دیدار سفیر امارات در تهران با امیر عبداللهیان


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سیف الذابی سفیر امارات برکنار شده عربی در جمهوری اسلامی ایران که برای از سرگیری حضور در این مأموریت به تهران بازگشت، از روز سه شنبه ۲۲ شهریور ماه به همراه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در وزارت امور خارجه حضور یافت. امور خارجه دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش فارس، وزارت امور خارجه امارات ۹ مردادماه اعلام کرد که بر اساس توافق قبلی این کشور و ایران، «سیف محمد الذابی» به عنوان سفیر امارات متحده عربی به ایران بازمی گردد. در این بیانیه آمده است که در چارچوب تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران و در راستای ارتقای سطح نمایندگی‌های دیپلماتیک دو کشور در سطح سفرا و تماس تلفنی صورت گرفته در ششم تیرماه و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، «سیف محمد الذهبی» سفیر امارات متحده عربی طی روزهای آینده به تهران باز می گردد و در این سفارت مستقر می شود.

* علاقه ایران به گسترش روابط با همسایگان خود و امارات

امیرعبداللهیان در این دیدار گفت: علاقه مندیم بر اساس سیاست همسایه محوری روابط را با همه همسایگان از جمله امارات گسترش دهیم.

وی همچنین بر لزوم همکاری کشورهای منطقه برای ثبات و استقرار در منطقه و لزوم استفاده از ظرفیت های موجود در توسعه روابط دو کشور، تشکیل کمیسیون عالی همکاری های دو کشور، ساماندهی تاکید کرد. روابط کنسولی و تسهیل فعالیت مؤسسات آموزشی، خدماتی و پزشکی ایرانیان در امارات. ذکر شده

سفیر امارات متحده عربی نیز با ابراز خرسندی از حضور مجدد در جمهوری اسلامی ایران، ظرفیت های بالای اقتصادی و تجاری دو کشور را عاملی مهم برای ارتقای روابط دوجانبه و دیدگاه های مقامات عالی عنوان کرد. امارات در خصوص روابط حسنه فی مابین و فعال شدن کمیته های مربوطه و تبادل هیئت بین دو کشور توصیف شده.

به گزارش فارس، امارات متحده عربی در ۲۳ دی ماه ۱۳۹۳ پس از عربستان، بحرین و سودان و با هدف فشار سیاسی علیه ایران، سطح روابط دیپلماتیک خود با تهران را کاهش داد و سفیر خود از ابوظبی را فراخواند و ارتقا داد. سطح روابط و در عین حال کاهش تعداد دیپلمات ها در تهران.

حسین امیرعبداللهیان در یک مصاحبه تلویزیونی در ۹ تیرماه گفت: امارات تصمیم دارد سفیر خود را به تهران بفرستد و سفیر این کشور به زودی وارد تهران می شود. روزها سفیر جدید کویت وارد تهران می شود.

سوم مردادماه ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص تعیین سفیران کویت و امارات در تهران گفت: در خصوص انتصاب سفرای کویت و امارات در تهران روابط با کویت، روابط با کویت به طور کلی مثبت است و سفیر این کشور منصوب و معرفی شده است. توافقی صورت گرفته و در آینده نزدیک شاهد حضور سفیر کویت خواهیم بود. در خصوص امارات فضای روابط مثبت است و در مجموع شاهد فضای رو به جلو و مثبت در روابط ایران با کشورهای دوست و برادر منطقه هستیم.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید