جزئیات جدید امکان رفع عوارض چک های برگشتی و حساب های مسدود شده


معاون فناوری های نوین بانک مرکزی جزئیات جدید سامانه چک و رفع آثار سوء چک های برگشتی را تشریح کرد.

مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی درباره سامانه «ماهچک» گفت: این سامانه از ۱۶ خرداد ماه سال جاری به صورت آزمایشی فعال و از امروز به طور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت که می تواند بر ارزش چک ها بیافزاید.

وی افزود: قبل از اجرای قانون جدید چک، اگر چکی برگشت خورده بود، صاحب دسته چک علاقه ای به رفع آثار سوء آن نداشت، اما با اجرای این قانون به محض برگشت چک، همه حساب های صاحب دسته چک مسدود می شود. بنابراین برای صاحب دسته چک انگیزه ای شده است تا اثر بد چک را برطرف کند.

محرمیان ادامه داد: رفع عوارض چک ۴۰ روز زمان می برد اما اکنون این مدت به ۱۰ روز رسیده است. همچنین مدت زمان تسویه ۸۰ درصد چک های بلوکه شده قبلاً ۳۹ روز بود اما اکنون به سه روز کاهش یافته است. این بدان معناست که ۹۰ درصد از صاحبان چک حساب های خود را پر می کنند تا اثر بد را از بین ببرند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تصریح کرد: بر اساس ماده ۵ قانون اصلاح چک، بانک مکلف است حساب ها و وجوه دارنده دسته چک را مسدود کند. ضمناً با برگشت خودکار چک، کسری این مبلغ در تمامی حساب های صاحب چک مسدود می شود، اما با رفع اثر بد از حساب، تمامی حساب ها بازگشایی می شوند.

به گفته این مقام ارشد بانکی، در سه ماهه اجرای آزمایشی قانون جدید چک، ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار فقره حساب مربوط به یک میلیون و ۱۰۰ هزار چک برگشتی مسدود شد. ۳.۵ میلیون چک توسط خودشان حذف شده است.