انگلیس از ماهواره جدید خود برای تصویربرداری از ریه های زمین استفاده می کند


انگلیس قصد دارد با کمک ماهواره جدید خود به نام Biomes نقشه سه بعدی جنگل های روی زمین را تهیه کند و به کمک آن میزان کربن موجود را اندازه گیری کند. در این نقشه برداری اثرات جنگل زدایی بر تغییرات اقلیمی نیز به دست خواهد آمد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، ماهواره ساخت انگلیسی قصد دارد با هدف اندازه گیری میزان کربن نقشه سه بعدی تهیه کند. در واقع این ماموریت نوعی تصویربرداری از ریه های زمین است. هدف از این ماموریت تهیه تصویری دقیق از زیست توده زمین است تا بتوان نتیجه تغییرات آب و هوایی ناشی از جنگل زدایی را نیز به دست آورد.

این ماهواره اولین ماهواره مجهز به فناوری رادار باند P خواهد بود که آن را به فضا می برد. طول موج این فناوری حدود ۷۰ سانتی متر است و به کمک آن می توان کل جنگل های زمین را ترسیم کرد. با کمک ماهواره Biomass، دانشمندان می توانند با دقت بیشتری اثرات جنگل زدایی بر تغییرات آب و هوا را بررسی کنند. سپس سنجش پذیری اقدامات جاری نیز انجام خواهد شد. به طوری که می توان از آن برای کاهش عدم اطمینان در مورد اقدامات فعلی استفاده کرد. همچنین در این ماموریت داده هایی در مورد جنگل های جهان با اندازه گیری های بی طرفانه زیست توده زمین به دست می آید که می تواند در اختیار همگان قرار گیرد.

پروفسور شان کوگان، ناظر علمی ماهواره درباره تأثیر این مأموریت گفت: با هدف تقویت اراده سیاسی برای مراقبت بهینه از جنگل ها و همچنین کسب اطلاعات و ارائه آن به مردم. ماریا کودی، رئیس بخش سیاست آژانس فضایی اروپا در بریتانیا نیز گفت: نکته مهم در این ماموریت این خواهد بود که با کمک زیست توده می توان در مورد تخریب و نابودی جنگل ها به نتیجه رسید و در در واقع مدلسازی انجام خواهد شد که تاثیر خود را نشان دهد. فراهم می کند و قابل اصلاح است.

فناوری رادار باند P در این ماهواره نیز می تواند داده های خود را از طریق پوشش ابری به دست آورد. همچنین می تواند زیست توده واقعی را از پوشش جنگلی به طور دقیق تخمین بزند. احتمالا این فضاپیما تا پایان سال ۲۰۲۳ آماده آغاز این ماموریت خواهد بود.