شاخص بازار سهام منفی باقی ماند – اقتصاد برتر


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز (چهارشنبه ۱۸ شهریور) با کاهش یک هزار و ۸۴۰ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحدی قرار گرفت.

تهران – اختازبرتر – ۰۹ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش ایرنا، شاخص هم وزن با یک هزار و ۱۲۰ واحد افزایش به رقم ۴۱۱ هزار و ۸۹۷ واحد و شاخص قیمت با ۶۷۰ واحد افزایش به رقم ۲۴۶ هزار و ۴۹۲ واحد رسید. شاخص بازار اول ۱۷۴۷ واحد کاهش و شاخص بازار دوم ۲۵۰۰ واحد کاهش را به ثبت رساندند. امروز بیش از چهار میلیارد و ۶۷۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۸ هزار و ۱۶۲ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران داد و ستد شد. همچنین پتروشیمی پردیس (شاپدیس) با ۶۹۹ واحد، سایپا (خساپا) با ۱۵۰ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با ۷۹ واحد، شرکت سرمایه گذاری غدیر (وقدیر) با ۷۶ واحد، صنایع سفال چینی ایران (کخاک) با ۵۷ واحد و ایران. خودرو با ۵۶ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس همراه بود.

در مقابل، ملی صنایع مس ایران (فملی) با ۴۲۵ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۴۲۲ واحد، معدنی و صنعتی گل کهار (کگل) با ۳۷۲ واحد، گاز و نفت پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۲۴۲ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۱۷۸ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با ۱۷۳ واحد و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (هخشتی) با ۱۶۰ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس داشتند. بر اساس این گزارش، امروز نماد سایپا (خساپا)، نوش مازندران (غنوش)، ایران خودرو (خودرو)، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر)، بورس کالای ایران (کالا)، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) در نمادهای پرمعامله قرار گرفتند. در معاملات امروز گروه خودرو سرآمد گروه های صنعتی شد و در این گروه ۹۶۱ میلیون و ۲۵۴ میلیون سهم به ارزش ۳ هزار و ۱۰۴ میلیارد ریال داد و ستد شد.

  • آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز با افزایش بیش از ۱۱ واحدی به رقم ۱۹ هزار و ۳۱۰ واحد رسید. در این بازار ۲ میلیارد و ۷۰۵ میلیون سهم و اوراق مالی داد و ستد شد و تعداد معاملات فرابورس امروز بیش از ۲۳۳ هزار و ۶۳۴ نوبت بود. تولید برق دماوند (دماوند)، مینو صنعتی (قوسینو)، توسعه نیروگاهی جهرم (باجهرم)، شرکت سرمایه گذاری صبا تیمین (سابا)، لینک برق و انرژی پارس (بیوند) تاثیر مثبتی بر شاخص فرابورس داشتند. و آهن و فولاد غدیر ایرانیان (فغدیر)، بیمه پاسارگاد (PAS)، آریا ساسول پلیمر (آریا) و پتروشیمی زاگرس (زاگرس) تاثیر منفی بر این شاخص داشتند.