کاربرد فرش گرد در منزل


فرش یکی از پرکاربردترین وسایل خانه است که تاثیر زیادی در دکوراسیون منزل و ایجاد آرامش برای افراد دارد. اما در انتخاب شکل فرش و ابعاد آن باید نهایت دقت را داشته باشید تا این موضوع امکان پذیر باشد و در صورت عدم تطابق شکل فرش با محیط مورد نظر جلوه زشت و عدم آرامش را ایجاد کند. فرش هایی در اندازه ها و اشکال مختلف در بازار موجود است که یکی از این فرش ها فرش گرد است.

فرش های گرد زیبایی و جذابیت بالایی دارند و در واقع فرش های گرد به دلیل زاویه نداشتن، گوشه های اطراف را نامرئی می کنند و خانه را بزرگتر از حد معمول جلوه می دهند.

مهمترین کاربردهای فرش گرد

۱- استفاده در راهروها

مهمترین کاربردهای فرش گرد یکی از مکان هایی که امروزه در اکثر خانه ها وجود دارد راهرو به خصوص در مسیر ورودی است. استفاده از فرش گرد برای این مکان ها باعث می شود این فضاها بی روح نباشند و زیبایی این مکان ها را افزایش دهند. اما باید در انتخاب فرش گرد برای این مکان ها دقت کنید تا با رنگ دیوار و اندازه این مکان ها همخوانی داشته باشد تا زیبایی مکان بیشتر شود وگرنه ممکن است تاثیر زیادی در نمای خانه نداشته باشد. و حتی فضا را خسته کننده تر کنید.

۲- در آشپزخانه استفاده کنید

یکی از مکان هایی که می توان از فرش گرد استفاده کرد قسمت آشپزخانه است. استفاده از فرش گرد برای محیط آشپزخانه باعث بزرگتر جلوه دادن آن و بزرگتر جلوه دادن فضا می شود. اما در خرید فرش باید دقت کرد که اندازه آن با محیط آشپزخانه و رنگ آن با رنگ دیوارها و نورپردازی آن همخوانی داشته باشد تا تاثیر آن بیشتر باشد.

۳- برای مکان هایی با فضای کم استفاده کنید

ممکن است فضاهایی در خانه وجود داشته باشد که نتوان از فرش های مستطیلی برای آن ها استفاده کرد و نبود فرش در این مکان ها دید خوبی نداشته باشد، برای این مکان ها می توان از فرش های گرد مناسب با فضا استفاده کرد تا فضا بزرگتر به نظر برسد و زیباتر. .

۴- ایجاد هماهنگی بیشتر بین وسایل منزل

استفاده از فرش گرد در دکوراسیون منزل تاثیر بسزایی دارد و باعث می شود بقیه وسایل دکوری بیشتر به چشم بیایند. اگر فرش گرد با لوستر، کنسول و سایر وسایل اطراف فضا سازگاری داشته باشد باعث می شود این وسایل تاثیر چشمگیری در دکوراسیون داشته باشند و جذابیت دکوراسیون را افزایش دهند. اگر مبلمان منزل شما منحنی است، استفاده از فرش گرد در کنار این مبلمان به افزایش جذابیت مبلمان کمک می کند.

برای شستشوی انواع فرش می توانید از یک قالیشویی مطمئن خدمات بگیرید.

۵- استفاده از فرش گرد زیر میز ناهارخوری

یکی از کاربردهای فرش گرد برای زیر میز است. بسیاری از میزهای ناهارخوری گرد هستند و استفاده از فرش گرد برای زیر میزها گزینه مناسبی است و اندازه آن باید به گونه ای باشد که وقتی زیر میز قرار می گیرد، وقتی صندلی ها عقب کشیده می شوند، روی فرش جا بیفتند و قرار بگیرند. بیرون آوردن صندلی ها از روی فرش جلوه ای زشت در خانه ایجاد می کند.

۶- برای اتاق خواب استفاده کنید

استفاده از فرش گرد برای اتاق خواب گزینه خوبی است، زیرا لبه های تخت را نامرئی می کند و فضایی آرام را در اتاق خواب ایجاد می کند. اما باید در انتخاب رنگ این فرش ها با رنگ تخت و دیوارها دقت کنید تا حس آرامش را القا کند.

۷- استفاده از فرش گرد برای سرویس بهداشتی

هنگامی که از فشار کار روزانه خسته هستید، دوش گرفتن به رفع خستگی کمک می کند. اگر فضای سرویس بهداشتی به گونه ای طراحی شود که آرامش بیشتری ایجاد کند، تاثیر آن دو چندان می شود. استفاده از فرش گرد در قسمت ورودی سرویس بهداشتی مخصوصاً برای سرویس های بهداشتی مستطیل شکل در القای حس آرامش تاثیر بسزایی دارد.

۸- برای مبلمان نیم دایره استفاده کنید

امروزه بیشتر افراد به دلیل فضای کم خانه ترجیح می دهند از مبلمان نیم دایره برای منزل خود استفاده کنند که انتخاب فرش گرد گزینه مناسبی برای این نوع مبلمان است. زیرا انحنای این مبلمان با انحنای فرش گرد مطابقت دارد و احساس آرامش را در خانه ایجاد می کند.

۹- برای اتاق کودک استفاده کنید

کودکان بیشتر به اشکال هندسی که دایره ای هستند علاقه دارند. بنابراین استفاده از فرش گرد برای اتاق کودک تنوع و راحتی بیشتری را به کودکان می بخشد.

۱۰- برای خانه هایی که دیوارهای آنها منحنی است.

استفاده از فرش گرد گزینه مناسبی برای خانه هایی با دیوارهای منحنی است. از آنجایی که بیشتر این دیوارها دارای نقوش معماری هستند، با قرار گرفتن فرش گرد در کنار آن، جزئیات معماری بیشتر نمایان می شود.

برای انتخاب فرش مناسب منزل خود می توانید از کارشناسان قالیشویی مطمئن مشاوره بگیرید.

۱۱- نکته ای از خانه خاص باشد

گاهی اوقات فضای خانه طوری است که ترجیح می دهید بخشی از آن را به مکانی برای کتابخانه یا استراحت اختصاص دهید. استفاده از فرش گرد گزینه مناسبی برای این مکان است و اگر روی این فرش صندلی راحتی و گلدان قرار دهید باعث ایجاد آرامش در آن مکان می شود و به بخشی خاص از خانه تبدیل می شود.

در انتخاب فرش گرد چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟۱۲- جداسازی دو فضا از یکدیگر

برای جداسازی دو فضای خانه می توانید از فرش گرد استفاده کنید. استفاده از فرش گرد می تواند باعث شود که آن قسمت به عنوان یک مکان مستقل در نظر گرفته شود، استفاده از فرش با رنگ مناسب مکانی را در خانه به عنوان فضایی روح نواز ایجاد می کند و در نتیجه دو فضای را که دارای حس های متفاوت هستند از هم جدا می کند. .

۱۳- برای فضاهای محدود

استفاده از فرش گرد مناسب برای یک فضا می تواند تاثیر بسزایی در بزرگتر نشان دادن آن فضا داشته باشد. اگر جای کوچکی است با استفاده از فرش گرد متناسب با ابعاد آن محیط می توانید آن محیط را بزرگتر نشان دهید.

در انتخاب فرش گرد چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اگرچه فرش گرد در تزیین و جذابیت آن تاثیر بسزایی دارد اما باید در نظر داشته باشیم که در هنگام خرید فرش باید چند نکته را در نظر بگیریم تا بتوانیم خریدی مناسب برای منزل انجام دهیم. تنها مسئله پر نشدن جای خالی خانه است، اما با این خرید باید دکوراسیون خانه بیشتر به چشم بیاید و حس آرامش را ایجاد کند. بنابراین قبل از خرید فرش به چند نکته اساسی توجه کنیم

۱- مقدار پولی که برای خرید فرش دارید

فرش های مختلفی در بازار موجود است و هر فرش با توجه به الیاف به کار رفته در آن و اندازه آن قیمت های متفاوتی دارد. اما قبل از اینکه به این موارد توجه کنید، باید میزان پولی که برای خرید فرش دارید را تخمین بزنید و اگر با قیمت آن فرش ها همخوانی دارد، آن را خریداری کنید. بهتر است هنگام خرید فرش هایی با کیفیت بالاتر انتخاب کنید و در صورتی که فروشگاه مورد نظر امکان خرید اقساطی را به شما می دهد با خرید فرش با کیفیت بالاتر از تحمیل هزینه های بیشتر جلوگیری کنید.

۲- فضای مورد نظر

بعد از قیمت فرش باید نوع محل خود را در نظر بگیرید. فرش های مختلفی برای مکان های مختلف وجود دارد که در هنگام خرید فرش باید به این نکات توجه کنید. به عنوان مثال فرش های مخملی گزینه مناسب تری برای اتاق کودکان هستند، زیرا نرمی آنها مانع از آسیب دیدن کودکان در حین بازی می شود. اما اگر این فرش را برای مکان های پرتردد در نظر می گیرید باید از مواد مستحکم تری استفاده کنید.

۳- نوع کفپوش خانه

هدف از خرید فرش برای منزل تنها به عنوان کف پوش نیست، بلکه باید جنبه تزئینی آن را نیز در نظر گرفت. کف های مورد استفاده برای خانه سرامیک و پارکت است که هر کدام رنگ های متفاوتی دارند. زمانی که قصد خرید فرش را داریم، باید فرش هایی را انتخاب کنیم که با رنگ کف آن همخوانی داشته باشند و ترکیب زیبایی از کنار هم قرار گرفتن آنها در خانه ایجاد کنیم.

استفاده از پارکت برای منازل عایق خوبی است و ممکن است در ذهن خود فکر کنید که با استفاده از پارکت برای منزل نیازی به فرش نیست، اما باید در نظر داشته باشید که فرش فقط به عنوان زیرانداز نیست و گاهی از فرش استفاده می شود. جذابیت دکوراسیون را چند برابر می کند.

مزایای خرید فرش گرد

استفاده از فرش گرد برای منزل به عنوان یک نقطه مرکزی برای محیط زیست محسوب می شود. وقتی یک فرش گرد در مکانی انداخته می شود تمام وسایلی که در خانه چیده شده است دور آن قرار می گیرد و به گونه ای است که تمام تمرکز روی آن نقطه است و استفاده از نقطه کانونی برای مکانی در خانه باعث می شود. پراکندگی اشیاء اطراف ناپدید می شود و روی یک نقطه تمرکز می کند.

در واقع استفاده از فرش گرد در خانه نظم بیشتری ایجاد می کند و اگر خانه شما دکوراسیون ساده ای دارد استفاده از فرش گرد برای آن نقطه باعث جذابیت بیشتر دکوراسیون می شود.