مذاکرات برجام در ۱۵ سپتامبر ۱۴۰۱


به گزارش تجارت نیوز، در خبر دیروز توافق بیا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی خود گفت: در ۲۸ ساعت گذشته، خوش بینی من به احیای توافق هسته ای با ایران کاهش یافته است. مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین و نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام نیز به این سخنان واکنش نشان دادند.

به گزارش ایسنا، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت: اگر ایران آماده پایبندی به توافق هسته ای ۲۰۱۵ باشد، ما نیز آماده انجام همین کار هستیم.

وی که در کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید صحبت می کرد، افزود: ما برای همه سناریوها آماده هستیم – چه بازگشت به توافق هسته ای محقق شود یا نه.

سخنگوی کاخ سفید افزود: هنوز شکاف هایی با ایران وجود دارد و بایدن هرگز توافقی با ایران امضا نخواهد کرد که با منافع آمریکا همخوانی نداشته باشد.

اسرائیل: ما با آمریکا برای مقابله با برنامه هسته ای ایران به توافق رسیدیم

به گزارش ایرنا، یایر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: هنوز زود است که بدانیم آیا موفق شده ایم تلاش ها برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران را مهار کنیم یا خیر.

وی ادامه داد: با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به توافق رسیدیم که اسرائیل حق دارد از تبدیل شدن ایران به تهدید هسته ای جلوگیری کند.

مقامات رژیم صهیونیستی بارها تلاش کردند با ارائه اطلاعات نادرست به مقامات غربی و حتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، راه را برای توافق احتمالی در مذاکرات ببندند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که توپ توافق در زمین آمریکایی هاست و واشنگتن همچنان از ارائه پاسخ قطعی به پیشنهادات ایران خودداری می کند و «ساموئل وربرگ» سخنگوی منطقه ای وزارت امور خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: شبکه تلویزیونی «الشرق» که کشورش هم اکنون در حال رایزنی با متحدان خود در خصوص واکنش ایران به دیدگاه آمریکا در مورد پیش نویس توافق هسته ای است.

سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد: آمریکا در حال هماهنگی و رایزنی با متحدان اروپایی امضاکننده این قرارداد (انگلیس، فرانسه و آلمان) است.

وی افزود: باید دیدگاه ایران را بررسی کنیم و در زمان مناسب با میانجی گری اروپا به آن پاسخ خواهیم داد.

آیا کابینه رئیسی فعلی از فرصت های پس از برجام استفاده می کند؟

به گزارش نامه نیوز، باید کشور را بر اساس منابع خود و بدون وابستگی به نفت اداره کنیم. در واقع رویکرد ما باید تبدیل نفت به فرآورده باشد که تحریم تاثیری بر صادرات این محصولات نداشته باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان سیاسی بر این باورند که بر سر احیای برجام به توافق می رسد، اما سوال اصلی این است که آیا دولت ابراهیم رئیسی با این ترکیب کابینه می تواند از فرصت ها برای احیای برجام استفاده کند؟

حبیب الله بور بور درباره توانایی دولت سیزدهم در استفاده از فرصت های اقتصادی پس از احیای برجام گفت: غربی ها می خواهند بر اساس نیاز خود با ایران توافق کنند. در واقع چون اروپایی ها برای گرمایش به انرژی نیاز دارند، قبل از فرا رسیدن فصل سرما به دنبال حل این مشکل هستند. پس این موضوع ربطی به توانایی یا عدم توانایی دولت سیزدهم ندارد.

وی افزود: غربی ها هر وقت بخواهند دوباره دکمه را فشار می دهند و مانع انتقال ارز برای ما می شوند. آمریکایی ها از اول انقلاب تا امروز به فکر سقوط جمهوری اسلامی در قالب ایجاد جنگ داخلی، کمک به صدام و تحریم بودند، اما حالا متوجه شدند که این یک خیال خام است و از ایران حمایت می شود. توسط کشورهای دیگر

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به تداوم دشمنی آمریکا با ایران گفت: آمریکا به دنبال رضایت ما در توافق نیست و اکنون اگر صلح و توافق صورت گیرد این توافق تنها برای رفع نیازهای غرب است نه اینکه برای برداشتن محدودیت‌هایمان». بنابراین، هیچ کس نباید از این توافق دل کند. ما باید کشور را بر اساس امکانات خود و بدون وابستگی به نفت مدیریت کنیم. در واقع رویکرد ما باید تبدیل نفت به فرآورده باشد که تحریم تاثیری بر صادرات این محصولات نداشته باشد.

واکنش روسیه به اظهار نظر جوزپ بورل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته ای توافق وی در پیامی توئیتری نوشت: واضح است که ایران نقاط ضعف و ابهامات توافق را نخواهد پذیرفت، البته چندان مطمئن نیستم که اتحادیه اروپا فراموش کرده باشد که مسئول شرایط کنونی کیست.

اولیانوف در این پیام با اشاره به واکنش محمد مرندی به اظهارات بورل نوشت: با وجود ماهیت پیچیده روابط بین الملل، شرکت کنندگان در مذاکرات وین تاکنون توانایی عمل گرایی را از خود نشان داده اند.

نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام

دلیل مذاکرات نقض برجام است، فراموش کرده اید؟

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین پیشتر در پیامی توئیتری در واکنش به اظهارات جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از خوش بینی وی به احیای توافق هسته ای با ایران نوشته بود. کاهش یافته است: بورل متحد آمریکاست و فراموش شده است. دلیل این مذاکرات تخلف است توافق از سوی غرب و تحریم ها حداکثر فشاری است که شهروندان ایرانی را هدف قرار می دهد، حتی زمانی که ایران به طور کامل به آن پایبند باشد. ایران شکاف ها و ابهامات را نمی پذیرد. ایالات متحده هزینه هایی را بر اتحادیه اروپا تحمیل می کند.

مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین