این خودروی اقتصادی از اواسط سال آینده – Premium Economy – عرضه خواهد شد


وزیر صامت از تولید و تحویل چند خودروی جدید به بازار تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: خودروهای اقتصادی از اواسط سال آینده وارد بازار می شود.

تهران – اختازبرتر – ۰۳ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش ایرنا، سید رضا فاطمی امین در حاشیه مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه تحول صنعت خودرو کشور اظهار داشت: شرکت های خودروسازی مذاکرات خود را با خودروسازان خارجی آغاز کرده اند اما بدون توجه به مذاکرات و تحریم ها با برنامه های خود پیش می رویم. البته رفع تحریم ها صنعت را تسهیل می کند اما برنامه ما وابسته به تحریم نیست. روند ما در صنعت خودرو در حال رشد است. در بخش های مختلف، از قطعه سازان گرفته تا شرکت های دانش بنیان، همه در حال ارتقا هستند. هم افزایی بین شرکت ها برای اولین بار در این صنعت اتفاق افتاده است و شرکت های قطعه سازی و خودروسازی ما برنامه های تولید مشترک دارند.

ویز صمت با بیان اینکه امروز از برخی محصولات جدید رونمایی شد که برخی از آنها امسال و تعدادی نیز در سال آینده تولید می شود، گفت: در کشورهای دیگر با تحریم، صنعت خودروسازی آنها متوقف شد اما همانطور که گفته شد این اتفاق در صنعت رخ داد. ماشین ما اتفاقی نیفتاد. تولید یک خودروی اقتصادی از زمان شروع طراحی تا عرضه به بازار حداقل ۱۸ ماه طول می کشد. در نمایشگاه امروز از برخی خودروهای اقتصادی رونمایی شد و طبق برنامه اعلام شده از سوی شرکت های خودروسازی، این خودروها از اواسط سال آینده وارد بازار خواهند شد.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه هایی بین شرکت های خودروسازی و قطعه سازی در نمایشگاه بین المللی گفت: انعقاد چنین تفاهم نامه ای در راستای تولید سازه های مشترک بسیار موثر است و حتی می تواند هزینه تولید خودرو را کاهش دهد. یکی از نکات قابل توجه این نمایشگاه، همکاری شرکت های خودروسازی و قطعه سازی است. در مورد اینکه آیا با شرکت خودروسازی تویوتا مذاکره ای شده یا خیر، وزارت حریم خصوصی با تویوتا مذاکره نکرده است، ممکن است شرکت ها با تویوتا مذاکره کنند، زیرا در حوزه واردات، وزارت حریم خصوصی دخالتی ندارد و شرکت های ایرانی مذاکره می کنند.

تولید یک خودرو از زمان شروع طراحی تا عرضه به بازار حداقل ۱۸ ماه طول می کشد. در نمایشگاه امروز از چند خودروی اقتصادی رونمایی شد. طبق برنامه اعلام شده از سوی شرکت های خودروسازی، این خودروها از اواسط سال آینده وارد بازار خواهند شد.