بیایید دنیای NFT ها را بهتر بشناسیم


NFT ها دارایی های دیجیتالی جذابی هستند که این روزها سر و صدای زیادی ایجاد کرده اند. حتما سری معروف NFT ها، Castle Monkeys را دیده اید و کمی در این مورد می دانید!

NFT ها به آثار هنری یا نقاشی های دیجیتال محدود نمی شوند و طیف بسیار گسترده ای را پوشش می دهند. در واقع باید این را بگوییم همه چیز قابلیت NFT شدن را دارد!

در ادامه می خواهیم با عظیم مدیا ببینیم NFT چیست؟چه ویژگی هایی دارد و آیا ساخت آن برای ما هزینه دارد؟

تعریف NFT

NFT یک دارایی دیجیتال این اشیاء دنیای واقعی را نشان می دهد، مانند مواردی در دنیای هنر، موسیقی، بازی ها و ویدئوها. NFT ها اغلب به صورت آنلاین با ارزهای دیجیتال معامله می شوند و معمولاً با استفاده از روش رمزگذاری مشابه ارزهای دیجیتال رمزگذاری می شوند.

اگرچه NFT ها از سال ۲۰۱۴ وجود داشته اند، اما اکنون محبوبیت زیادی به دست آورده اند. زیرا تبدیل به راهی برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتال شده اند. ارزش بازار NFT ها تنها در سال ۲۰۲۱ به ۴۱ میلیارد دلار خواهد رسید که به ارزش کل بازار جهانی هنرهای زیبا نزدیک می شود.

NFT ها نیز عموماً بسیار محدود و منحصر به فرد هستند و دارای کدهای شناسایی منحصر به فرد هستند. آری یو، رئیس انجمن صنعت فناوری واشنگتن، شورای بلاک چین Cascadia و مدیر عامل شرکت Yellow Umbrella Ventures، می گوید:

در اصل، NFT ها کمبود دیجیتال ایجاد می کنند.

این در تضاد کامل با بیشتر خلاقیت های دیجیتالی است که در تولید و عرضه تقریباً بی نهایت هستند. در واقع، کاهش عرضه باعث می شود ارزش یک دارایی به دلیل تقاضای زیاد آن افزایش یابد.

اما بسیاری از NFT ها، به ویژه در روزهای اولیه توسعه فناوری، خلاقیت های دیجیتالی بوده اند که قبلاً در جاهای دیگر وجود داشته اند، مانند کلیپ های ویدیویی نمادین از بازی های NBA یا نسخه هایی از هنر دیجیتال که در اینستاگرام منتشر شده است. اما اکنون آنها رمزگذاری شده اند.

هنرمند مشهور دیجیتال، مایک وینکلمن، با نام مستعار “بیپل”، ۵۰۰۰ طراحی خود را برای ایجاد معروف ترین NFT سال ۲۰۲۱، “EVERYDAYS: The First 5000 Days” ترکیب کرد. این اثر هنری دیجیتال در حراج کریستی با قیمتی بی سابقه ۳.۶۹ میلیون دلار فروخته شد.

هر کسی می‌تواند تصاویر تکی یا حتی کل تصاویر را به صورت آنلاین به صورت رایگان مشاهده کند. پس چرا مردم حاضرند میلیون ها دلار برای چیزی که به راحتی می توانند اسکرین شات یا دانلود کنند بپردازند؟

پاسخ این است که یک NFT به خریدار اجازه می دهد تا کالای اصلی را داشته باشد. نه تنها این، بلکه حاوی احراز هویت داخلی است که به عنوان مدرک مالکیت عمل می کند. کلکسیونرهای هنر دیجیتال تقریباً بیش از خود محصول به حقوق لاف زدن دیجیتال ارزش می دهند. همچنین کلکسیونرها می توانند از این آثار منحصر به فرد در خانه های متاورز خود استفاده کنند.

NFT چگونه کار می کند؟

اکنون که می دانید NFT چیست و چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال دارد، به شما خواهیم گفت NFT چگونه کار می کند. NFT ها در پلتفرم بلاک چین تعبیه شده اند، که یک دفتر کل عمومی توزیع شده است که تراکنش ها را ثبت می کند. احتمالاً با بلاک چین به عنوان پلتفرمی که تراکنش های ارزهای دیجیتال را امکان پذیر می کند آشنا هستید.

اگرچه بلاک چین های مختلف از NFT ها پشتیبانی می کنند، به ویژه، NFT ها معمولاً در بلاک چین اتریوم نگهداری می شوند.

یک NFT از اشیاء دیجیتالی ایجاد می شود که هم موارد محسوس و هم ناملموس را نشان می دهند، از جمله:

 • هنر گرافیکی
 • گیف ها
 • ویدیوها و نکات ورزشی
 • کلکسیونرها
 • آواتارهای مجازی و پوسته های بازی های ویدیویی
 • کفش های کتانی طرح دار
 • موسیقی

حتی توییت‌ها می‌توانند به عنوان NFT حساب شوند. جک دورسی، یکی از بنیانگذاران توییتر، اولین توییت خود را به عنوان NFT به قیمت بیش از ۹.۲ میلیون دلار فروخت.

فروش توییت NFT

در اصل، NFT ها مانند کلکسیون های فیزیکی هستند، تنها تفاوت آنها دیجیتالی بودن آنهاست. بنابراین به جای یک نقاشی رنگ روغن واقعی روی دیوار، خریدار یک فایل دیجیتالی دریافت می کند.

NFTها همچنین دارای حقوق مالکیت انحصاری هستند و می توانند هر بار فقط یک مالک داشته باشند. استفاده از فناوری بلاک چین تأیید مالکیت و انتقال توکن ها را بین مالکان آسان می کند. همچنین، سازنده توکن می‌تواند اطلاعات خاصی را در NFT ذخیره کند. به عنوان مثال، هنرمندان می توانند آثار هنری خود را با درج امضای خود در NFT قرار دهند.

ویژگی های NFT چیست؟

ویژگی قابل تعویض و غیر قابل تعویض بودن را توضیح داده ایم. NFT ها نیز غیر قابل تعویض هستند و بر این اساس نام گذاری می شوند. توکن غیر قابل تعویض نوعی توکن رمزنگاری است که نشان دهنده یک آیتم منحصر به فرد است.

NFT ها ممکن است صرفا دیجیتالی باشند یا نشان دهنده یک شی یا کالا در دنیای فیزیکی باشند. این اقلام نشان دهنده چیزهایی مانند کفش های کتانی، آثار هنری، بلیط هواپیما، مدارک دانشگاهی، املاک تجاری، یا اقلامی در یک بازی آنلاین هستند.

NFTها صاحبان یک مورد منحصر به فرد را قادر می سازند تا مالکیت و اصالت خود را بر آن کالا (NFT) اثبات کنند. این توکن‌های دیجیتال به کسب‌وکارها یا افرادی که خرید و فروش می‌کنند این اطمینان را می‌دهند که کالایی که دریافت می‌کنند واقعاً معتبر است. زیرا شناسه منحصر به فرد NFT مربوط به سازنده اصلی کالا یا خدمات است که اصالت را تأیید می کند.

در زیر ویژگی های منحصر به فرد توکن های غیر قابل تعویض (NFT) آورده شده است:

تقسیم ناپذیری (تقسیم ناپذیری)

NFT ها تقسیم ناپذیر هستند. به عنوان مثال، بلیط هواپیما را نمی توان خرید و به طور جزئی استفاده کرد. کسی باید آن را مستقیم بخرد. زیرا تنها یک نفر می تواند از صندلی استفاده کند.

کمیاب (کمبود)

NFT ها می توانند نادر باشند، که یکی از دلایلی است که ارزش آنها را افزایش می دهد. اگرچه توسعه دهندگان می توانند هر کالایی را که دوست دارند تولید کنند، محدود نگه داشتن تعداد NFT ها به همان اندازه در توان آنهاست.

منحصر به فرد بودن (منحصر به فرد بودن)

NFT ها نیز منحصر به فرد هستند زیرا هیچ دو NFT شبیه هم نیستند. ابرداده برای هر NFT یک رکورد تغییرناپذیر است که منحصر به فرد بودن آن را تایید می کند.

مالکیت واقعیمالکیت)

NFT ها در یک DLT و در یک حساب پیوندی نگهداری می شوند. سازندگان اصلی NFT کلید خصوصی حسابی را که NFT را در آن نگهداری می کنند کنترل می کنند. آنها می توانند آن NFT را به هر حسابی منتقل کنند.

شفافیت (شفافیت)

دفتر کل توزیع شده عمومی، غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر است. همچنین سوابق صدور توکن، انتقال و کلیه فعالیت ها توسط افراد مختلف قابل تایید عمومی است. بنابراین خریداران می توانند به یک NFT خاص اعتماد کنند و از صحت آن مطمئن باشند.

قابلیت همکاریقابلیت همکاری)

NFT ها را می توان در DLT های مختلف با استفاده از پل غیرمتمرکز یا خدمات نگهبانی متمرکز داد و ستد کرد.

این بدان معناست که NFT ها را می توان به راحتی از طریق کیف پول های دیجیتال روی تلفن های همراه و رایانه های شخصی بدون نیاز به هیچ واسطه ای مبادله کرد. بنابراین می تواند جایگزین مناسبی برای گالری ها، آژانس ها و معاملات حضوری باشد.

به عنوان مثال، اگر یک توکن ماشین مسابقه ای در یک بازی دیجیتال وجود داشته باشد که بتوان از آن در بازی های مختلف استفاده کرد، شانس بیشتری برای افزایش قیمت دارد زیرا تقاضا برای آن نیز بیشتر است.

اگر یک توکن منحصر به فرد (NFT) بتواند روی بلاک چین های مختلف اجرا شود، تراکنش ها آسان تر خواهد شد. با این حال، اجرای قابلیت همکاری دشوار است. زیرا توسعه دهندگان باید شبکه عظیمی از اپلیکیشن ها را بسازند که در آن از این نوع توکن ها استفاده شود.

NFT آن برای چه کاری استفاده می شود؟

تا اینجا با مفهوم NFT آشنا شدید و پس از درک تفاوت آن با ارزهای دیجیتال، نحوه عملکرد آن را درک کرده اید. حالا می خواهیم از NFT استفاده کنیم. بسیاری از افراد در مورد چیستی و چگونگی سرمایه گذاری در NFT و Metaverse سوال دارند، وقتی با کاربرد NFT آشنا شوید، پاسخ این سوال را خواهید گرفت. فناوری بلاک چین و NFT به هنرمندان و سازندگان محتوا فرصتی منحصربفرد برای کسب درآمد از کالاهای خود می دهد.

به عنوان مثال، هنرمندان دیگر مجبور نیستند برای فروش آثار خود به گالری ها اعتماد کنند. در عوض، می تواند آن را مستقیماً به عنوان NFT به مصرف کننده بفروشد که برای آنها سود بیشتری نیز دارد.

علاوه بر این، هنرمندان می توانند در حق امتیاز شرکت کنند تا هر زمان که هنرشان به صاحب جدیدی فروخته شد، درصدی از فروش را دریافت کنند. این یک ویژگی جذاب است. زیرا هنرمندان معمولاً پس از فروش آثار هنری خود پول بیشتری در نمی آورند.

هنر تنها راه کسب درآمد از NFT نیست. در اینجا چند نمونه دیگر از راه های کسب درآمد آورده شده است:

 • برندهایی مانند Charmin و Taco Bell تم های NFT خود را به حراج گذاشته اند تا برای امور خیریه سرمایه جمع آوری کنند.
 • Charmin پیشنهاد خود را NFTP (دستمال توالت غیر قابل تعویض) نامید.
 • Henry NFT Taco Bell نیز در عرض چند دقیقه فروخته شد و بالاترین پیشنهاد به ارزش ۱.۵ WETH اتر بود که در زمان نگارش این مقاله در ۳ اوت ۱۴۰۱ ۱۱۵.۲۲۹۱ دلار بود.
 • Nyan Cat یک گیف سال ۲۰۱۱ از یک گربه با بدنه تارت پاپ است.
 • پاپ تارتز یک برند آب نبات است که از سال ۱۹۶۴ توسط Kellogg’s تولید و توزیع می شود.
 • Nyan Cat در ماه فوریه به قیمت نزدیک به ۶۰۰۰۰۰ دلار فروخته شد.
 • بازی NFT تاپ شات NBA تا پایان ماه مارس بیش از ۵۰۰ میلیون دلار فروش داشت.
 • فیلم معروف لبرون جیمز NFT بیش از ۲۰۰ هزار دلار فروخته شد.

حتی افراد مشهوری مانند اسنوپ داگ و لیندسی لوهان در حال غواصی در دنیای NFT هستند و خاطرات، آثار هنری و لحظات منحصر به فرد خود را به عنوان NFTهای رمزنگاری شده منتشر می کنند.

نحوه خرید NFT چیست؟

اگر می خواهید مجموعه NFT خود را راه اندازی کنید، باید چند کار کلیدی را انجام دهید:

 1. ابتدا باید یک کیف پول دیجیتالی تهیه کنید که به شما امکان ذخیره NFT و ارزهای دیجیتال را می دهد.
 2. بسته به اینکه ارائه دهنده NFT شما چه ارزهایی را می پذیرد، ممکن است نیاز به خرید ارزهای دیجیتال مانند اتر داشته باشید.
 3. سپس می‌توانید با استفاده از کارت اعتباری در پلتفرم‌هایی مانند Coinbase، Kraken، eToro و حتی PayPal و Robinhood، کریپتو بخرید. اما پیشنهاد ما به کاربران ایرانی صرافی بایننس است.
 4. سپس می توانید آن را از صرافی به کیف پول انتخابی خود انتقال دهید.

نکته: هنگام تحقیق در مورد مبادلات، باید هزینه ها را در نظر داشته باشید. اکثر صرافی ها هنگام خرید ارز دیجیتال حداقل درصدی از تراکنش شما را دریافت می کنند.

 1. هنگامی که کیف پول خود را راه اندازی کردید و ارز دیجیتالی مانند اتر خریداری کردید، دیگر مانعی برای خرید در وب سایت های NFT وجود ندارد.

ساختی NFT هزینه ای دارد؟

اگر قصد دارید یک NFT ایجاد کنید، مهم است که تمام هزینه های ایجاد آن را بدانید. چندین بلاک چین وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید، اما هزینه های مربوط به آنها متفاوت است. بنابراین هزینه ایجاد یک NFT چقدر است؟

میانگین هزینه ایجاد یک NFT از ۰.۰۵ دلار تا بیش از ۱۵۰ دلار متغیر است. بلاک چین اتریوم گران ترین بلاک چین با هزینه متوسط ​​۷۰ دلار و سولانا ارزان ترین بلاک چین با میانگین هزینه تنها ۰.۰۱ دلار برای ایجاد NFT است. اینها شامل هزینه های کمیسیون که از ۲.۵٪ تا ۵٪ متغیر است، نمی شود.

هزینه ایجاد یک NFT در نهایت به این بستگی دارد که تصمیم دارید NFT خود را بر روی کدام بلاک چین ایجاد کنید.