تصاویر جدید از مریخ رازهای گذشته این سیاره را فاش می کند


فضاپیمای مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا تصاویری از سطح مریخ و بخش دهانه هولدن گرفته است که می تواند بخش مهمی از جستجوی حیات در این سیاره باشد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، تصاویر ثبت شده توسط فضاپیمای مارس اکسپرس می تواند نحوه جاری شدن آب در گذشته این سیاره را نشان دهد.

تصاویر گرفته شده از دهانه هولدن با دوربین استریو این فضاپیما تهیه شده است. به همین دلیل دانشمندان دهانه تولد را بخش مهمی برای مدارگردها می دانند و معتقدند این قسمت ۹ درصد آب سیاره را در خود جای داده است. طبق احتمال دانشمندان حدود چهار میلیارد سال پیش، زمانی که مریخ آب خود را از دست نداد، کانال هایی وجود داشت که آب را از منطقه Argyre Planitia به دهانه هولدن هدایت می کرد. سپس توسط یک سیستم رودخانه باستانی جریان داشت.

تصویر جدید گرفته شده مربوط به یک دهانه مجزا در جنوب حوضه است که شامل شیب ملایمی در زیر سطح مریخ است. آژانس فضایی اروپا در بیانیه اخیر خود اعلام کرد که وجود آب و حیات به یکدیگر وابسته هستند و هر کجای سیاره ما آب باشد، حیات نیز وجود دارد. اکنون دانشمندان مشتاقند بدانند که آیا این موضوع در مریخ نیز صادق است یا خیر. در خاک دهانه هولدن نوعی ماده معدنی به نام فیلو سیلیکات از جمله خاک رس وجود دارد که از فعل و انفعال آب و سنگ به وجود می آید که مربوط به پیدایش حیات در زمین است.

فیلوسیلیکات ها می توانند در این منطقه در رسوبات لایه ای به عنوان مرکز واکنش مولکول های آلی به عنوان سازنده حیات زمینی باشند. به همین دلیل، دانشمندان علاقه زیادی به این حوزه دارند.