آیت الله محمدعلی ناصری استاد اخلاق فانی را وداع گفت + ​​زندگی نامه


گزارش کردن شهرآرانیوزآیت الله شیخ محمدعلی ناصری از علما و اساتید اخلاق، ساعاتی پیش در حالی که ساعتی پیش دار فانی را وداع گفت، در بخش مراقبت های ویژه یکی از مراکز آموزشی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شد. .

متن اطلاعیه دفتر آیت الله ناصری از علمای برجسته اخلاق و اساتید حوزه علمیه اصفهان به شرح زیر است:

بدینوسیله به اطلاع عموم مردم مؤمن و علاقمندان به ارتحال آیت‌الله ناصری قدس سره می‌رسانیم و از خداوند متعال برای ایشان علو درجات مسئلت داریم.

برنامه تشییع و سایر مراسم متعاقبا اعلام خواهد شد.

آیت الله حاج شیخ محمد ناصری دولت آبادی در سال ۱۳۹۹ هجری شمسی در شهر دولت آباد برخوار واقع در ده کیلومتری شهر اصفهان در خانواده ای که سهم زیادی از زهد و تقوا و معارف دینی داشتند. او متولد شد. پدرش زاهد حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد باقر ناصری بود که از علمای فرهیخته آن عصر بود. و از علمای برجسته ای چون علامه آخوند کاشی و جهانگیرخان قشقایی شناخت خوبی داشت و از اصحاب و شاگردان مرحوم علامه حاج آقارحیم ارباب بود.

وقتی این فرزند به دنیا آمد، او را «محمدعلی» نامید و بعدها به «محمد» شهرت یافت. محمد هنوز در جوانی است که پدرش به قول مرحوم علامه ارباب به مقام نجف اشرف رسید. تا اینکه خدمت بزرگان فقیه و عرفای آن دیار از جمله آیت الله حاج سید عبدالهادی شیرازی، آیت الله سید محمود شاهرودی و آیت الله آقا سید جمال الدین گلپایگانی را یافت.

حضرت آیت الله ناصری پس از هجرت پدر به نجف اشرف، تحصیلات خود را در همان سن آغاز کردند. این دوران با تحصیل در مدرسه خصوصی در دولت آباد آغاز شد و پس از مدتی با ورود به حوزه علمیه اصفهان و تحصیل علوم ادبی رایج در آن حوزه ادامه یافت.

در این دوران که هنوز نوجوان بود، لطف امیرمومنان شامل حال او شد و استاد به همراه پدر و خانواده به نجف اشرف نقل مکان کردند. او در این زمان چهارده سال بیشتر نداشت. گرچه در نجف اشرف مشکلات، فقر و کمبود امکانات اولیه، این خانواده پنج نفره را در تنگنا قرار داد، اما خاطرات شیرین استاد از آن دوران نشان از روحیه دانش و معرفت فضای ایشان در همان ابتدای ورود به نجف دارد. . اشرف است.

این مدت بیش از دو سال طول نمی کشد. در این هنگام مادر لباس خود را از این دنیای گذرا در می آورد; چه خوب شد عاقبت آن بانویی که با وجود غربت برای همیشه در قبری در صحن پاک علوی که از روضه منوره دور نبود آرام می گیرد.

یک سال پس از آن خانواده پدری به ایران بازگشتند و او را در هفده سالگی تنها گذاشتند تا در نجف اشرف ادامه تحصیل دهد. این دوران با رفتن وی به مدرسه صدر در نجف آغاز شد. و فصل جدیدی در زندگی او آغاز می شود. پدر قبل از جدایی از فرزند ابتدا او را به امیر مومنان و سپس به مرحوم آیت الله شیخ محمد حسین دهاقانی که از خواجه های آن شهر مقدس بود می سپرد. به درستی که عالم فرزانه عارف فرزانه در تربیت این جوان از هیچ لحظه ای دریغ نمی کند.

وی در این مدت علاوه بر شرکت در دروس علمی نجف اشرف، با تعدادی از مردم معانی این شهر مقدس مانند مرحوم حاج شیخ محمد کوفی نیز آشنا شد و از این طریق به آنان رسید. علم امام هدی در این مدت بخشی از علوم ادبی، حواشی ملام عبدالله، معالم الاصول و بخشی از شرح لمعه را نزد مرحوم علامه آیت الله مدرس افغانی آموخت. ادامه شرح لمعه از آیت الله شیخ مجتبی لنکرانی، مکاسب از آیت الله حاج سید عبدالعلی سبزواری، نامه های مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالکریم کرونی اصفهانی که بعدها داماد ایشان شد. کفایه از محضر آیت الله حاج شیخ محمدحسین دهاقانی و برای بار دوم در محضر آیت الله شیخ صدرا بادکوبی، موضوع محرم از محضر آیت الله میرزا هاشم آملی، بحث آیات خارج از نماز از آیت الله سیدی. سردفتر عبدالهادی شیرازی و برای خرید و فروش از دفتر اسناد رسمی مرحوم آیت الله العظمی امام خمینی (ره) استفاده می کند.

علاوه بر این، ایشان در چند دوره دیگر مانند بحث کتاب حج آیت الله حاج سید محمود شاهرودی نیز شرکت می کنند و یک دوره کامل اصول فقه را از محضر آیت الله العظمی حاج سید ابوالقاسم فرا می گیرند. خوی.

در این مدت با مرحوم آیت الله حاج سید جواد العلی که از علمای کویت بودند جلسات علمی منظمی داشتند و بیشتر این موضوعات را با هم مطرح می کردند.

آیت الله ناصری به ندای حق لبیک گفت + ​​زندگی نامه

در محضر عرفا

در این مدت زاهد و زاهد معروف روحانی مرحوم آیت الله آقا سید محمد کشمیری فرزند عارف بزرگ آیت الله سید مرتضی کشمیری را گرامی داشتند و از ایشان بسیار آموختند و تمرین کردند. او غیر از ایشان با بزرگان دیگری مانند مرحوم آیت الله حاج شیخ عباس قوچانی وصی مرحوم علامه قاضی نیز آشنا بود و به ایشان توجه زیادی داشت. همچنین آیت الله العظمی سید جمال الدین گلپایگانی در سنین جوانی و در پایان عمر شریف آن بزرگوار به محضر آن بزرگوار مشرف شد و آیت الله ناصری به دست این عالم نادر ملبس به لباس شرافت روحانیت گردید.

مرحوم آقا سیدهاشم حداد که مرحوم آیت‌الله ناصری از معارف ایشان استفاده می‌کردند، در این مجالس با تعدادی از یاران خود مانند مرحوم علامه طباطبایی و حاج عبدالزهرا گراوی (که از ایشان بهره‌های فراوانی بردند) ملاقات کرد.

در همان زمان با مرحوم سالک بصیر آقای حاج آقا اسماعیل دولابی آشنا شدند و این آشنایی تا پایان عمر مرحوم سعید ادامه داشت. هر گاه به اصفهان می آمدند به دیدار این دوست قدیمی می شتافتند و در خانه او را ملاقات می کردند.

مولوی عارف گمنام قندهاری که تمام عمر خود را در مراقبه گذراند نیز از یاران او بود. بین این دو بزرگوار پیوند برادری بسته شده بود و از این رو تا پایان عمر آقای مولوی این دو هرگز یکدیگر را فراموش نکردند. حضرت آیت الله حاج شیخ حسن صفی اصفهانی نیز در همین جمع بودند که از زمان اقامت در نجف اشرف، دوستی دیرینه ای بین آن دو داشتند.

آیت الله ناصری پس از بازگشت به اصفهان به دستور استاد خود مرحوم آیت الله کشمیری، در کنار تدریس فقه و اصول و تفسیر که سال ها در حوزه علمیه این شهر ادای تدریس می کرد، افرادی را نیز تربیت کرد که اهل اراده و علاقه باشند. به دنبال علم الهی باشید او همه تلاش خود را کرد. جدای از درس اخلاق ایشان که در تعدادی از مدارس علمیه این شهر برگزار می شد، نماز جماعت و خطبه ها و سخنرانی های ایشان در مسجد کمرزرین اصفهان در میان محبین اهل بیت علیهم السلام بسیار معروف است. طالبان بود.

در ۲۵ بهمن ۱۳۹۰، شان علی استون بازیگر و فیلمساز آمریکایی که به ایران سفر کرده بود، در دفتر خود به دین اسلام مشرف شد. گرویدن او به اسلام بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی داشت.

آیت الله ناصری علاوه بر تلاش علمی و دینی و هدایت طلاب و اهل معرفت، در کارهای خیر نیز سهم جدی داشت. از جمله این اقدامات می توان به تلاش وی برای ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی اشاره کرد. مرکز درمانی حضرت ولیعصر(عج) و بخش ۲۰ تخت دیالیز آن توسط آیت ناصری در سال ۱۳۶۶ با اهدای ۶۰۰۰ متر زمین و ۲۰۰۰ متر ساختمان افتتاح و در سال ۹۱ با حضور وزیر بهداشت، درمان و درمان افتتاح شد. و آموزش پزشکی. .

همچنین بیمارستان گلادیس شاهین شهر که سال هاست به مردم خدمات درمانی ارائه می کند از دیگر خدمات آیت الله ناصری است که بخش دیالیز با ۱۴ تخت در سال ۱۳۸۳ توسط ایشان و با کمک خیرین ساخته و تجهیز شد.

همچنین اورژانس ۲۴/۷ دولت آباد که زمین و ساخت آن با نظارت وی انجام و در سال ۱۳۸۴ به بهره برداری رسید و همچنان در حال خدمت رسانی به مردم این شهرستان می باشد.