مالیات ساکنان لوکس قسطی شد؟


به گزارش تجارت نیوز، رویه دولت علیه اخد مالیات از مالکان خودرو و صاحبان خانه، در تغییرات جدید، این دسته از مودیان می توانند بدهی مالیاتی خود را به صورت اقساطی تسویه کنند.

سازمان امور مالیاتی ابتدای ماه گذشته به این دسته از مودیان مهلت داد تا تعهدات خود را پرداخت کنند.

با گذشت ده روز از پایان این مهلت قانونی، این سازمان با صدور بخشنامه جدیدی امکان تسویه اقساطی این بدهی را فراهم کرد.

بر اساس این بخشنامه، ادارات کل این سازمان تا شش ماه آینده امکان تسویه حساب مودیان مربوط به خودرو و خانه های لوکس را دارند.

برای سال ۱۴۰۱ صاحبان خانه های بالای ده میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات می شوند. همچنین مالکان خودروهای بالای یک میلیارد تومان نیز باید مالیات مشابهی بپردازند.

میزان این مالیات در مورد خانه های لوکس از یک تا پنج درصد ارزش ملک و در مورد خودروهای لوکس از یک تا چهار درصد ارزش خودرو متغیر است.

مالیات خودروهای لوکس

آخرین وضعیت مودیان خودرو و خانه های لوکس

پیش از این داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از همکاری این سازمان با تمامی نهادها خبر داده بود: در حال تعامل با شهرداری، سازمان ثبت احوال، وزارت راه و … برای شناسایی صاحبان منازل و خودروهای لوکس هستیم. .

بر اساس این صحبت ها شناسایی خانه های مجلل و اطلاع رسانی به صاحبان آنها با سرعت بیشتری نسبت به سال گذشته در حال انجام است.

همچنین ارزش مالیات اخذ شده از مالکان خودروهای لوکس تا هفته گذشته دویست میلیارد تومان برآورد شده است.

امکان تسویه اقساطی بدهی صاحبان خانه ها و خانه های مجلل در حالی وجود دارد که همین چند روز پیش این سازمان رویه جدید دیگری را برای وصول این بدهی از مالکان خودروها در پیش گرفت.

این سازمان در رویه جدید تنها به سراغ مالکانی می رود که خودروی آنها به تنهایی بیش از یک میلیارد تومان ارزش داشته باشد (سقف معافیت ۱۴۰۱).

یعنی افراد مختلف به راحتی می توانند هر تعداد خودرو زیر یک میلیارد تومان خریداری کنند و با توجه به سقف معافیت نگران مالیات نباشند.

مالیات خانه های لوکس