تفاوت بین روغن و ورق سیاه – اقتصاد برتر


ورق مشکی و ورق روغنی از جمله مقاطع پرکاربرد فولاد هستند که علیرغم شباهت بسیار زیاد، تفاوت زیادی نیز با یکدیگر دارند.

تهران – اختازبرتر – ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

دانستن تفاوت بین ورق مشکی و روغنی از آنجایی اهمیت پیدا می کند که کاربردهای این دو ورق متفاوت بوده و ساختار فیزیکی آنها کاملاً متفاوت است. این محصولات در ابعاد مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. اما قبل از بررسی تفاوت ها، ابتدا یک تعریف کلی از این دو محصول ارائه می دهیم:

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه در واقع یک ورق فولادی است که طی فرآیند نورد گرم تولید می شود. فرآیند نورد گرم فرآیندی است که در آن مقاطع فولادی در دمای بالاتر از ۹۳۰ درجه سانتیگراد تحت فشار قرار می گیرند. اما دلیل اینکه این مرحله را ورق سیاه می نامند; رنگ مشکی سطح بیرونی این ورق ها است. سیاه شدن سطح خارجی ناشی از اثرات اکسیداسیون و زنگ زدگی است که باعث مات شدن آن می شود و شاید تفاوت اصلی ورق سیاه و روغنی در ظاهر همین باشد. این محصول یکی از پرفروش ترین محصولات کارخانه های فولاد می باشد که در سایزها و ضخامت های مختلف موجود می باشد. اما رایج ترین این محصولات ورق های St37 و St52 هستند قیمت ورق فولادی st37از ورق St52 ارزانتر است.

ورق روغنی

در واقع در فرآیند تولید ورق روغنی، ورق سیاه با ضخامت بالا در دمای حدود ۲۰۰ درجه تحت نورد سرد قرار می گیرد. بله، اگرچه ورق آهنی دمای ۲۰۰ درجه را تحمل می کند، اما در مقایسه با ۹۳۰ درجه ای که ورق سیاه در آن نورد می شود; به نظر نمی رسد آنقدر بالا باشد. ورق روغن کاری شده پس از عبور از غلتک ها و رسیدن به ضخامت مورد نظر، روغن کاری می شود تا مقاومت بیشتری در برابر عوامل محیطی کسب کند. این ملحفه ها از نظر ظاهری جذابیت بیشتری دارند اما از نظر کاربردی چیزی دست کمی از ملحفه های مشکی ندارند.

تفاوت بین ورق مشکی و روغنی چیست؟

با یک تعریف کلی توانستید با تفاوت ورق مشکی و روغنی آشنا شوید. تاکنون تفاوت اصلی این دو محصول را در روش تولیدشان دیده ایم. ورق روغنی تحت نورد سرد و ورق سیاه تحت نورد گرم تولید می شود.

ورق مشکی و روغنی استاندارد

در تولید ورق سیاه از استانداردهای EN:S235JR، ASTM:A283C، UNI:FE360B، JIS:SS400، DIN:17100، EN:1002، ASTM:A572، JIS:G3106 و DIN:17100 استفاده می شود. در ایران از دو ورق مشکی St37 و St52 بیشتر استفاده می شود. عدد ۳۷ نشان می دهد که این محصول دارای مقاومت کششی ۳۷۰ نیوتن بر متر مربع و عدد ۵۲ مقاومت کششی ۵۷۰ نیوتن بر متر مربع را نشان می دهد.

ورق روغن طبق استانداردهای JIS:G3141، ASTM:A1008 و EN:10130 ساخت ایران می باشد.

کیفیت ورق مشکی و روغنی

ورق مشکی دقت ابعادی کمتری نسبت به ورق روغنی دارد و بنابراین نمی توان از ورق سیاه در کاربردهایی که نیاز به دقت ابعادی بالایی دارند استفاده کرد.

در ضمن ورق روغنی ابعاد بسیار دقیقی دارد و جالب اینکه سطح بیرونی ورق مشکی بسیار صاف و یکدست است. عبور ورق سیاه از طریق فرآیند نورد سرد باعث انعطاف پذیری و شکل پذیری ورق روغن می شود.

ابعاد ورق مشکی و روغنی

تفاوت کاغذ مشکی و روغنی از نظر ابعاد را نمی توان در دقیق بودن یا نبودن خلاصه کرد. ورق سیاه در طی فرآیند نورد گرم بین ۲۵ تا ۶ میلی متر نازک می شود. اما فقط ورق ها را می توان در کویل هایی با ضخامت ۶ میلی متر بسته بندی کرد.

ورق روغنی بسیار نازکتر از ورق سیاه است و در ضخامت ۲۰۰ میکرومتر تا ۸ میکرومتر نازکتر می شود. این محصولات در هر صورت می توانند کلاف شوند.

تفاوت بین ورق مشکی و روغنی

کاربرد ورق مشکی و روغنی

با توجه به ویژگی های ظاهری ورق مشکی و استحکام بیشتر آن، این محصول بیشتر در مواقعی استفاده می شود که زیبایی چندان مهم نیست و استحکام حرف اول را می زند. ورق مشکی در مواردی که ابعاد مهم نیست استفاده می شود.

اما از ورق روغن در ساخت کابینت، لوازم خانگی، خودرو، مبلمان خانگی و صنعتی و … استفاده می شود، به عبارت دیگر هر جا زیبایی اهمیت دارد، ابعاد محصول باید به دقت انتخاب شود و استحکام در رده های بعدی مهم است. فویل روغن استفاده می شود.

قیمت ورق مشکی و روغنی

شاید مهم ترین تفاوت ورق مشکی و روغنی قیمت این دو باشد. هنگام خرید ملحفه مشکی اغلب با دو انتخاب روبرو هستیم. ورق مشکی St37 ارزانتر از مدل St52 است اما مقاومت کششی آن نیز کمتر است. در کل با توجه به اینکه ورق روغنی نسبت به ورق مشکی فرآیند ساخت طولانی تری را طی می کند و از نظر زیبایی و دقت در رده بالایی قرار می گیرد، قیمت بالاتری دارد.

البته در هنگام خرید ورق فقط نمی توان به نوع و استاندارد آن توجه کرد زیرا یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب انواع ورق استیل وزن و ابعاد آن است که در قیمت و خواص آن تاثیر بسزایی دارد.

شرکت تولید کننده روغن و ورق مشکی قیمت نهایی ورق ها را بسته به شرایط تولید محصول اعلام می کند و ممکن است قیمت کارخانه های مختلف در رقابت متفاوت باشد. این شما هستید که کدام کارخانه ایرانی را انتخاب کنید یا ترجیح دهید از محصولات وارداتی استفاده کنید.

قیمت انواع ورق استیل اعم از مشکی و روغنی، گالوانیزه، اسید واش، شیروانی، استیل و … را می توانید به صورت روزانه از سایت آیرومارت به آدرس www.iromart.com استعلام نمایید.

آخرین کلمه

تفاوت کاغذ مشکی و روغنی موضوع این مقاله بود. ورق های سیاه در فرآیند نورد گرم تولید می شوند و استحکام بیشتری نسبت به ورق های روغنی تولید شده در فرآیند نورد سرد دارند. اما ورق های روغنی زیباتر و دقیق تر از ورق های مشکی هستند.

بازرگانی ایرومارت استیل با استفاده از سال ها تجربه فروش سنتی و اینترنتی خود قادر به عرضه انواع سخت افزار در سبدی بسیار متنوع از برندهای داخلی و خارجی می باشد. همچنین خرید اقساطی و سهام از دیگر خدماتی است که این مجموعه ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره فنی و تخصصی در خصوص انواع محصولات فولادی و فولادی کافیست با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس حاصل فرمایید.