کاهش قیمت این محصول در روزها و هفته های آینده خبر داد.

جمیل علیزاده شایق گفت: برخلاف آنچه تصور می شد امسال با کاهش تولید برنج مواجه خواهیم بود اما بارندگی های اخیر باعث افزایش کمی و کیفی تولید برنج در شمال کشور شده است که بر روند تولید برنج تاثیر دارد. کاهش قیمت این محصول یکی دیگر از دلایل افزایش تولید برنج علاوه بر شرایط آب و هوایی مساعد، استقبال کشاورزان از کشت دوم برنج (برنج راتون) است و با توجه به افزایش قیمت این محصول در کشور، بخش زیادی از آن. کشاورزان مازندرانی کشت دوم این محصول را آغاز کرده اند که باعث افزایش تولید شده است. است. بر اساس برآوردهای انجام شده به نظر می رسد امسال میزان تولید برنج بیش از دو میلیون و ۲۵۰ هزار تن باشد که رقم خوبی است.

دبیر انجمن برنج ایران افزود: کشاورزان برای کشت دوم برنج معمولاً در اسفند ماه برنج را جمع آوری می کنند اما امسال این اقدام در بهمن ماه و برداشت این محصول در اوایل سال جاری انجام می شود. مرداد. بنابراین کشاورز بلافاصله کشت دوم را شروع می کند و حتی برای سرعت عمل به جای نشاء کاری به کشت مستقیم می پردازد و در اواخر مهر و آبان برنج محصول دوم نیز روانه بازار می شود.

  • عرضه برنج احتکار شده به بازار

بررسی ها نشان می دهد که با نزدیک شدن به فصل برداشت برنج و در آستانه ورود برنج تازه به بازار، دلالان اقدام به عرضه برنج های احتکار شده خود به بازار کرده اند تا با ورود برنج های جدید، برنج های احتکار شده روی آنها باقی بماند. دست و غیر قابل استفاده می شود. این امر باعث افزایش فشار عرضه و کاهش قیمت در بازار شده است.

  • مردمی که منتظر رسیدن برنج تازه هستند

در آستانه ورود برنج های جدید به بازار، بسیاری از مردم از خرید برنج در بازار منصرف شدند و منتظر ورود برنج های جدید بودند. این موضوع باعث شد تقاضا برای این برنج همزمان با افزایش عرضه برنج پارسال توسط دلالان به بازار کاهش یابد و در نتیجه قیمت برنج کاهش یابد. در روزهای اخیر انتظارات قیمتی در جامعه کاهش چشمگیری داشته است. نمونه هایی از کاهش انتظارات قیمتی را می توان در افت قابل توجه قیمت ها در بازار ارز، سکه و خودرو مشاهده کرد. همین موضوع کم کم به بازارهای دیگر هم سرایت کرده و بسیاری از مردم قیمت های فعلی را واقعی نمی دانند و منتظر کاهش جدی قیمت ها هستند. این موضوع یکی دیگر از عوامل کاهش تدریجی قیمت برنج در روزهای اخیر و تداوم آن در روزهای آینده است. با توجه به پیش بینی افزایش تولید و رکود در بازار، پیش بینی می شود قیمت برنج کاهش یابد. با این حال، این روند نزولی آغاز شده و بازار به تعادل و ثبات نزدیک می شود.