ایران می تواند بخشی از نیاز بازار جهانی انرژی را تامین کندبه گزارش شانا، ناصر کنعانی امروز (دوشنبه ۲۱ شهریور) در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره نیاز اروپا به انرژی و صدور بیانیه سه کشور اروپایی و پاسخ ایران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یک کشور است. بازیگر بسیار مهم در عرصه بازار بزرگ. انرژی این توانایی را دارد که بخشی از نیاز بازارهای جهانی را برای علاقه مندان به استفاده از این ظرفیت تامین کند.

وی در ادامه به نشست سران شانگهای در سمرقند و عضویت دائم ایران اشاره کرد و افزود: اقدامات اجرایی برای عضویت ایران در این سازمان در حال انجام است. این سازمان به عنوان یک سازمان چندجانبه و منطقه ای ظرفیت های بسیاری در زمینه های اقتصادی، فنی، ترانزیتی و انرژی دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم و منطقه‌ای دارای منابع انرژی و ظرفیت‌های اقتصادی مهمی است و قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال – جنوب می‌تواند با یکی از اهداف مهم همسو شود. سازمان. عضویت در این سازمان، هم برای ایران و هم برای کشوری که از ظرفیت های خود برای تحقق اهداف مختلف اقتصادی، تجاری، تجاری و ترانزیتی این سازمان و اهداف مرتبط با انرژی سازمان استفاده می کند، یک منفعت متقابل است.

کنعانی در پاسخ به سوالی مبنی بر صدور روادید به رئیس جمهور کشورمان برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: بر اساس توافق دولت مقر، دولت آمریکا موظف است زمینه حضور سران سازمان ملل را فراهم کند. همه اعضای سازمان ملل از جمله مجمع عمومی و ما انتظار داریم به تعهدات خود در قبال ایران عمل کنند.

وی تاکید کرد: ما به وظایف دولت آمریکا به عنوان میزبان توجه داریم و انتظار داریم به مسئولیت خود عمل کند و در این صورت نهاد ریاست جمهوری نیز در این زمینه اطلاع رسانی خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه بازگشت حجم قابل توجهی از ارزها و سرمایه های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور یکی از موفقیت های ما است، گفت: بازگشت ارزهای حاصل از صادرات گاز ما. به برخی از کشورهای منطقه و تلاش ایران برای صادرات نفت در شرایط تحریم و بازگشت پول حاصل از صادرات نفت، حجم تجارت ما را با بسیاری از کشورهای منطقه افزایش داده است. همه اینها نشان دهنده موفقیت دولت در اجرای تعهداتی است که ابتدا اعلام کرد که روند اقتصاد، معیشت و تجارت را به روند مذاکرات جم گره نخواهیم داد و امیدواریم این امر در عمل بیشتر شود.