امنیت انرژی کشور چگونه برقرار شد؟/ اجرای ۶ اقدام راهبردیبه گزارش شانا، جواد اوجی وزیر نفت که در اولین روز کاری خود در چهارم شهریور ماه ۱۴۰۰ مهمترین دغدغه خود را تامین سوخت زمستانی و تامین انرژی پایدار عنوان کرد، طی یک سال گذشته توانسته است. ۶ اقدام راهبردی برای رفع این نگرانی انجام داد.

اولین اقدام وزارت نفت رفع گلوگاه‌های موجود در پالایشگاه‌های گاز، راه‌اندازی ایستگاه‌های جدید تقویت فشار و تکمیل و بهره‌برداری از چاه‌های گاز در میدان مشترک پارس جنوبی بوده است. شرکت نفت و گاز پارس در دی ماه سال گذشته (۱۴۰۰) با برداشت ۷۰۵ میلیون مترمکعب رکورد برداشت از میدان مشترک پارس جنوبی را به ثبت رساند تا نقش مهمی در امنیت انرژی کشور داشته باشد.

دومین این اقدام برای احیای سوآپ گاز ترکمنستان از ایران به آذربایجان بود. قرارداد عملیات سوآپ سه جانبه بین ترکمنستان، ایران و آذربایجان در هفتم دسامبر ۱۴۰۰ در حاشیه پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (ECO) به امضا رسید و در ۱ ژانویه ۲۰۲۲ (۱۱ ژانویه ۱۴۰۱) عملیاتی شد که کمک زیادی کرد. به پایداری شبکه گاز کشور در شمال شرق. بر اساس این قرارداد، ایران سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان به آذربایجان تحویل می‌داد.

سوم اقدام وزارت نفت برای امنیت انرژی را باید مدیریت کارآمد حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در آبان ماه ۱۴۰۰ دانست که با بسیج ادارات مختلف وزارت نفت محقق شد. در ساعات اولیه پس از حمله، جایگاه های سوخت به صورت دستی در سراسر کشور سوخت رسانی شد و از بروز بحران و اختلال جدی در تامین سوخت کشور جلوگیری شد.

چهارمین اقدام، افزایش قیمت اجاره ناوگان برای حمل محصولات، استفاده از ناوگان ریلی برای حمل محصولات، ممنوعیت صادرات قلمه های سنگین تولیدی پتروشیمی ها برای جبران کمبود سوخت مایع در نیروگاه ها (که باعث سنگینی حدود ۲ برابر شده است. قلمه ها نسبت به سال گذشته (۱۳۹۸) به نیروگاه ها تحویل می شود و… بوده است

پنجمین این اقدام جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی در صنایع بود که (در فصل سرد سال ۱۴۰۰) باعث شد تقریباً ۲۰ درصد سوخت مایع بیشتر به صنایع بزرگ به ویژه سیمان تحویل داده شود که خوشبختانه باعث فعالیت بخش عمده ای از این صنایع شد. صنایع پایدار باشند ماندن.

ششمین در بخش مصرف، کنترل و بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور با اقداماتی از جمله اعمال تعرفه تشویقی برای مشترکان با مصرف بهینه و افزایش تعرفه گاز برای مصرف‌کنندگان پله‌های بالای حوزه خانوار (که دارای از سال ۱۳۹۳ تغییر نکرده است که در نتیجه آن حدود ۲۸ میلیون متر مکعب گاز (معادل یک فاز پارس جنوبی با سرمایه گذاری حدود ۳ میلیارد دلار) صرفه جویی شد.

وزارت نفت با انجام این ۶ اقدام راهبردی توانست در سال ۱۴۰۰ امنیت انرژی را برای کشور برقرار کند.